דרישות המערכת של Windows 10 נחשפות: מי יוכל לשדרג ומי לא?

לראשונה מאז 2008 קיימה השבוע מיקרוסופט את כנס קהילת מהנדסי הקושחה לווינדווס, WinHEC, בעיר שנזן שבדרום סין. מטרתו של הכנס לדון בקווים המנחים ודרישות החומרה המדוייקות לייצור המחשבים, הטאבלטים ומכשירי הסמארטפון, אשר ייצוידו החל מחודשי הקיץ הקרוב בגרסתה החדשה של מערכת ההפעלה – Windows 10.

דרישות החומרה, כפי שמציינת מיקרוסופט בכנס, תקפות לאפשרויות השדרוג עבור מכשירים קיימים, ולצידן מפרטת החברה את שלבי השדרוג מהגרסאות השונות של מערכת ההפעלה.

דרישות המערכת למשדרגים ל-Windows 10

דרישות החומרה עבור מחשבים ומכשירי טאבלט, אשר יריצו את גרסאות ה-Consumer או ה-Pro של Windows 10, אינן מרקיעות שחקים ודי הגיוניות. על המסכים יהיה להציע גודל אלכסוני בן לכל הפחות 7 אינץ’ עבור גרסת ה-Pro ו-8 אינץ’ עבור גרסת ה-Consumer, עם רזלוצייה שאיננה נמוכה מ-800×600 פיקסלים.

נפח זכרון ה-RAM המינימלי הדרוש יהיה 2GB עבור גרסאות התואמות ארכיטקטורת 64 ביט ו-1GB עבור גרסאות 32 ביט, כאשר גם נפח האחסון הזמין המינימלי ישתנה בין הגרסאות ויעמוד על 20GB לגרסת 64 ביט ו-16GB עבור גרסת 32 ביט. מאפיינים מחייבים נוספים הינם מאיץ גרפי בעל תמיכה בספריית DirectX 9 ומעלה וכפתורי הדלקה וויסות עוצמת שמע.

ומה בסמארטפונים?

באשר למכשירי סמארטפון, דרישות החומרה, כצפוי, שונות ובמידה רבה תלויות ברזולוציית התצוגה. גדלי המסך הנתמכים יכולים לנוע בין 3 ל-7.99 אינץ’, כאשר פריסת הפיקסלים לא תרד מ-800×480 ולא תעלה על 2560×2048. עבור מכשירים המצוידים במסכים בעלי הרזולוצייה הנמוכה ביותר ידרש זכרון RAM בנפח 512MB, בעוד רזולוציות qHD ו-HD תדרשנה 1GB, רזולוציית FHD תדרוש 2GB ורזולוציית QHD תדרוש 3GB ומעלה.

על האחסון המובנה להיות לכל הפחות בנפח 4GB, כאשר במקרה זה תדרש תוספת כרטיס זכרון בנפח 4GB נוספים. עוד מציינים, כי לחצני ניווט המשולבים בתצוגת המסך יהיו זמינים רק על גבי מסכים בעלי רזולוציית qHD ומעלה.

מי יכול לשדרג ל-Windows 10?

עדכון מכשירים קיימים לגרסה החדשה יהיה זמין, כידוע, באלו המריצים את גרסאות 7, 8, 8.1 ו-Windows Phone 8.1. מחשבי Windows 7 המעודכנים עם SP1 ניתן יהיה לעדכן דרך ממשק Windows Update, בעוד את גרסת 7 RTM של מערכת ההפעלה ניתן יהיה לעדכן רק באמצעות קבצי ה-ISO היעודיים.

כך גם עבור משתמשי Windows 8 ו-8.1, בינהם רק מי שהתקין את עדכון S14 בגרסת 8.1 יוכל לעדכן באמצעות הממשק המובנה. מכשירים המבוססים על Windows RT, כפי שציינו בעבר, לא יזכו להתעדכן ל-Windows 10.

windows-10-upgrade-matrix
מטריצת השדרוג לווינדוס 10

ומה עם בעלי עותקים פיראטיים?

אולם, ייתכן כי הפרט המעניין ביותר נוגע דווקא לעדכון גרסאות לא חוקיות של מערכת ההפעלה. דובר מטעם החברה אישר לאתר VentureBeat באופן חד משמעי, כי העדכון ל-Windows 10 יהיה זמין לכל מחשב העומד בדרישות, בין אם העותק המותקן עליו חוקי ובין אם לא.

“נכון, כל אדם בעולם בעל מכשיר תואם יוכל לעדכן עותק פיראטי של Windows ל-Windows 10“, מסר דובר מיקרוסופט ל-VentureBeat. מדובר, אם כן, בצעד משמעותי ביותר עבור החברה, שכן הדבר מצביע על שינוי מודל הרווח עבור מערכת ההפעלה, ויש להניח, יוביל לתפוצה מהירה ורחבה מאי פעם עבור הגרסה החדשה.

בעוד יקבלו גם בעלי עותקים בלתי חוקיים של ווינדוס התומכים בשדרוג אפשרות לעדכן את מחשביהם לווינדוס 10, הרי שמיקרוסופט לא צפויה לספק להם עדכונים שוטפים או תמיכה, ואלו ישארו בגדר עותקים המוגדרים כבלתי חוקיים על-ידי מיקרוסופט.

הצטרפו לערוץ הטלגרם של גאדג’טי לעדכונים שוטפים בנושאים טכנולוגים ולערוץ גאדג’טי דיל למבצעים. תוכלו גם להירשם לעדכונים מאיתנו דרך ערוץ האינסטגרם הרשמי, עמוד החדשות של גוגל או בעמוד הפייסבוק.


*חלק מהפוסטים באתר כוללים קישורי תכניות שותפים, עבורם נקבל עמלה עם ביצוע רכישה בפועל של מוצרים. עמלה זו לא מייקרת את העלות הסופית של המוצרים עבורכם.

השוואת מפרטים