-פרסומת-

הרגולציה מאתגרת את בזק, פלאפון מצרפת מנויים על חשבון ההכנסות

| יום חמישי, 18 במאי 2017, 16:35 | כלכלי, מפעילות סלולר
פלאפון

צילום: גאדג'טי

חברת בזק פרסמה היום את הדו”ח הכספי לרבעון הראשון. על פי תיאור הדו”ח, ניכר שקבוצת בזק סובלת משחיקה מוגברת כמעט בכל תחומי הפעילות שמתבטאת בעיקר בהקטנת ההכנסות. זאת בנוסף לשחיקה הרגילה במספר המנויים בחלק גדול מעסקי הקבוצה.

חטיבת הסלולר של בזק, פלאפון, דווקא הוסיפה ברבעון הראשון 28 אלף מנויים חדשים, אך ברור שזה נעשה על חשבון גמישות במחירים. ההכנסה הממוצעת מכל לקוח (ARPU) ירדה מ-62 ש”ח ל-60 ש”ח (לפני שני רבעונים הנתון עמד על 68 ש”ח). הרחבת בסיס המנויים זו האסטרטגיה הראשית של פלאפון כרגע, בעיקר לאחר הפרשה משנה שעברה שבה נאלצה פלאפון למחוק חצי מיליון מנויים מרשימותיה. שיעור נטישת המנויים קפץ מ-6.3% ל-7.9%.

בהתאם לשחיקה ב-ARPU, הכנסות החברה ירדו ב-7% ל-628 מיליון ש”ח. פלאפון מסבירה זאת בתחרות מוגברת, מעבר לקוחות קיימים לחבילות זולות יותר ש”כוללות נפח גלישה נרחב ואשר תואמות את מחירי השוק הנוכחיים”.

ואם זה לא מספיק אז החברה גם מדווחת על ירידה ניכרת במכירות מכשירי סלולר יקרים (התקופה לא כוללת את הורדת המכסים של כחלון) . מנגד, חלה עלייה במכירות של אביזרים נלווים זולים, מה שלא מקזז את הירידה במכשירים ומוריד את ההכנסה הכללית מציוד קצה ב-9%.

הלווין ממשיך לאבד מנויים

כצפוי בסגמנט זה, מספר המנויים לטלפון קוי ממשיך לרדת והפעם בעוד 19 אלף ל-2.1 מיליון קווים. כרגיל מנגד, מספר מנויי האינטרנט גדל והפעם ב-22 אלף ל-1.58 מיליון מנויים. קצב חבילת גלישה ממוצעת עלתה כעת ל-45.1Mbps מ-38.9Mbps לפני שנה. סה”כ ההכנסות ירדו ברבעון זה ב-3%, מה שמעיד על כך שגם אם יש צמיחה באינטרנט, זה לא מקזז מספיק מהשחיקה בטלפונים הקוויים.

מספר המנויים של חברת הלוויין, יס, ירד ב-6,000 מנויים ברבעון הראשון. גם ההכנסה הממוצעת פר לקוח נשחקה ב-5 ש”ח מה שגרם להכנסות לרדת ב-3%. למרות ההרעה, בסוף הרבעון נשארה יס עם רווח של 19 מיליון ש”ח.

על פניו נראה שתהליכי הרגולציה עליהן מתלוננת בזק בהחלט שוחקים את התוצאות. אך חלק מהחלטות משרד התקשורת, כמו מכירת קווים בסיטונות דווקא ממתנים פוטניצאל של פגיעה קשה יותר. שאול אלוביץ, בעלים של חברת האם ויו”ר בזק רואה בתקופה כזמן של “השקעות בתנאי שוק מאתגרים”.

במאגר הקופונים שלנו כבר ביקרתם?
סמארטפונים וגאדג'טים במחירים נוחים ובמשלוח ישיר עד הבית
לחצו כאן
קריאה נוספת
עוד על הכותב
author-image
ג'וש דוקרקר
אוכל ושותה חדשנות ועתידנות אבל גם אוהב לשאול "איך אני מרוויח מזה?". לא יכול להירדם מבלי שבדקתי על כמה עצר היום ה-S&P. אולי אלוהים נמצא בפרטים הקטנים אבל התמונה הגדולה תמיד הרבה יותר מעניינת.
תגובות לכתבה
 • Android Developer

  במה בדיוק תהליכי הרגולציה מאתגרים אותם?

  • רון וייצמן

   בזק כרגע עובדת על איחוד כל החברות שלה. בזק, בזק בינלאומי, פלאפון ויס. תחת חברה אחת ומחיר אחד. מה שעד היום המדינה לא אישרה בטענה שזה יחסל את כל החברות בשוק בגלל העוצמה של בזק. החל מלפני שבוע המדינה הקצתה צוות לביטול ההפרדה המבנית (תהליכי הרגולציה) של קבוצת בזק.

   • Android Developer

    אה בסדר.

   • itamar4444

    מקווה מאוד שלא יבטלו את ההפרדה המבנית. כי מי שיפגע לתווך הארוך זה הצרכן. בטח שאסור לבטל כל עוד אין תחרות אמיתית בתחום התשתיות.
    אבל צריכים גם להיות הוגנים ולא לאפשר לחברות אחרות לעשות את מה שאסור לקבוצת בזק לעשות. כלומר לאסור גם על חברות כמו סלקום לעשות חבילות כוללות של טלוויזיה וסלולר. שימכרו כל מוצר בנפרד. זה מה שישמור על תחרות.

    • רון וייצמן

     לפי דעתי זה לא יתבטל. בפלאפון ויס ההסכם הקיבוצי החדש שנחתם בחודש שעבר מדבר בדיוק על זה. שאף עובד לא יתפטר בגלל איחוד החברות. חוץ מזה לפי החוק ביטול ההפרדה המבנית הייתה אמורה לקרות ב2012, מאז רק עכבו את זה עד שביבי החליט לשים סוף לעיכוב ולהקים צוות לביטול ההפרדה המבנית. יש היום 3 חברות תשתית בשוק, בזק, הוט ואנלימיטד. כל אחת מחוייבת לספק את התשתיות שלה לכל דורש בתשלום. דבר שיכול לגרום גם למאות חברות לפעול בארץ.

גאדג'טי | Gadgety
ניווט באתר
קטגוריות
גאדג'טי
חיפוש כתבות