סמסונג מכריזה על שבב זיכרון חדש בנפח 128GB לשוק הביניים

יצרנית הטכנולוגיה המובילה, סמסונג, ממשיכה לחשוף פיתוחים בתחום האחסון לניידים. לאחר שהשיקה שבב זיכרון מהיר במיוחד מסוג UFS 2 ושבב זיכרון בתקן eMMC 5.1, מכריזה היצרנית הקוריאנית על שבב זיכרון חדש בנפח עצום של 128GB הפועל בתקן הזיכרון eMMC 5.0 ומיועד עבור מכשירי שוק הביניים.

עד כה השיקה סמסונג שבבי זיכרון בנפח 128GB רק בתקן UFS 2 המתקדם. רבים מהמכשירים בשוק הבינוני-נמוך מכילים ערכות שבבים חלשות שאינן תומכות בתקן זה. השבב החדש בתקן eMMC 5.0 בו תומכים כמעט כל המכשירים החדשים ומספק נפח אחסון גבוה גם למי שאין ביכולתו לרכוש סמארטפון מתקדם כדוגמת ה-Galaxy S6. בנוסף לנפח האחסון העצום, השבב החדש מציג ביצועים מרשימים: הוא מציע מהירות קריאה של עד 260 מגה-בייט לשנייה, זהה לזו של תקן eMMC 5.1, בנוסף ל-6000 פעולות כתיבה רנדומליות לשנייה ו-5000 פעולות קריאה רנדומליות בשנייה.

ליצירת נפח האחסון המרשים סמסונג השתמשה בזיכרון פלאש (NAND) מסוג TLC. זיכרון זה מסוגל להבחין בין שלושה מצבים שונים בתא זיכרון אחד לעומת שני מצבים בלבד בתא רגיל (מסוג MLC). בעזרת זיכרון מסוג TLC ניתן ליצור זיכרון בעל נפח גבוה תוך שימוש במספר קטן יותר של תאים מאשר זיכרון MLC, מה שמוביל לצמצום עלויות ייצור ונפח. עם זאת, לזיכרון זה קיים חיסרון משמעותי: מכיוון שכל תא נאלץ להבחין בין שלושה מצבים שונים ולא שניים, התאים נשחקים מהר יותר וחודלים מלעבוד מהר יותר מאשר תאים מסוג MLC, אמנם אין שום סיבה לדאגה, שכן בשימוש סטנדרטי בסמארטפון התאים צפויים לעבוד במשך שנים רבות. חברת אפל השתמשה גם היא בשבב מסוג TLC בגרסת ה-128GB של האייפון 6 וה-אייפון 6 פלוס, שבב אותו פיתחה חברת אנוביט הישראלית שרכשה.

השוואת מפרטים