סמסונג מציגה ירידה חדה ברווחים ותשקיע מיליארדים במפעל שבבים חדש

חברת סמסונג פירסמה היום (ג’) נתונים מקדימים לדוחותיה הכספיים עבור הרבעון שהסתיים ב-30 בספטמבר והציגה ירידה משמעותית הן בצד ההכנסות והן בצד הרווח. ההודעה מגיעה יממה בלבד לאחר דיווח אודות השקעה רחבת היקף בגובה 14.7 מיליארד דולר במפעל חדש לייצור שבבים בדרום קוריאה.

מתוצאותיה הכספיות המקדימות של סמסונג אנו למדים כי חלה ירידה של כ-20% בהכנסות משנה לשנה, כאשר ברבעון שהסתיים ב-30 בספטמבר 2014 הכניסה החברה כ-43.9 מיליארד דולר, זאת בהשוואה להכנסות של כ-55.1 מיליארד דולר ברבעון המקביל אשתקד.

ירידה של כ-60% נרשמה ברווח התפעולי של החברה בהשוואה לרבעון המקביל בשנת 2013. החברה רשמה רווח תפעולי בגובה של כ-3.84 מיליארד דולר, זאת בהשוואה לרווח של כ-9.51 מיליארד דולר ברבעון המקביל אשתקד.

Galaxy Alpha
Galaxy Alpha

את הירידה בתוצאות מייחסת סמסונג לעליה בתחרות בשוק המובייל, שם ראתה החברה עליה במכירות, אולם שחיקה ברווחיות לאור הוצאות גדולות על שיווק ופרסום. בסמסונג מסבירים כי שיווק מוצרים חדשים עבור השוק הגבוה (כגון ה-Galaxy S5) לצד הפחתה משמעותית במחיר מוצרי דגל ישנים יותר (כגון Galaxy S4/S3) הייתה גורם מרכזי בירידה במחיר המכירה הממוצע (ASP) של הסמארטפונים. עם זאת, תחום המובייל אינו היחיד שסבל מירידה ולדבריה של סמסונג נשחקה הרווחיות כמו גם ההכנסות מחטיבות המסכים והטלויזיות של החברה, זאת בעקבות ביקושים נמוכים.

סמסונג מספקת מעט תחזיות עבור הרבעון הרביעי של השנה ומציינת במיוחד את השקת ליין מכשירי הפרימיום החדש של החברה, “המציג עיצוב וחומרים חדשים”. כפי הנראה, מדובר בסדרת ה-Galaxy Alpha, אשר הושקה זה עתה גם בישראל.

משקיעה בעתיד

פרסום תוצאותיה הכספיות המקדימות עבור הרבעון השלישי של שנת 2014 הגיע יממה בלבד לאחר שהכריזה החברה על השקעה בגובה 14.7 מיליארד דולר במפעל חדש לייצור שבבים. את עבודת הבניה של המפעל החדש, שייבנה במרכז התעשייתי של החברה בעיר Pyeongtaek שבדרום קוריאה (כ-65 ק”מ מעיר הבירה סיאול), תחל סמסונג במהלך הרבעון השני של 2015, כאשר היעד הנוכחי לתחילת פעילותו עומד על הרבעון השני של שנת 2017.

בסמסונג מציינים כי בניית המפעל נועדה על מנת להתמודד עם הביקושים ההולכים וגוברים בתחום המוליכים למחצה, אולם לא מפרטים באשר לסוג המוצרים שיפותחו במפעל. סמסונג הינה יצרנית זכרונות ופועלת גם בתחום המעבדים עבור מכשירים ניידים, כך שייתכן ובחברה מתכננים להרחיב את ייצור מעבדי החברה המשולבים כיום בערכות השבבים Exynos. פתיחת המפעל מעידה כי בסמסונג מייחסים חשיבות רבה גם למחלקות האחרות בחברה ולא רק לחטיבת המובייל, המהווה את החלק הארי בהכנסות החברה כיום.

השוואת מפרטים