מדענים פיתחו סוללה בעלת אורך חיים של 20 שנה הנטענת תוך דקות בודדות

בתמונה: פרופ’ צ’אן סייאדונג וצוות הפיתוח באוניברסיטת NTU (מקור: ntu.edu.sg)

לפני 34 שנים היה פרופסור ריצ’ארד יאזאמי חלק מצוות בן שלושה מדענים אשר המציאו ופיתחו את סוללות הליתיום-יון, בהן אנו משתמשים היום. בשנה שעברה הוענק לפרופ’ יאזאמי הפרס היוקרתי על שם צ’רלס סטארק דרייפר על תרומתו בפיתוח הסוללה. כעת, נראה כי הפיתוח המשמעותי הבא בתחום סוללות הליתיום-יון יגיע דווקא מהאוניברסיטה בסינגפור, בה מרצה פרופ’ יאזאמי, שכן צוות מדענים נוסף מהאוניברסיטה פיתח סוללה הנטענת תוך דקות ספורות ומציעה פי 20 מחזורי טעינה לעומת הסוללות הנפוצות כיום.

צוות המדענים מהאוניברסיטה הטכנולוגית נאנייאנג הצליחו לפתח את הסוללה המהפכנית על ידי שימוש בחומר חדש ליצירת אלקטרודות האנודה בסוללה. בשונה מאנודות הגרפיט שפיתח פרופ’ יאזאמי ב-1980, הרכב האלקטרודות השליליות בסוללה החדשה מכיל תחמוצת טיטניום, אשר מוכרת לרובנו כתוסף “E171” (צבע מאכל) מעולם המזון. לצורך השימוש בתחמוצת הטיטניום במבנה הסוללה היה על המדענים לעצבה לצורת ננו-צינורות, המאפשרת לזרז את התגובות הכימיות המתרחשות במהלך טעינת הסוללה.

לדברי מוביל הפיתוח, פרופ’ צ’אן סייאדונג, התהליך הכימי הדרוש לייצור האנודות המיוחדות פשוט מזה הדרוש לייצור אנודות הגרפיט הקונבנציונאליות ולכן אמור להשתלב ללא קושי בתהליכי ייצור קיימים. נכון לעכשיו, ישנה חברה ששמה לא נמסר, אשר בוחנת את הטכנולוגיה עבור ייצור עתידי, כאשר פרופ’ סייאדונג סבור כי הסוללות יגיעו לשוק במהלך השנתיים הקרובות. כמו כן, הצוות עצמו מחכה למענק כספי מארגון NTUitive, אשר יאפשר להם ליצור אב טיפוס נוסף של סוללה בנפח גדול לשימוש ברכבים חשמליים.

לאור כמות הפיתוחים שהבטיחו את המהפכה הנכספת בתחום הסוללות אך לעולם לא הגיעו לשלבי הייצור, קשה לומר האם דווקא טכנולוגיה זו תהיה מי שתאריך את חיי הסוללה במכשירינו העתידיים. עם זאת, עושה רושם כי הטכנולוגיה מבטיחה למדי, ואף ייתכן כי המקור המשותף לה ולזו בה נעשה שימוש בסוללות הנפוצות ביותר מספק סיבה נוספת לצפות להצלחתה.

הצטרפו לערוץ הטלגרם של גאדג’טי לעדכונים שוטפים בנושאים טכנולוגים ולערוץ גאדג’טי דיל למבצעים. תוכלו גם להירשם לעדכונים מאיתנו דרך ערוץ האינסטגרם הרשמי, עמוד החדשות של גוגל או בעמוד הפייסבוק.


*חלק מהפוסטים באתר כוללים קישורי תכניות שותפים, עבורם נקבל עמלה עם ביצוע רכישה בפועל של מוצרים. עמלה זו לא מייקרת את העלות הסופית של המוצרים עבורכם.

השוואת מפרטים