גוגל חושפת: Android 5.0 Lollipop

חברת גוגל חשפה הערב באופן רשמי את שמה של מערכת ההפעלה החדשה שלה – Android 5.0 Lollipop (סוכריה על מקל). לטענתה של החברה, מדובר בגרסה מאד שאפתנית, בעיקר לאור העובדה שהיא מעניקה למפתחים יותר מ-5,000 אפשרויות חדשות שיוכלו לממש ביצירותיהם, אך גם משום ייעודה והתאמתה המדוקדקת לכל מכשיר: החל מטלפונים, דרך טאבלטים ועד למערכות מולטימדיה מורכבות.

גישה מוקדמת לגרסה החדשה ניתן היה לקבל כבר בחודש יוני לאחר שנחשפה באירוע המפתחים השנתי Google I/O. מרבית השינויים והשיפורים כבר ידועים לנו, אך בהודעה הרשמית שהפיצה הערב גוגל הובטח שפרטים חדשים ומפתיעים ייחשפו ממש בקרוב. בינתיים, מספרת לנו החברה מדוע אנחנו כל-כך רוצים את הגרסה החמישית של אנדרואיד על המכשיר שלנו.

יחד עם Lollipop, מאפשרת גוגל לשמור על רצף עבודה חוצה פלטפורמות: משימות שנתחיל בסמארטפון, נוכל להמשיך בשלב מאוחר יותר גם על הטאבלט. הקבצים שלנו, דוגמת שירים, תמונות וקטעי וידאו – מסונכרנים כולם בענן וזמינים תמיד (בהנחה שקיים חיבור לרשת) דרך כל אחת מן הפלטפורמות. גוגל שואפת לכך שתמיד נרגיש בבית, ואת זה היא תנסה לממש באמצעות Material Design, שפת עיצוב חדשה שתוצג באופן זהה על כל מוצר.

Android 5.0 Lollipop שמה דגש גם על צד האבטחה. הגרסה החדשה של מערכת ההפעלה תאפשר למשתמשים ליצור מספר חשבונות על מכשיריהם, משמע – ניתן יהיה להגדיר חשבון משתמש נפרד לילדים ואף ליצור חשבון אורח שיוגבל בביצוע פעולות מסוימות כמו צפיה בגלריה או קבלת שיחות. בנוסף, ניתן יהיה לשחרר את נעילת המכשיר באמצעות הצמדתו “למכשיר בטוח” דוגמת השעון החכם שלנו.

בהודעתה בוחרת גוגל לציין גם אפשרויות התאמה אישית למען שימוש חכם, מהיר ויעיל יותר במכשיר, ביניהן – הגדרת רשימה של אפליקציות שיוכלו לשלוח התראות ישירות למסך הנעילה, כך שייחסך מאיתנו הצורך לנבור בין עשרות התראות לא חשובות. מצב חיסכון חדש שיופעל באופן אוטומטי (או ידני, בהתאם לצרכיו של המשתמש) יוכל להעניק עוד 90 דקות של שימוש סביר.

הגרסה החדשה של מערכת ההפעלה זמינה כמובן בעבור Nexus 6 ו-Nexus 9, אך היא צפויה להגיע בשבועות הקרובים גם למכשירי Nexus 4, 5, 7, 10 ו-Play Edition. פרטים נוספים אודותיה ניתן למצוא באתר הרשמי.

השוואת מפרטים