גאדג’טי מסקר: Nexus Player – מהפכת הטלוויזיות החכמות החלה

עולם הטכנולוגיה ידע מספר מהפכות בשנים האחרונות – סמארטפונים, ואחריהם הטאבלטים, נכנסו לחיינו בסערה ושינו מקצה לקצה את שגרת היום-יום ואת האינטראקציה שלנו עם העולם הדיגיטלי. על אף ההצלחה הכבירה בקטגוריות הללו, ישנה קטגוריה אחת שלא הצליחה להתרומם חרף הניסיונות של שחקניות משמעותיות בתחום – הטלווזיות החכמות.

בין אם היה זה הממשק הבעייתי או אמצעי השליטה הלא נוחים, משהו בקונספט הזה של הבאת כל הידע מעולם המובייל למסך הגדול פשוט לא עבד. לפני מספר חודשים טרפה גוגל את הקלפים והציגה את Android TV – מערכת הפעלה חדשה המיועדת למסכים גדולים. באמצעותה, מקווה גוגל לחולל מהפכה של ממש בתחום.

באותה נשימה הכריזה גוגל גם על Nexus Player, נושא הבשורה מצידה של גוגל, שהיה גם הראשון להריץ את מערכת ההפעלה הטרייה. האם המכשיר הצליח לעמוד בציפיות? האם מערכת ההפעלה החדשה היא אכן הסנונית הראשונה לשינוי משמעותי?

עיצוב

Nexus-Player-Back

לפני שנצלול לנבכי מערכת ההפעלה וממשק המשתמש, נתייחס קודם לעיצובו של Nexus Player, היבט משמעותי בהתחשב בכך שהוא אמור להתיישב לכם בסלון. לא צריך הרבה כדי לתאר את Nexus Player – מדובר במעין דיסקית שחורה בעובי של כמה סנטימטרים, אשר בחלקה העליון שם המותג Nexus. אם נהפוך את המכשיר על גבו יתגלו שלושה מחברים – כניסת HDMI, כניסת microUSB וחיבור הזנת החשמל.

נראה כי ההימור של גוגל לבחור בעיצוב מינימליסטי, ללא אלמנטים צעקניים, השתלם לה מאוד. ה-Nexus Player נראה טוב מאד, ודווקא הפשטות הזו שמאופיינת בקווי עיצוב שמרניים, היא זו המעניקה לו מראה מרשים שיגרום לכם להרגיש בנוח למקמו בגלוי. השלט החכם שמגיע עם המכשיר כולל גם הוא את המאפיינים העיצוביים הללו, ונראה שבגוגל עבדו קשה בכדי להתאים את צורתו לכלל המשתמשים.

ממשק משתמש

Nexus-Player-1

Android TV מיועדת להיות הפנים של לא מעט מוצרים וטלווזיות בשנים הקרובות, ולכן מדובר בקטגוריה החשובה ביותר בסקירה זו. מבלי להכביר במילים, נסכם זאת בקצרה – גוגל עשתה זאת. המהנדסים והמעצבים של חברת הענק הצליחו ליצור ממשק משתמש שבאמת מצליח לנצל את המסך הגדול ובו בזמן להיות קל, נעים ונוח לתפעול גם בשימוש ממושך.

תחילה נציין את המאפיין המשמעותי מכולם: הכל ויזואלי. כל תפריט, כל אפליקציה, כל משחק ואפילו ההגדרות עצמן – כל אלו מיוצגים על ידי אייקונים גדולים וברורים המאפשרים ניווט קל ומהיר בין אלמנטים. השלט הקטן מציע מנגנון שליטה יעיל וזריז שמאפשר ביצוע מגוון פעולות בפיזוז מהיר בין כפתורי הניווט: למעלה, למטה, ימינה, שמאלה, בחירה, חזרה לאחור וחזרה לדף הבית.

Nexus-Player-Remote

מלבד השימוש באייקונים גדולים, נראה כי הוקדשה תשומת לב רבה גם לעיצוב הממשקים עצמם ולניצול נכון יותר של גודל המסך על ידי האפליקציות. פיזור האפליקציות בשורות היתה בחירה נבונה מצידה של גוגל, משום שבשילוב הפונקציונאליות של השלט ניתן להשיג שני אפקטים משמעותיים. ראשית, מידע רב מוצג למשתמש בעת ובעונה אחת, כך שהוא יכול לצפות בכל התכנים העומדים לרשותו. שנית, כפי שכבר הזכרנו קודם לכן, הגישה לכל אזורי הממשק מתבצעת ללא כל מאמץ.

נקודת התורפה של כל שירותי ההזרמה היא בחיפוש התכנים אותם מעוניין המשתמש לנגן. את הסוגיה הזו תקפה גוגל בשתי דרכים. באמצעות הורדת אפליקציה ייעודית, ניתן יהיה להשתמש במקלדת הוירטואלית של הסמארטפון כמעין בקר שליטה מורחב למכשיר ה-Nexus Player. פתרון יצירתי יותר ינצל את מנגנון הזיהוי הקולי של גוגל לטובת הכתבת מחרוזות חיפוש, ובדומה לשירותים אחרים – גם כאן מצליח הזיהוי הקולי לספק תוצאות מרשימות בעודו מגיע לרמת דיוק די גבוהה. עם זאת, אין מדובר בפתרון הרמטי שעובד תמיד, אך בהיעדר סמארטפון בקרבת מקום – זהו הפתרון האידיאלי.

