איזה כונן מתאים לי? המדריך המלא לסוגי הקשיחים

הותיקים שבינכם ודאי זוכרים את הימים בהם השאלה “איזה כונן קשיח מתאים לי?” כללה פקטורים בודדים כגון נפח הכונן והחברה המייצרת. רמת המהירות של הכוננים הייתה קריטית למדי, שכן דאז תפקידם לא היה אך ורק אחסון הקבצים שלנו, כי אם גם הרצת מערכת ההפעלה – בימים אלו כונני ה-SSD עדיין היו בגדר פיתוח, ונדמה היה ששוק הכוננים הקשיחים האיטי הינו פתרון האחסון הביתי היחיד והבלעדי.

בימים אלו שלטו בשוק חברות רבות (שלמעשה קיימות גם היום תחת חברות הבת שקנו אותן): הענקיות והמוכרות מכל הן Western Digital ואף Seagate, השניה בגודלה. חברות נוספות היו Maxtor וחטיבת הכוננים של סמסונג שנקנו על ידי Seagate, חטיבת הכוננים של חברת IBM שנקנתה על ידי Hitaci (הידועה כיום כ-HGST), שבתורה נקנתה לאחר מכן על ידי Western Digital, אך נשארה כחטיבת כוננים קשיחים עצמאית עד עצם היום הזה, וסיפקה לנו טכנולוגיות חשובות כגון טכנולוגית ההליום המאפשרת את הנפחים הגבוהים אליהם מטפסים הכוננים כיום.

hard_disk

התפקיד החדש של הקשיחים

השוק נחצה לשניים עם חדירת כונני ה-SSD לשוק, כוננים בעלי מהירויות קריאה וכתיבה גבוהות פי כמה משל כוננים קשיחים, שלמעשה היוו את צוואר הבקבוק העיקרי במחשבים עד אותו הזמן: כונני ה-SSD אפשרו לראשונה ביצועי קריאה וכתיבה אקראיים שהשאירו אבק כבד לכוננים הקשיחים בשל הטכנולוגיה בה הם עושים שימוש, יחד עם אמינות מוגברת וצריכת חשמל אפסית, מה שהביא לשיפור ביצועים הגדול לאין שיעור בעת הרצת מערכת ההפעלה עליהם בהשוואה לכוננים קשיחים. כך הפכו, עם הזמן, כונני ה-SSD לאלו אשר תפקידם לשאת את מערכת ההפעלה.

והכוננים הקשיחים? הם עדיין כאן, בזכות חיסרון אחד בולט בטכנולוגיה בה עושים שימוש כונני ה-SSD: נפח אחסון. גם היום, על אף טכנולוגיות מתקדמות כגון 3D NAND של סמסונג, כונני ה-SSD אינם יכולים לנפחים אליהם מגיעים הכוננים הקשיחים, והמחיר פר גיגה-בייט כפול כמה וכמה משל קשיח, על כן נפוצים כיום כונני ה-SSD בנפחים של 128 ו-256, כאשר נפחים גבוהים יותר נחשבים כמותרות ומטפסים לסכומים גבוהים משמעותית.

hard_disk_ssd

בתוך זה, הכוננים הקשיחים הפכו לאלו אשר מחזיקים את הקבצים שלנו, על כן שוק הכוננים הקשיחים השתנה והתאים את עצמו ליעד החדש עם יותר כוננים חיצוניים, מנגנונים נגד זעזועים, גיבויים אוטומטיים לענן, הצפנות קבצים ועוד. כאשר תפקידם של הכוננים הקשיחים הוא לאחסן את הקבצים שלנו, הצורך במהירות יורד ועל כן העצירה בתחום. כיום, עם מגוון רחב כל כך של קבצים, ישנן גם מגוון רחב של קטגוריות אליהן משתייכים דגמים שונים של כוננים קשיחים, וקל מאוד להתבלבל. מה זה אחסון קר? האם אני צריך כונן 24/7? “באיזה צבע” אני רוצה את כונן ה-Western Digital שלי? הכל במדריך הבא.

כוננים היברידיים

ראשית, נתחיל בעובדה מפתיעה: לא הכל שחור או לבן. ישנם כוננים קשיחים המסוגלים להציע פתרון ביניים בין SSD לכונן קשיח רגיל עבור הרצת מערכת הפעלה, והם נקראים SSHD, או בשם השני – כוננים היברידיים (“Hybrid Drives”). כוננים אלו, כנרמז משמם, הינם שילוב של כוננים קשיחים וכונני SSD. כונן שכזה מכיל רכיבי פלאש (בהם עושה שימוש SSD) כזיכרון מטמון, והוא מאחסן בתוכו את מירב הנקודות החשובות לביצועי המערכת, אליהן ניתן לגשת באופן מהיר מבלי לחכות לסיבוב הכונן הקשיח. הביצועים בהחלט מוכיחים את עצמם בהשוואה לכונן קשיח רגיל, אך עדיין נופלים משל SSD. זהו פתרון ביניים לא רע עבור דלי תקציב.

sshd

כמו כן, ישנה שיטה נוספת (שקל להתבלבל בינה לבין זו הראשונה) בה נעשה שימוש בשילוב המבורך בין SSD לכונן הקשיח, והוא במערכת העושה שימוש ב-2 כוננים פיזיים: האחד קשיח רגיל מן המניין, והשני SSD. התפקוד הפנימי זהה למדי לשל כונן “הכולל הכל” – הקשיח מספק את נפח האחסון, בעוד את החלק האחראי על הביצועים, מספק ה-SSD באזור זיכרון המטמון.

