מקור: יח"צ HP

עונת הספינים נפתחה: HP מתפצלת לשניים, פייפאל עוזבת את איביי

| יום רביעי, 8 באוקטובר 2014, 17:28 | כלכלי

חברת הטכנולוגיה הותיקה HP מתכננת לפצל את פעילותה, כך הודיעה ביום שני מנכ"לית החברה, מג ויטמן, שאימתה למעשה את הדיווח של וול סטריט ג'ורנל מסוף השבוע האחרון. על פי התכנית, תתפצל HP הענקית לשתי חברות משנה: האחת תכלול את פעילות המחשבים האישיים והמדפסות ואילו השנייה תכלול את פעילות השירותים לארגונים, אחסון, רשתות ותוכנה.

התוצר הסופי צפוי להיות שתי חברות הנסחרות בבורסה, כשלכל אחת מהן הכנסות של לפחות 50 מיליארד דולר ושווי שיכניס כל אחת מהן לרשימת ה-S&P500 (רשימת החברות הגדולות ביותר הנסחרות בארה"ב).

מה זה בדיוק ספין-אוף ולמה זה טוב?

המהלך של פיצול חברה נקרא בעגה הפיננסית 'ספין אוף' (Spin-Off) ונועד בראש ובראשונה כדי להשיא יותר ערך לבעלי המניות. ההנחה היא שהפיצול לחטיבות עצמאיות יאפשר לכל אחת מהן להתמקד טוב יותר במה שהיא עושה, כך שתיצור ערך גדול יותר לבעלי המניות. אם הפעילות המפוצלת מפסידה, ההפסדים לא נכנסים לדו"חות של חברת האם, ואם הפעילות המפוצלת מרוויחה – הרי שלמשקיעים הזדמנות לקבל מניות בחברה עם פוטנציאל צמיחה משלה.

למהלך קיים יתרון נוסף בדמות פטור ממס על המניות החדשות שמקבלים מחזיקי החברה המפצלת. על רקע כל היתרונות הללו, קמה לה תעשיית השקעות סביב החברות המפצלות, ויש אפילו קרנות שכל מטרתן היא להשקיע בחברות האם ובחברות החדשות.

מג ויטמן (מקור: יח"צ HP)

מג ויטמן (מקור: יח"צ HP)

ובחזרה ל-HP. על פי המבנה החדש תקום חברה בשם HP Enterprise שתעסוק בתשתיות טכנולוגיות, תוכנה ושירותי IT לארגונים, ובראשה תעמוד המנכ"לית הנוכחית, מג ויטמן. החברה השנייה תיקרא HP Inc ותעסוק, כאמור, בפעילות המדפסות (גם מדפסות התלת מימד) והמחשבים האישיים. חטיבת המו"פ בה משקיעה HP כ-3 מיליארד דולר בשנה תתחלק אף היא לשתיים.

קשה להתעלם מעיתוי הכרזת הפיצול. שבוע לפני שעשתה זאת HP, היתה זו איביי שהכריזה על פיצול פייפאל. למרבה האירוניה, מג ויטמן, שהובאה ל-HP כדי "להציל את הספינה", היתה זו שניהלה את איביי במשך 10 שנים והביאה אותה מחברה של 30 עובדים והכנסה שנתית של 4 מיליון דולר לחברה של 15,000 עובדים והכנסה של 8 מיליארד דולר ב-2014.

אחת ההחלטות הטובות של ויטמן באיביי היתה רכישת פייפאל ב-2002 תמורת 1.5 מיליארד ד'. אין ספק שכשרונה של ויטמן בא כאן לידי ביטוי, אך מצד שני המשקיעים גם לא שוכחים לה את רכישת סקייפ תמורת 4.1 מיליארד דולר ב-2005, רכישה שהפכה לדוגמא שלילית בבתי ספר למינהל עסקים ל'איך לא עושים מיזוג ואינטרגרציה'.

הכרישים עושים קניות באיביי

פייפאל אחראית כיום לכמעט ממחצית מהכנסות איביי. בשנתיים האחרונות עלתה מניית החברה רק 12% לעומת מדד הנאסד"ק 100 שזינק ב-46%. קרנות השקעה אקטיביסטיות ניצלו את ייאוש בעלי המניות ונכנסו להשקעה מסיבית במטרה ללחוץ על החברה לבצע פיצול, גם אם הוא לא ממש אינטרס של החברה. כאמור, בסופו של דבר הקרנות ניצחו והפיצול ייצא אל הפועל בשנה הבאה. במדורים הכלכליים כבר מדברים על הנזק שהפיצול עלול לגרום למניית איביי.

רבים חושבים שהמקרה של פייפאל קיצוני ומבטא את הצד הרע של וול סטריט בניצול אופציית הספין-אוף. HP, לעומתה, מגיעה לפיצול כשהמניה נהנית מעלייה של 70% בשנה האחרונה ואמון רב במג ויטמן. עם זאת, יש לזכור שהעלייה באה לאחר התדרדרות רצינית במניה עד סוף 2012, אז חששו שהחברה מדור הנפילים הקודם לא תצליח לעמוד בתחרות עם חברות הטכנולוגיה הצעירות ממנה.

למרות שהתקוות ביכולותיה של המנכ"לית (ושיפור ניכר בתוצאות הכספיות) הצליחו לשפר את מצב המניה בשוק, מי שהשקיע בחברה לטווח ארוך – מאוכזב. כשהתשואה ב-5 השנים האחרונות הסתכמה בהפסד של 21% והמשקיעים יכולים רק לקנא במניות של חברות טכנולוגיה אחרות, אין ספק שהספין-אוף הוא סוג של סוכריה לבעלי המניות.

ביצועי מניית HP בשנה האחרונה (מקור: bigcharts)

ביצועי מניית HP בשנה האחרונה (מקור: bigcharts)

במאגר הקופונים שלנו כבר ביקרתם?
סמארטפונים וגאדג'טים במחירים נוחים ובמשלוח ישיר עד הבית
לחצו כאן
תגובות לכתבה
גאדג'טי | Gadgety
ניווט באתר
קטגוריות
גאדג'טי
חיפוש כתבות