תוכן

Nexus-Player-Home

אחרי שהתלהבנו מעיצובו של Nexus Player והתרשמנו מאוד מממשק המשתמש החלוצי שלו, הגיע הזמן להעלות הילוך ולהתחיל לצפות בתכנים. וכאן בדיוק הבעיה – עקב אכילס של פלטפורמת Android TV הוא בהיעדר אפליקציות ושירותים תומכים כמו אלו שהופכים את הסמארפונים והטאבלטים שלנו להרבה יותר מסתם מסכים שמחוברים לרשת האינטרנט.

Nexus Player מגיע באופן מובנה, או במרחק כמה קליקים בחנות ה-Play Store, עם כל אפליקציות גוגל שעברו התאמה לממשק הויזואלי של Android TV. קטעי וידאו מיוטיוב יפעלו על המסך הגדול, רצועות השמע מ-Google Play Music יתנגנו ללא בעיה במערכת הסראונד שלכם, אך בנקודה זו פחות או יותר מסתיימת החוויה. לא תהיה בעיה עם הורדת אפליקציות אחרות ואפילו כמה משחקים טובים, אבל בהחלט מורגש שהפלטפורמה לא מנוצלת עד תום.

דמיינו צפייה בסרטים, או אפילו בשידור טלוויזיה, כשכל העדכונים מפיד החדשות בפייסבוק וטוויטר מופיעים בזמן אמת על המסך. זוהי רק דוגמא קטנה אחת לפוטנציאל העצום שטמון במערכת ההפעלה החדשה וטרם מומש על ידי השחקניות הגדולות בעולם הטכנולוגיה. בשורה התחתונה מדובר במקרה קלאסי של פרדוקס הביצה והתרנגולת: ככל שיהיו יותר משתמשים, כך נקבל גם יותר תכנים ואפליקציות – ולהיפך.

אם אתם מסתמכים בעיקר על השירותים שגוגל מציעה, במיוחד אם ברשותכם חשבון בינלאומי עם גישה פתוחה לשירותי הפרימיום שלה, או מנגד – אם אתם בעלי כישורים לגשת לתכנים הללו, תוכלו להנות מאוקיינוס שלם של תכנים. בכל מקרה אחר, תיאלצו להסתפק באפליקציות הקיימות ולהיות מודעים לכך שאט אט יצטרפו אפליקציות נוספות שישדרגו את חווית השימוש ויעשירו את מאגר התכנים.

ביצועים

Nexus Player מגיע עם מפרט עצמתי למדי הכולל מעבד מרובע ליבה מסדרת Intel Atom בתדירות שעון של 1.8Ghz וזיכרון עבודה בנפח 1GB. הנתונים הללו מאפשרים ל-Nexus Player להציג ביצועים גבוהים ויכולות מרשימות. מיותר לציין כי Nexus Player לא גמגם כאשר הופעלו עליו סרטים באיכות גבוהה והוא גם ידע להתמודד כמו שצריך עם מספר אפליקציות שפועלות ברקע.

נכון לעכשיו, ה-Nexus Player איננו מנצל את כל יכולותיו, אך ברגע שמשחקים עתירי גרפיקה יחלו לצוץ בחנות הייעודית ל-Android TV או שמנגד נתחיל גם לראות תמיכה בניגון וידאו באיכות Ultra HD 4K, נוכל להנות מכל כוח העיבוד העומד לרשותנו. עד אז, Nexus Player של גוגל יצליח לבצע כל משימה בגבורה.

סיכום

מכשיר ה-Nexus Player הוא ה”אוונגרד” של פלטפורמת Android TV לה גוגל מייעדת רבות בכל הקשור לשוק הטלווזיות. המכשיר לכשעצמו מציע עיצוב יפהפה, חומרה חזקה וממשק משתמש שעבר שדרוג משמעותי למען התאמתו למסך הגדול. עם זאת, החוסר באפליקציות ובתכנים בהחלט מורגש – בטח ובטח כשמדובר במשתמשים ישראלים ללא אפשרות גישה לשירותי הפרימיום של גוגל.

בסופו של יום, מדובר כאן על מוצר די בשל שיכול לספק שעות רבות של הנאה. צרכנים כבדים של מדיה יצטרכו לחכות מעט עד שיוכלו להפיק את המירב מהמוצר, אך מי שמוכן לצאת למסע יד ביד עם גוגל ולצפות יחד עמה בגדילתה האיטית של חנות האפליקציות – אין ספק שה-Nexus Player הוא קנייה כדאית בעבורו.

הצטרפו לערוץ הטלגרם של גאדג’טי לעדכונים שוטפים בנושאים טכנולוגים ולערוץ גאדג’טי דיל למבצעים. תוכלו גם להירשם לעדכונים מאיתנו דרך ערוץ האינסטגרם הרשמי, עמוד החדשות של גוגל או בעמוד הפייסבוק.


*חלק מהפוסטים באתר כוללים קישורי תכניות שותפים, עבורם נקבל עמלה עם ביצוע רכישה בפועל של מוצרים. עמלה זו לא מייקרת את העלות הסופית של המוצרים עבורכם.

השוואת מפרטים