בתמונה: מערכת בידור עתידנית לרכב

HARMAN הופכת לשחקנית מהותית בשוק הבידור לרכב והאינטרנט של הדברים עם רכישות בכמיליארד דולר

ביום חמישי האחרון, 22 בינואר, עלה לכותרות בישראל שמה של חברת הרמן (HARMAN), יצרנית ציוד האודיו המוכרת בעיקר בזכות מותגים כמו Harman Kardon, Infinity, JBL, AKG ואחרים הנמצאים בבעלותה, כאשר הודיעה על רכישתה של חברת Redbend הישראלית, המספקת פתרונות ניהול ועדכון תוכנה וקושחה מרחוק על-גבי טלפונים סלולריים ומכשירים מחוברים. העסקה התבצעה בתמורה לסכום של 200 מיליון דולר, כמחצית ממנו במניות חברת HARMAN הנסחרות כיום בבורסה בניו-יורק לפי שווי חברה של כ-7 מיליארד דולר.

בעוד HARMAN מוכרת למרבית הציבור בגין מותגי האודיו שלה, החברה עושה גם הרבה מעבר לכך ודרך רכישתה של רדבנד צפויה להוות כח משמעותי בצד התוכנה עבור תחומי הסלולר, המכשירי המחוברים (IoT) ומערכות הבידור ברכב, שם מהווה החברה כבר היום כמובילה עולמית. החיבור של רדבנד ו-HARMAN יקדם באופן משמעותי את צמיחתה של החברה הישראלית בעולם הרכב האינטרנט של הדברים, אך מצידה של רדבנד מדובר בדחיפה מהותית במיוחד בתחום, זאת לא רק בזכות רכישתה של רדבנד, אלא גם בזכות רכישה נוספת עליה הודיעה החברה באותו היום.

Redbend-System

שחקנית מהותית בשוק הבידור לרכב וה-IoT

לצד רכישתה של רדבנד הישראלית, הודיעה HARMAN ביום חמישי האחרון על רכישה נוספת וגדולה באופן משמעותי. מדובר בספקית שירותי התוכנה סימפוני טלקה (Symphony Teleca), את שמה הזכרנו בעבר מתוקף תפקידה כחברה באיגוד החברות המפתחות את מערכת ההפעלה Tizen. את סימפוני טלקה רכשה HARMAN בתמורה ל-780 מיליוני דולרים, כמחצית הסכום יימסר לחברה במזומן כבר במעמד סגירת הסכם המכירה.

שמה של סימפוני טלקה אמנם אינו מוכר בישראל ובעולם בכלל, אולם החברה עומדת מאחורי חלק מהחברות הגדולות בעולם, להן סיפקה לאורך שנים רבות שירותי תוכנה. בין לקוחותיה של החברה ניתן למנות את גוגל, מיקרוסופט, אינטל, יגואר, Land Rover, אדובי, נוקיה ורבות אחרות. תחומי העיסוק של החברה רחבים למדי והיא מספקת שירותים עבור ספקיות סלולר, שוק הרכב, הבריאות, מוצרי טכנולוגיה ומובייל ועוד.

harman-symphony-teleca-merger-website-banner-2

עבור HARMAN, תהווה Symphony Teleca חטיבה חדשה ורביעית במספר, ותשלב את יכולותיה בתחום התוכנה יחד עם הרקורד העשיר של יצרנית ציוד האודיו הותיקה, בעיקר בתחומי הבידור לרכב והאינטרנט של הדברים (IoT). כדי לנסות ולהבין את תפקידה של Symphony Teleca לאחר המעבר לחטיבה בתוך החברה החדשה ואת תכניותיה של HARMAN עבור השווקים הטכנולוגיים השונים, שוחחתי עם אנדרו תיל (Andrew Till), מנהל הטכנולוגיות הראשי (CTO) בחברה הנרכשת.

תיל מספר כי בעקבות הרכישות של רדבנד וסימפוני טלקה, תגדיל HARMAN את נוכחותה בתחום המובייל באופן משמעותי, כאשר הדגש העיקרי יהיה בעבודת האינטגרציה של מערכות הבידור ברכב ומוצרים מחוברים בבית יחד עם פלטפורמות המובייל השונות. ואמנם, כשנשאל אודות כוונותיה של החברה להציג בעתיד מכשירי קצה עבור שוק המובייל, כלומר סמארטפונים וטאבלטים, ציין תיל כי “אין לנו תכניות להתחרות עם לקוחותינו“. לפיכך, מסתמן כי סימפוני טלקה תמשיך להעניק שירותי תוכנה עבור חלק מהחברות המובילות כיום את שוק המובייל, זאת במקביל לרדבנד, והכל תחת המטריה של הרמן.

