כבר לא ביצת זהב: סמסונג מאשרת שני מכשירי דגל נוספים השנה לצד ירידה ברווח

חברת סמסונג, ענקית האלקטרוניקה הקוריאנית, רושמת היום נקודת מפנה כשבפעם הראשונה מזה 3 שנים הציגה ירידה ברווח לעומת השנה הקודמת. נקודת המפנה רק מתארת את מה שבתעשייה יודעים כבר זמן רב, שוק הטלפונים החכמים רווי ותחרותי, בעיקר כתוצאה מכוחן העולה של היצרניות הסיניות.

סמסנוג הזהירה בחודש שעבר כי היא עלולה להציג דו”ח חלש והאנליסטים תיקנו את התחזיות בהתאם, אך בכל זאת החברה הצליחה להפתיע לרעה. הרווח הנקי נפל ב-18% ל-6 מיליארד דולר ברבעון השני של השנה, הרבה פחות מצפי השוק לרווח של 6.6 מיליארד ד’. הרווח התפעולי (רווח מפעילות הליבה: הכנסה מהמוצרים פחות עלויות רגילות של החברה), המדד שרלוונטי יותר לבחינת סמסונג, ירד ב-24% ואילו הרווח התפעולי בחטיבת המכשירים הסלולריים ירד ב-30% לעומת הרבעון המקביל אשתקד. הרווח הנקי ברבעון מחטיבת הסלולר ירד ל-4.3 מיליארד דולר מול 6.1 מיליארד ד’ בשנה שעברה, הנתון הנמוך ביותר מזה שנתיים.

הסינים מאיימים על האימפריה הקוריאנית

הדו”ח הכספי מבטא היטב את תעשיית הסמארטפונים. נתונים עדכניים לגבי משלוחי סמארטפונים מראים שגם אם סמסונג עדיין תופסת את המקום הראשון בנתח השוק העולמי, אי אפשר יותר להתעלם מהיצרניות הסיניות. בזמן שסמסונג הראתה ירידה  של 7% במספר המשלוחים לעומת הרבעון המקביל, Huawei גדלה ב-85% ובתוך סין Xiaomi כבר עקפה את אפל.

נתח שוק הסמארטפונים של סמסונג בסין (מקור: Kantar)
נתח שוק הסמארטפונים של סמסונג בסין (מקור: Kantar)

למרות שנראה שלא ממש אפשר לעצור את ההסתערות הסינית, בשיחת המשקיעים אישר סגן נשיא החברה כי בחצי השנה הקרובה החברה תשיק שני מכשירי דגל: אחד בעל מסך גדול ואחד שיורכב “מחומרים חדשים”. הערכות בשוק גורסות כי מדובר בדגם חדש לסדרת הפאבלטים, Galaxy Note 4, ודגם פרימיום עשוי מתכת שעשוי להיות ה-Galaxy F (או Galaxy S5 Prime) החמקמק, או בכלל Galaxy Alpha.

המשקיעים קראו נכון את המפה

בתגובה לדו”ח המפתיע לרעה של סמסונג, שלחו המשקיעים את היום המניה שנסחרת בבורסת סיאול לירידה של 3.7%. נדמה שהמשקיעים הרגישו היטב את התחזקות היצרניות הסיניות וחזו נכון את התוצאות בדו”ח האחרון. המניה שבשנים 2011-2013 עלתה 45% מאכזבת את המחזיקים בה לאחרונה ומי שהשקיע במנייה בשנה האחרונה הרוויח רק 2% על ההשקעה. לשם השוואה, מדד ה-KOSPI הדרום קוריאני טיפס 8.6% באותו פרק זמן כש-7% מתוכם בחצי השנה האחרונה. מניית אפל, המתחרה המונפקת הגדולה של סמסונג זינקה 55% בשנה האחרונה.

samsung-stock-july2014
גרף מניית סמסונג בשנה האחרונה (מקור: Google Finance)

כמו שגילו הרבה תעשיות גלובליות אחרות, להתחרות בסינים ולהצליח הינה משימה לא פשוטה כלל. לאור התחרות הקשה בשוק הסמארטפונים ובהתחשב שזהו עיקר ההכנסה של התאגיד (לצד פעילות קטנה יותר של טלוויזיות ושבבים שמראות יציבות יחסית) על סמסונג לחשוב היטב על שינוי כיוון או חידוש מהותי בתחום שבו היא שולטת כרגע.

למצגת דוחות החברה

הצטרפו לערוץ הטלגרם של גאדג’טי לעדכונים שוטפים בנושאים טכנולוגים ולערוץ גאדג’טי דיל למבצעים. תוכלו גם להירשם לעדכונים מאיתנו דרך ערוץ האינסטגרם הרשמי, עמוד החדשות של גוגל או בעמוד הפייסבוק.


*חלק מהפוסטים באתר כוללים קישורי תכניות שותפים, עבורם נקבל עמלה עם ביצוע רכישה בפועל של מוצרים. עמלה זו לא מייקרת את העלות הסופית של המוצרים עבורכם.

השוואת מפרטים