Inte-Dev-Haifa-gadgetycoil

אינטל ישראל: מפתחת טכנולוגיות העתיד של החברה

שמה של אינטל מוכר בעולם הטכנולוגי בעיקר בזכות מעבדיה, אלו משולבים במרבית המחשבים הביתיים כמו גם אלו שתמצאו בארגונים שונים ברחבי העולם. אינטל הינה אחד מגופי הפיתוח הגדולים בעולם ונסחרת בבורסת הנאדסד”ק לפי שווי שוק העולה על 150 מיליארדי דולרים. פיתוח המוצרים בחברה אינו מסתכם במעבדים שישמשו להרצת המשחקים המרשימים ביותר מבחינה גרפית, ובחברה עובדים על פיתוח מוצרים שונים התורמים לקידום הטכנולוגיה לשלביה הבאים.

נסענו לבקר במרכז הפיתוח של אינטל-ישראל בעיר חיפה, שם ישבנו עם צוותי פיתוח שונים כדי להבין על מה עובדת כיום החברה ואיך בכלל עובד הליך פיתוח מעבד.

מציאות מועשרת ומחוות

חברת אינטל עובדת בימים אלה על פיתוח טכנולוגיית מציאות מועשרת (Augmented Reality) המכונה RealSense. הטכנולוגיה מבוססת על מצלמה התופסת את המרחב בתלת ממד ומגיבה למחוות. ראינו בעבר טכנולוגיות אחרות מבוססות מצלמה העוקבת אחר תנועת המשתמש כמו Kinect של מיקרוסופט ו-Leap, אולם המצלמה המשלבת את טכנולוגיית RealSense של אינטל יודעת לעקוב אחר תנועת המשתמש בדיוק רב – ברמת האצבעות, גם במרחק גדול יותר מהמשתמש. מעקב אחר התנועה יכול לשמש כקלט למחשב או סמארטפון, באמצעותו ניתן לשלוט במכשיר או לשלב בין המרחב האמיתי לדיגיטלי לשם יצירת מציאות מועשרת אינטרקטיבית.

Intel-AR-RealSense-1

זיהוי כל נקודה בכף היד עם Intel RealSense

ההדגמה שניתנה לצוות גאדג’טי על טכנולוגיית RealSense במפעל אינטל-ישראל בחיפה נתנה תחושה כמעט קסומה – ולא רק כי כללה דרקונים. את השליטה במחשב באמצעות מחוות למצלמה ראינו בעבר בטכנולוגיות שונות ואפילו בסמארטפונים, כך שזיהוי מחוות כמו אגרוף וניפנופי ידיים שונים פחות הרשימו אותנו. נשארנו פעורי פה ברגע שהתחילה ההדגמה של המציאות המועשרת.

כיום אנו מכירים מציאות מועשרת המספקת בעיקר שכבת מידע נוספת על המסך או דרך משחק המוצג על-גבי העולם האמיתי. את האינטראקציה עם המידע אנחנו עושים דרך המסך, מה שלא מספק תחושה מציאותית. לפחות לא כמו זו שאינטל יודעת לספק. מכיוון ש-RealSense יודעת לנתח את הסביבה בתלת-ממד, ישנה יכולת של המצלמה לעקוב אחרי המשתמש במרחב ולא רק לזהות תנועות. הדבר מאפשר לייצר אינטראקציה עם העולם האמיתי ו-RealSense מתרגמת אותו לעולם הוירטואלי דרך מסך המחשב.

ההדגמה המרשימה ביותר שראינו הייתה “משחק לוח” דומה לזה של פעם, אולם ברגע שמצלמת RealSense זיהתה אותו הוא קם לתחייה על מסך המחשב. על הלוח ישנה חווה וילד שהוא חוואי הרפקתן אותו יש להוביל למקומות שונים לשם ביצוע משימות במשחק.

Intel-AR-RealSense-2

שילוב בין העולם האמיתי לוירטואלי עם Intel RealSense

לפני שתשאלו, כן, הילד יכול לצאת מגבולות הלוח ומרבית הפעילות מתבצעת מחוצה לו. המשימה אותה ראינו בהדגמה הייתה לעזור לילד לטפס לאי שצף באוויר. מטרתנו לעזור לילד לטפס לאי באמצעות אובייקטים מהעולם האמיתי, אותם נמקם כך שיוכל לעלות אליו לשם השלמת המשימה. מדובר בחפצים רגילים לגמרי שלא כוללים חיישנים מיוחדים. RealSense יודעת לנתח את מיקום החפצים במרחב וכך הצליח הילד לטפס עליהם כאילו היו חלק מהעולם הוירטואלי בו הוא “חי”. אחת ההדגמות היותר מרשימות למציאות מועשרת שראינו.