שוק הרכב הופך למחובר

צד מהותי ברכישות שביצעה הרמן הינו שוק הרכב. החברה מובילה כבר היום את תחום מערכות הבידור לרכב, אולם אלו עומדות לקבל שדרוג עם כניסתן של שחקניות המובייל לתמונה. אנדרו תיל צופה כי במהלך 2015 נתחיל לראות את כניסתם של מודמים ישירות לתוך מערכות הבידור לרכב ברכבים המיועדים לשוק הבינוני-גבוה, כאשר אל השוק הבינוני-נמוך צפויות להיכנס מערכות הבידור לרכב המבוססות בעיקרן על קישור עם מכשירי סמארטפון, כמו ה-Car Play של אפל ומערכת ההפעלה לרכב של גוגל – Android Auto.

החיבור הנעשה בין המערכות ברכב ובין המכשירים הניידים הוא בדיוק המקום בו משחקות תפקיד חברות כמו הרמן, כאשר מדובר לא רק באפשרות כי הסמארטפון והטאבלט ידברו עם מערכת הבידור ברכב, אלא גם המכשירים הלבישים, כמו שעונים חכמים, יהוו חלק מחווית המשתמש בזמן הנסיעה. משמעות אחת הנגזרת מכך היא כי מד הדופק בשעון החכם יוכל לתקשר עם המערכת ברכב ולהתריע בזמן שהנהג חווה בעיה כלשהי. מנגנוני נהיגה אוטומטית, שכבר הוצגו בעבר במספר דגמים של רכבים, יוכלו לשמש במקרים אלה לשם עצירת הרכב או סטיה מהנתיב במידה וזיהו חיישנים המותקנים ברכב סכנה כלשהי לאחר פגיעה שזוהתה בתפקודו התקין של הנהג.

HARMAN-Infotainment

שני תחומים מעניינים אותם מציין תיל עבור עתיד שוק מערכות הבידור ברכב הינן מערכות הזיהוי והשליטה הקולית, אשר הולכות ומשתפרות עם הצגתן של עוזרות וירטואליות כמו סירי, קורטנה ו-Google Now, כאשר ממשק המשתמש מתחיל לקבל יכולת להצגה בתלת מימד.

הבית המחובר

בשילוב יכולותיהן של רדבנד, המספקת שירותי עדכון מהאוויר גם בתחום האינטרנט של הדברים, וסימפוני טלקה, שעובדת מזה זמן מה על פיתוח פרוטוקולים ואמצעי קישוריות עבור מכשירים מסוגים שונים בתחום ה-IoT והמובייל, מהווה מחלקת ה-IoT לדברי אנדרו תיל נכס חשוב עבור הרמן.

חלק בלתי נפרד מהקישוריות שתיעשה בבית המחובר יהיה בניית תשתיות על-ידי חברות תקשורת וסלולר, שם כבר נמצאת כיום סימפוני טלקה, כאשר היא עומדת לצד חברות נוספות באיגוד פתרונות האינטרנט של הדברים בראשותה של יצרנית השבבים אינטל, עימה גם חתמה לאחרונה על המשך שיתוף פעולה בתחום פיתוח התוכנה למערכות ברכב.

בעוד רכישתן של רדבנד וסימפוני טלקה, שתי חברות תוכנה מובהקות, לא צפויות להוביל את הרמן לכותרות בכל פעם שנשמע על מוצר חדש בתחום הרכב, המובייל או האינטרנט של הדברים, ישנו ערך גדול במיוחד עבור השירותים שתעניק החברה לחברות הנמצאות בקדמת הבמה. עדיין מוקדם מלקבוע אם ההשקעה בסך של כמיליארד דולר כעת בשתי החברות תהיה מוצלחת, אולם מדובר ברכישות מעניינות עבור התחומים העתידים להפציע בגדול כבר בשנה-שנתיים הקרובות.

במאגר הקופונים שלנו כבר ביקרתם?
סמארטפונים וגאדג'טים במחירים נוחים ובמשלוח ישיר עד הבית
לחצו כאן
תגובות לכתבה
גאדג'טי | Gadgety
ניווט באתר
קטגוריות
גאדג'טי
חיפוש כתבות