שוק ביתי, שוק עסקי

לפני שנעבור על סוגי הכוננים הקשיחים, או יותר נכון על המיתוג שלהם – חשוב שנבין את הבסיס: הכוננים הקשיחים מתחלקים לשוק העסקי (ה-Enterprise) ולשוק הביתי (Desktop). כוננים המתחלקים לשוק העסקי נושאים תגי מחיר גבוהים יותר, מן הסתם, ושם נפוצים הנפחים הגבוהים ביותר. כוננים אלו מגיעים תחת השם “כונני NAS” – כוננים הבנויים לקרוא ולכתוב בקצב של 24/7 מבלי לקרוס או להאט בביצועיהם, מה שעשוי לקרות בכוננים קשיחים רגילים מסוג Desktop, להם מגבלות משלהם.

בכוננים אלו משתמשים בחברות Data Center (ספקי שירותי ענן הם דוגמה אחת) ושרתי NAS למינהם, היכן שהתעבורה אל הכוננים הקשיחים הנ”ל היא לרוב גבוהה. כמו כן, במקרים רבים מוכנסים הכוננים הללו לתוך מערכי RAID מרובים. כוננים אלו חייבים לעמוד בלחץ גבוה והם אינם מפסיקים אפילו לרגע.

על אף שהשיוך הרשמי של כונני ה-NAS הוא עבור השוק העסקי, כוננים אלו עשויים להיות שימושיים גם עבור המשתמש הביתי. נתחיל מהעובדה שמשתמשים רבים מחזיקים בביתם שרת NAS, שכן אלו לא רק מצויים במרכזי Data Center. אך הנקודה העיקרית היא שכוננים ברמה שכזו עשויים ליהיות שימושיים, ואף במקרים מסויימים קריטיים גם עבור שימושים ביתיים – בסיטואציות בהן נעשה שימוש כבד בכונן הקשיח – בין אם זה שימוש תדיר מאוד של קריאה וכתיבה מהקבצים הנמצאים עליו, כגון במשחקים או תוכנות ובין אם זה שימוש בתוכנת שיתוף קבצים המורידה ומעלה קבצים 24 שעות ביממה, 7 ימים בשבוע.

NAS

כתוצאה מכך, שוק עסקי או שוק ביתי עשוי להתפס בסופו של דבר כמשהו סובייקטיבי, לכן במדריך זה לא נשייך דגמים לשוק הביתי או העסקי, אלא נפרט את יכולתם. כמו כן, מדריך זה אינו מתייחס לכוננים קשיחים חיצוניים, אשר לרוב נבדלים אחד מהשני בעיקר ברמת בלימת הזעזועים והיכולת שלהם לגבות ולהצפין קבצים.

דגמים וצבעים למיניהם

אנו נקבץ תחת אותה קבוצה כוננים זהים מבית שלוש החברות השולטות כרגע בשוק: Western Digital, Seagate ו-HGST. בעוד אצל Seagate ו-HGST שם הדגם מציין את השימוש לו הוא מיועד, אצל Western Digital נמצא מניפת צבעים שלמה. בואו ונעשה סדר.

כונני Western Digital Caviar Blue, Seagate Desktop ו-HGST Desktop

אלו הכוננים הקשיחים הסטנדרטיים והזולים ביותר – הם אינם בנויים לעבוד תחת לחץ של 24/7 אלא תחת שימוש רגיל. עבור מערכת הכוללת כונן SSD עבור מערכת ההפעלה, ואחסון קבצים רגיל יחד עם הרצה מתונה של משחקים ותוכנות, הכוננים הללו מסוגלים לעשות את העבודה. הכוננים של HGST ו-Seagate מציעים מהירות סיבוב של 7200RPM, בעוד ה-Caviar Blue מציע מהירות סיבוב של 5400RPM בלבד – אך לא נופל הרבה במהירותו ומחירו זול יותר.

כונן Western Digital Caviar Green

כונן זה הוא היחיד מסוגו בשוק, שכן לחברת Seagate ו-HGST אין כונן כזה, לפחות לא בעל המיתוג הנ”ל. יותר מזה – חברת Western Digital החליטה שבקרוב כונן זה ימותג גם הוא כ-Western Digital Blue – אך עד אז, הרבה ממנו צפוי להשאר בשווקים.