את הטכנולוגיה מייעדת אינטל למצלמות שייוצרו על ידי חברות ציוד היקפי. ההדגמה שלנו התבצעה עם מצלמה של חברת Creative, כאשר בעתיד תשולב טכנולוגיית RealSense במצלמות מחשבים ניידים, טאבלטים (גם במצלמות מלפנים וגם מאחור) וכמובן גם בסמארטפונים.

YouTube Preview Image

כמה זמן לוקח לייצר מעבד?

חברת אינטל מתנסה בהמון טכנולוגיות חדשות, אולם בליבה היא יצרנית השבבים המובילה בעולם. סביר להניח שבמחשב האישי שלכם ישנו מעבד אינטל, לוח אם של אינטל, אחסון SSD, כרטיס רשת או שבב אחר. בביקורנו במפעל אינטל-ישראל בחיפה זכינו לשבת עם זיו האמר, אחראי תכנון השבבים באינטל ישראל, שנתן לנו הצצה אל מאחורי הקלעים של החברה ושיתף אותנו בתהליך ייצור השבבים.

אינטל, כיצרנית השבבים המובילה בעולם ובעלת רצון לשמור על מעמד זה, מתמודדת עם מספר אתגרים לא פשוטים בתהליך פיתוח השבבים. האתגר הראשון, עוד לפני שבכלל יושבים לתכנן את השבב, הוא של צוות הפיתוח העסקי שבשיתוף פעולה עם הלקוחות הגדולים של אינטל מנסה להבין אילו יכולות הם צריכים מהשבבים שיגיעו לשוק בעוד 2-3 שנים. שלב זה דורש חזון והבנה של העתיד והמגמות המתפתחות בשוק, שכן תמיד מסתכלים מספר שנים קדימה ושינוי בדרישות יכול להוביל לעיכובים בפיתוח.

intel-core-i7השלב הבא הוא תכנון השבב, עדיין לא ייצורו. כאן יושב צוותו של האמר המנסה לפצח איך יצליח לעמוד בדרישות שותפותיה של אינטל. לאחר תכנון השבב עדיין ייתכנו בו שינויים, שוק הטכנולוגיה לא עוצר והמגמות תמיד משתנות, כך שייתכן ופתאום יצוצו דרישות נוספות למוצר הסופי.

תהליך הייצור הוא אולי הרגיש מכולם, מכיוון שאינטל מייצרת שבבים בהיקפים של מיליונים. הדבר האחרון שרוצים בחברה זה להשיק את הדור הבא של Core i ולגלות שישנה תקלה במיליוני מעבדים שנשלחו. לכן, לאחר תכנון המעבד כותבים סימולציה שלו בקוד, כך ניתן לבדוק האם התכנון תקין באמצעות תוכנה. ללא ייצור פיזי שלו. רק לאחר שמוודאים שהתכנון היה טוב עוברים לייצור אמיתי של המעבד. האמר מציין כי לפעמים נראה לו שהדגש של אינטל על פיתוח “מוצר מושלם” מבחינה טכנית יכול ומעט מוגזם, אולם בחברה לא עומדים לשנות הלך רוח זה וממשיכים לייצר מוצרים השמים דגש בראש ובראשונה על צד האיכות.

ההתפחות המהירה של שוק המחשוב בשנים האחרונות מאלץ את אינטל לגרום לתהליך ייצור השבבים להיות מהיר בהרבה. אם פעם השלבים השונים עד להפצה ללקוחות היו אורכים כ-4 שנים ויותר, היום החברה מספיק יעילה כדי לעשות זאת תוך שנתיים וחצי. ביקשנו התייחסות לגבי שוק המובייל, בו חברת קוואלקום שולטת כיום. באינטל מודים כי החברה נמצאת בפיגור בתחום, אבל לא מתכוונים לוותר.

