הוכרז: Samsung EVO 850 – כונן SSD מבוסס טכנולוגיית 3D V-NAND

לפני מספר חודשים השיקה סמסונג את הכונן הראשון בסדרת 850 החדשה, ה-850 Pro. כעת מצטרף אליו כונן חדש בשם 850 EVO. זוג הכוננים משתמשים בטכנולוגיה חדשה שפיתחה סמסונג אותה היא מכנה ״3D V-NAND״. הכונן החדש יהיה זמין ב-4 נפחים שונים: 120GB, 250GB, 500GB, ו-1TB וב-3 תצורות שונות: 2.5 אינץ׳, mSATA, ו-M.2.

בדומו לאחיו הגדול והמוצלח, ה-840 EVO, גם ה-850 EVO משתמש בזיכרון פלאש מסוג TLC, המאפשר אחסון של 3 ביטים בתא זיכרון בודד לעומת 2 ביטים בזיכרון פלאש מסוג MLC (שבו משתמש ה-850 Pro). בזיכרון מסוג TLC ניתן לאחסן יותר מידע על פני אותה כמות של תאי זיכרון זיכרון, אך יש לו גם חיסרון משמעותי: מכיוון שכל תא נאלץ להבחין בין 3 מצבים שונים ולא 2, הוא פחות עמיד ומהיר מאשר כונן המשתמש בזיכרון פלאש מסוג MLC.

זהו בעצם ההבדל המהותי בין ה-850 EVO ל-850 Pro: ה-850 Pro יקר יותר (מפני שהוא דורש שימוש ביותר תאי זיכרון וביותר חומר גלם מאשר כונן EVO בנפח זהה) ועמיד יותר לתקלות, בעוד שה-850 EVO מהווה את הבחירה הזולה והמשתלמת. שני הכוננים הם הראשונים להשתמש בטכנולוגיית ה״3D V-NAND״ החדשה של סמסונג, שלטענתה מסמנת את תחילתו של עידן חדש בתחום זכרונות הפלאש.

Samsung-SSD-850EVO-open

להבין את טכנולוגיית 3D V-NAND

בכדי להבין איך עובדת הטכנולוגיה החדשה יש צורך בידע בסיסי על פעולתו של זיכרון פלאש. זיכרון פלאש הוא סוג של זיכרון ששומר מידע באמצעות ״כליאה״ של אלקטרונים בתאים קטנים, ופליטתם כאשר המידע שהם מכילים נדרש. בשנים האחרונות ההתפתחות העיקרית בטכנולוגיית זיכרונות הפלאש הייתה מזעור התאים שכולאים את האלקטרונים, זאת בכדי לאחסן מידע רב על שטח קטן יותר ובעזרת פחות חומר גלם ובכך להפחית את עלויות הייצור. הבעיה היא שככל שהתאים קטנים, קטנה גם יכולתם לאחסן אלקטרונים והם נעשים פחות עמידים. כלומר, הם עלולים להתקלקל מהר יותר מאשר תאים גדולים ולגרום לאובדן מידע.

בכדי להתמודד עם בעיה זו פיתחה סמסונג טכנולוגייה חדשה שמאפשרת לערום 32 שכבות של תאי זיכרון אחת על גבי השנייה. בכך ניתן להגדיל את כמות תאי הזיכרון בשטח נתון מבלי להקטין את גודלו של תא בודד, וליצור כונן עמיד יותר וזול יותר לייצור. תוכלו ללמוד עוד על הטכנולוגיה בסרטון הבא:

ה-850 Pro זמין כעת לרכישה בארץ במחיר התחלתי של 660 ₪ עבור כונן בנפח 128 גיגהבייט, בעוד שה-850 EVO ככל הנראה יגיע לארץ בקרוב.

השוואת מפרטים