כונן זה הוא שילוב של “כונן ביצועים” וכונן תקציבי, על טהרת השקט וההספק הנמוך. כוננים אלו שקטים ולא נופלים בביצועיהם משאר הכוננים בקטגוריה הקודמת, בניגוד לסטיגמה הרווחת. מהירות הסיבוב שלהם משתנה בהתאם לשימוש הנעשה בהם, טכנולוגיה לה קוראת החברה intellipower. כוננים אלו מושלמים עבור קבצי מדיה ומערכות HTPC (קולנוע ביתי), בשל השקט שהן מציעות והמעט שקבצי מדיה דורשים מהכונן הקשיח.

כונני Western Digital Caviar Black, Seagate NAS ו-HGST Ultrastar

את הכוננים הללו תרצו להכניס למערכת שלכם תחת הקטגוריה “כונני ביצועים”. אלו כוננים קשיחים בעלי מהירות סיבוב מלאה, זיכרון מטמון גדול והם לא בוחלים באמצעים (כמו מחיר, הספק ומעט יותר רעש) על מנת לספק ביצועי קריאה וכתיבה מהירים למדי, זאת במגבלות הכוננים הקשיחים. חשוב לציין, האופציה של Western Digital אמנם המהירה והיקרה ביותר, אך היא אינה גרסת NAS המתאימה לעבודה של 24/7. כוננים אלו מומלצים עבור הרצה של תוכנות ומשחקים על מנת לצמצם את זמני הטעינה.

WD_Caviar

כונני Western Digital Caviar Red, Seagate Enterprise ו-HGST Ultrastar

כאמור, אלו הכוננים הבנויים לעבוד תחת לחץ של 24/7 ומומלצים עבור מרכזי Data Center, שרתים ביתיים ושרתי NAS. הם פועלים במהירות מלאה ועשויים באופן איכותי ומחירם יקר, אך עם זאת הם בעלי הגנה מפני רעידות, מה שמאפשר הצבה שלהם במערכי RAID מרובים ללא כל בעיה. עבור השימוש הביתי, שווה לשקול את הכוננים הנ”ל לשימוש תכוף מאוד במשחקים, תוכנות כבדות ותוכנות שיתוף קבצים.

כונני Western Digital Caviar Purple, Seagate Surveillance ו-HGST CinemaStar

כוננים אלו, הממותגים תחת הקטגוריה “כוננים קשיחים למצלמות אבטחה” הם גרסה זהה מאוד של כונני ה-24/7 NAS, אך עם דגש על מהירות כתיבה וכתיבה רציפה ללא הפסקה. בתי עסק ובתים פרטיים העושים שימוש במצלמות אבטחה לצורך ניטור בלתי פוסק של המתרחש.

באופן זה, קבצי וידיאו נכתבים באופן בלתי פוסק אל הכוננים הקשיחים, שבדרך כלל מגיעים אף הם כחלק ממערך RAID וכוללים גם הם הגנה מרעידות לצורך זה. כוננים אלו עשויים להיות שימושיים לא רק למצלמות אבטחה, אלא גם בשימוש NAS רגיל, אך עם דגש על כתיבה רציפה. דוגמה טובה תהיה סטרימינג של משחקים או הקלטות אחרות שיתבצעו באופן תכוף אל הכונן.

כונני Western Digital Caviar Ae, Seagate Archive ו-HGST Archive

זהו סוג שונה מאוד של כוננים קשיחים, שבעגה המקצועית נקראים “כונני אחסון קר”. בעוד בכוננים רגילים, ובעיקר בכונני NAS שהם הדוגמה המושלמת וההפוכה, נעשות פעולות “אקטיביות” ורבות, הכוננים הללו בנויים לאחסן קבצים – לצורכי גיבוי או לשימוש מתון בלבד. על כן מחירם נמוך מאוד. הרצה של משחקים או תוכנות יפעילו לחץ גבוה מדי על הכונן, מה שיוביל לתוצאות לא נעימות של איטיות ועם הזמן אף קריסה. לעומת זאת, כוננים אלו יכולים לאחסן קבצי וידיאו, שכן צפיה בהם אינה פעולה תובענית מצד הכונן הקשיח.

cold_stroage

בחרו את הכונן שלכם

אלו היו ההבדלים הנפוצים בין סך הדגמים הנפוצים בשוק כרגע, אך ישנם עוד דגמים – פנימיים, חיצוניים – ישנם אפילו כוננים בעלי טכנולוגית ה-Wireless. מטרת המדריך היא להקנות לכם, המשתמשים, את ההבדלים הבסיסיים בין הדגמים הנמצאים כרגע בשוק אצל סך החברות.

באמצעות מה שקראתם במדריך זה, כאשר תרצו לבחור כונן קשיח חדש למערכת שלכם, תוכלו להפעיל שיקול דעת המתחשב בצרכים שלכם ובתקציב, ובניגוד לקניה עיוורת – תדעו פחות או יותר מה תקבלו כאשר תבחרו בדגם ספציפי. אנחנו מקווים שהמדריך יהיה לכם לעזר מעתה והלאה.

במאגר הקופונים שלנו כבר ביקרתם?
סמארטפונים וגאדג'טים במחירים נוחים ובמשלוח ישיר עד הבית
לחצו כאן
תגובות לכתבה
גאדג'טי | Gadgety
ניווט באתר
קטגוריות
גאדג'טי
חיפוש כתבות