אחד על אחד עם נשיא אינטל-ישראל

במהלך ביקורנו במרכז הפיתוח של החברה בחיפה נפגשנו עם נשיא אינטל-ישראל, מולי אדן, המשמש גם כסגן נשיא בכיר באינטל העולמית, ונועדנו עימו על מקומה של החברה בשוק המובייל, צוותי הפיתוח בישראל ועל הדור הבא של המפתחים, הן בצד החומרה והן בצד התוכנה.

Mooly Eden

מולי אדן, נשיא אינטל-ישראל

אדן, כמו גם אחרים עימם נפגשנו באינטל ישראל, לא חושש להודות כי אינטל איחרה מעט את הרכבת בכל הנוגע לפיתוח שבבים עבור תעשיית המובייל. אולם, אין בפתיחות אודות האיחור להעיד על כוונותיה של החברה לעתיד. כבר היום ניתן למצוא את שבבי החברה היעודיים לפלטפורמת המובייל במכשיריהן של שותפותיה. בין השותפות אותן זכינו לאחרונה לראות מבצעות את המעבר לשימוש בשבביה של אינטל עבור מכשירים ניידים הינה ASUS הטיוואנית, שהכריזה על המהלך לצד השקת מספר מוצרים עוד בתחילת השנה בתערוכת האקלטרוניקה הצרכנית, CES 2014.

אינטל הינה שותפה ותיקה של ענקית התוכנה מיקרוסופט, זו השיקה לאחרונה את הדור השלישי של סדרת הטאבלטים Surface. אדן מציין בפנינו כי המהלך של מיקרוסופט ליצירת טאבלט מקצועי הינו צעד בכיוון הנכון, אולם שם דגש רב על חשיבות המחשבים האישיים\ניידים בעתיד הצרכני כמו גם על חשיבותם עבור אינטל.

אין זה סוד ששוק המחשבים האישיים אינו זוכה לצמיחה אותה ידע בעבר. ודאי שהוא גם לא מצליח להשתוות לצמיחת השווקים המהווים את הטרנד החדש – סמארטפונים, טאבלטים ומוצרים לבישים, כאשר סקר IDC שפורסם בתחילת החודש צופה ירידה של כשישה אחוזים במשלוחי מחשבים בשנת 2014. אולם, מוקדם יותר החודש עידכנה אינטל את תחזיות ההכנסות שלה לרבעון השני של השנה בכ-700 מיליוני דולרים, זאת ככל הנראה בעקבות עדכון מערכי המחשוב בארגונים לאחר הודעתה של מיקרוסופט על הפסקת התמיכה בווינדוס XP.

הפיתוח לא נפסק, מספר לנו נשיא אינטל ישראל, ומציין כי יצרנית השבבים הינה כח העבודה הגדול בישראל, עם צוותי פיתוח רבים ומהותיים לחברה העולמית. עם כח עבודה גדול מ-10,000 נפשות לחברה בישראל, הוצגו כאן כמה מהפיתוחים הגדולים ביותר שלה לאורך השנים. כבר היום, מספר לנו אדן, ישנם צוותים יעודיים בישראל העובדים על פיתוח טכנולוגיות שיתממשקו בעתיד עם מוצרים בתעשיית המחשוב הלביש.

אדן הינו מאמין גדול בחינוך ושמח היה לראות שילוב עמוק יותר של חינוך הדור הבא של תעשיית ההיי-טק בישראל. הוא רואה בתעשיית החממות ומאיצי הסטארטאפים צעד חיובי לליווי חברות טכנולוגיה הנמצאות בשלביהן הראשונים, אולם היה מעדיף לראות ליווי צמוד של מנטורים עבור אותן חברות לטווחי זמן ארוכים יותר, ולא רק למספר חודשים בודדים כפי שמציעות תכניות ההאצה כיום בישראל ובעולם.

לאורך שיחתנו עם אדן, לא הצלחנו להתעלם מנוכחותו של המחשב האישי של נשיא אינטל-ישראל. מחשב נייד מבוסס ווינדוס ועליו המדבקה הלבנה והמוכרת של התפוח של אפל. כשנשאל להעדפתו בין מחשבי PC למחשבי המקינטוש של אפל, ענה בפשטות ואלגנטיות – “זה לא משנה, לשניהם יש Intel Inside”.

במאגר הקופונים שלנו כבר ביקרתם?
סמארטפונים וגאדג'טים במחירים נוחים ובמשלוח ישיר עד הבית
לחצו כאן
תגובות לכתבה
גאדג'טי | Gadgety
ניווט באתר
קטגוריות
גאדג'טי
חיפוש כתבות