משרד התקשורת מאפשר הפעלה מידית של רשת דור רביעי בישראל

| יום ראשון, 13 ביולי 2014, 13:23 | מפעילות סלולר, מקומי

אף שהשלב הראשון במכרז תדרי הדור רביעי בישראל יסתיים רק בעוד כמה חודשים, משרד התקשורת מאשר הבוקר (א’) לספקיות הסלולר פרטנר וסלקום לבצע הפעלה מידית של הרשת בתחום ה-1800MHz. פלאפון, שאינה אוחזת בתדרים הנמצאים בתחום זה ונערכת בימים אלו להקמת תשתית מתאימה, תקבל בהשאלה רצועה ברוחב 5MHz.

בתחילת השנה הנוכחית הודיעה פרטנר על מוכנותה הטכנולוגית להפעלת רשת דור רביעי. חודשיים לאחר מכן, דרשה החברה לקבל אישור להפעלה מידית של רשת LTE. בעקבות בקשה זו של פרטנר, גם חברת סלקום פנתה למשרד התקשורת וביקשה אישור דומה. היום, כאמור, מאשר המשרד את הפעלתן של הרשתות עוד בטרם יסתיים המכרז, אך דואג להזדמנות שווה בעבור כל המפעילות.

orange-logo

פרטנר וסלקום הגישו את בקשתן נוכח העובדה שכבר היום ברשותן רצועות תדרים בתחום ה-1800MHz, אלו משמשות אותן לתקשורת סלולרית בדור 2.5 (כלומר GPRS). פלאפון מעולם לא אחזה בתדרים על תחום זה ועל כן תקבל בהשאלה, ובאופן זמני, רצועת תדרים ברוחב 5MHz. מפעילים וירטואליים (דוגמת 012 מובייל והום סלולר) יוכלו גם כן להציע שירותי דור רביעי תוך הסתמכות על התשתית של הספקית המארחת.

משמעות הדבר היא שספקיות הסלולר בישראל יוכלו לספק גלישה במהירויות גבוהות בתוך מספר שבועות בלבד. במטרה למנוע פערים בשירות ללקוחות, מציב משרד התקשורת מספר תנאים לכך: ראשית, המשרד יחייב את הספקיות לשמור על יחס השקעה זהה בין הפריפריה למרכז ואף לבדוק אפשרות לשימוש בתדרים אלו גם ברחבי יהודה ושומרון. בנוסף, מחוייבות הספקיות לשמור על תעריף שירות זהה.

אל תצפו להרבה, זה דמו

כל התנאים הללו שהציב משרד התקשורת (ורק הם), כמו גם השאלת רצועת התדרים לפלאפון, תקפים עד לסגירת מכרז התדרים. משמע, רק לאחר שייקבע אילו ספקיות יקבלו רצועות תדרים רחבות בתחומים 1800MHz ו-2600MHz, תחול מחוייבות לעמידה בתנאים האחרים כמו מהירות הורדה מינימלית. משרד התקשורת מכנה את המהלך כאופציה להכנה עצמית לקראת הפעלה מלאה.

סלקום ופלאפון נמצאות בעמדה נחותה יותר מזו של פרטנר

על פי הודעתה של פרטנר בחודש ינואר, כבר עכשיו ישנן ערים בארץ בהן ישנה פריסה מלאה של תשתית המאפשרת הפעלה של רשת דור רביעי, דוגמת הרצליה ופתח תקוה. עד סוף 2014, יכוסה לטענת החברה כל שטחה של מדינת ישראל. פרטנר מבטיחה בנוסף כי רשת הדור הרביעי שלה תאפשר הורדת נתונים בקצב של 150Mbps – אבל זאת כאמור, רק לאחר ההפעלה הרשמית והמלאה של הרשת עם תום המכרז.

סלקום ופלאפון, לעומת זאת, נמצאות כעת בעמדה נחותה יותר מזו של פרטנר. שתי הספקיות נמצאות בראשית דרכן להקמת התשתית וסביר שישלימו את המלאכה מאוחר יותר מהריבוע הכתום.

במאגר הקופונים שלנו כבר ביקרתם?
סמארטפונים וגאדג'טים במחירים נוחים ובמשלוח ישיר עד הבית
לחצו כאן
תגובות לכתבה
גאדג'טי | Gadgety
ניווט באתר
קטגוריות
גאדג'טי
חיפוש כתבות