חוקרים במיקרוסופט פיתחו אלגוריתם לביטול רעידות בוידאו

שלושה חוקרים במעבדות המחקר של מיקרוסופט החליטו לנסות ולפתור את בעיית הרעידות בוידאו המצולם ממבט ראשון דרך מצלמות אקסטרים כמו ה-Go Pro או מצלמות לבישות אחרות כמו זו המשולבת במשקפי המציאות הרבודה Google Glass.

החוקרים ג’ונאס קופף, ריצ'ארד זליסקי ומייקל כהן פנו לפתח אלגוריתם המבצע עיבוד מחדש לוידאו המצולם דרך המצלמות הלבישות ומציגים פתרון לרעידות דרך שימוש ב-Time Lapse (הרצת הוידאו במהירות גבוהה יותר). שלושת החוקרים מציינים כי במקרים רבים הצילום הרציף שנעשה דרך מצלמות מסוג זה אינו מעניין לצפיה מתמשכת בכל מקרה וכי דרך ההרצה המהירה של הוידאו ניתן להשיג סצינות מעניינות הרבה יותר.

עיבוד הוידאו לא נגמר בביצוע ה-Time Lapse, כאשר בוידאו המצורף ניתן לראות את הסיבה לכך – הקפיצות המתבצעות בזמן הצילום עם מצלמה הממוקמת על הראש או על גבי קסדה מודגשות אף יותר כאשר הוידאו רץ בקצב מהיר יותר. לשם פתרון בעיה זו מבוצעים עיבודי תמונה נוספים דרכם מתבצעת החלקה של התמונה.

בניית הסצינה מחדש. מקור תמונה: מיקרוסופט
בניית הסצינה מחדש. מקור תמונה: מיקרוסופט

ראשית התהליך הינו למידת המסלול של המצלמה לאורך הוידאו, דרך כך ניתן להבין היכן ממוקמת המצלמה בכל סצינה. על מנת לבנות תמונה חלקה מתמשכת, נבררות כל נקודות המבט האפשריות מכל סצינה, אלו מחוברות יחדיו על מנת ליצור תמונה איכותית מתמשכת שתעלים את הרעידות.

התהליך עדיין לא מושלם ובוידאו ניתן להבחין בהשלמות המתבצעות בתמונה תוך כדי תנועה, אולם התוצאה המתקבלת לאחר עיבוד הוידאו מחדש בשיטת ה-Hyperlapse שפיתחו חוקריה של מיקרוסופט, מציגה וידאו רציף ללא הרעידות. ביצוע בניית התמונה מזכיר מעט את הטכנולוגיה להשלמת הסצינות שפיתחה מיקרוסופט לא מכבר דרך שירות PhotoSynth, המשלב תמונות שצולמו על-ידי מספר מקורות שונים לשם בניית סצינה שלמה.

את האלוגריתם יציגו השניים בקרוב כאפליקציית ווינדוס, אולם לא סיפקו תאריך יעד לשחרורו בשלב זה.

השוואת מפרטים