פטנט חדש של אפל יעניק לכפתור הבית אפשרות לשמש גם כג'ויסטיק למשחקים

כפתור הבית של האייפון כבר ידע שדרוגים ושינויים בצד העיצוב והפונקציונליות, אולם דרך פטנט חדש שנרשם לזכותה של אפל ונחשף כעת, אנו למדים על הטמעת אלמנטים חדשים שירחיבו משמעותית את ההצעה הקיימת, ולפיהם ישמש כפתור הבית גם כג'ויסטיק לשם תפעול משחקים בצורה נוחה הרבה יותר מהדרך בה נעשים הדברים כיום.

רבים מהמשחקים כיום מבוססים על שימוש במסך המגע, כאשר ניתן להורות לדמות במשחק לנוע במרחב המוצג על-ידי גרירת האצבע (או האצבעות) על-גבי מסך המגע, או לחלופין להשתמש בכפתורים הממוקמים במקומות קבועים על-גבי התצוגה, אשר הקלקה עליהם תוביל לביצוע פעולה. דוגמה טובה לכך היא המשחק פק-מן, המאפשר בחירה דרך תנועה במסך על-ידי גרירת האבצע מצד לצד ומעלה מטה או בחירה בהצגת כפתורים על-גבי המסך ולחיצה עליהם. (תוכלו להוריד את המשחק מכאן ולהתרשם בעצמכם).

הפטנט החדש של אפל מציע דרך חדשה להתמודד עם תפעול משחקים, זאת דרך ג'ויסטיק פיזי שימוקם בכפתור הבית. הכפתור יציע שני מצבים: האחד יאפשר למשתמשים להמשיך את התפעול ככפתור הבית המוכר לנו כיום ואילו השני יאפשר לכפתור להתרומם מעט מעלה ולנוע גם לכיוונים שונים. בדרך זו, ניתן יהיה לחוש את התנועה לכיוונים השונים ולקבל חווית משחק עשירה יותר, אשר תספק בנוסף גם שטח צפיה רחב יותר במהלך המשחק, לעומת המצב כיום, בו נעלמים חלקים מהמסך כאשר נדרש ביצוע פעולה כלשהי לשם תזוזה, ירי ועוד.

כפתור הבית נשלף ומשמש כג'ויסטיק (מקור: patentlyapple.com)

כפתור הבית נשלף ומשמש כג'ויסטיק (מקור: patentlyapple.com)

צעד נוסף בשיפור כפתור הבית

את הפטנט הגישה אפל לראשונה ברבעון השלישי של 2013, כך שאין מדובר ברעיון חדש עבור החברה. חשיפתו כעת עשויה להעיד כי באפל מתכננים להציג את הפונקציונליות החדשה כבר עם השדרוג המהותי הבא של האייפון, זה צפוי להגיע בשנה הבאה (2016) עם האייפון 7. אולם מאחר ומדובר ברישום פטנט בלבד, לא ניתן להסיק באופן ודאי כי נראה שדרוג מסוג זה בשנה הבאה או בכלל. הדבר תלוי באופן המימוש והאם בכלל ניתן לממש את הפטנט בצורה שתהא אסטתית מספיק עבור מכשירי האייפון ופונקציונלית מספיק מבלי שתגרום לתקלות בשל שילוב חלקים זזים במכשיר.

הפעולה הפיזית של הזזת כפתור הבית עשויה לתרום גם לתפעול אלמנטים נוספים באייפון ולספק כלי עזר נוסף לבעלי מוגבלויות

הפטנט אמנם מציע שדרוג מהותי לכפתור הבית באייפון (ויחד עמו גם באייפד ובאייפוד טאצ'), אך בהחלט לא מדובר בשדרוג הראשון לו זוכה הכפתור המפורסם. בעוד רבות מהיצרניות בחרו לנטוש את הכפתורים הפיזיים לשם פינוי מקום גדול יותר למסך המגע בחלקו הקדמי של המכשיר, באפל בחרו לשמור על העיצוב הקלאסי של אייפון עם כפתור הבית הגדול ושילבו בו את קורא טביעות האצבע – Touch ID.

אותו Touch ID מספק פונקציונליות גדולה אף יותר מפתיחת המכשיר ממצב נעילה, כאשר עם הגיעם של דגמי ה-iPhone 6 וה-iPhone 6 Plus הוסיפה אפל את האפשרות להפכו גם לכלי זיהוי ביומטרי עבור רכישות שיתבצעו באמצעות המכשיר. מי שאוחז בידו מכשיר עם Touch ID ודאי חווה על בשרו את המהירות בה ניתן לפתוח את המכשיר ולגשת לאפליקציות המוגנות בסיסמה באמצעותו, כאשר לצד פשטות השימוש נוסף צד אבטחה מהותי נוסף ואפשרות לתפעול מהיר יותר של אפליקציות מסוימות, כגון הורדת אפליקציות מהחנות או הזנת סיסמאות ומילוי טפסים דרך אפליקציות תומכות (Lastpass או 1Password למשל).

אין ספק כי שילוב פונקציונליות נוספת בדמות ג'ויסטיק תתמוך בגיימרים בפלטפורמה ניידת כמו האייפון, אולם הפעולה הפיזית של הזזת כפתור הבית עשויה לתרום גם לתפעול אלמנטים נוספים באייפון ולספק כלי עזר נוסף לבעלי מוגבלויות גם כן.

מקורות
במאגר הקופונים שלנו כבר ביקרתם?
סמארטפונים וגאדג'טים במחירים נוחים ובמשלוח ישיר עד הבית
לחצו כאן
תגובות לכתבה
גאדג'טי | Gadgety
ניווט באתר
קטגוריות
גאדג'טי
חיפוש כתבות