הכירו את Piper Pied: האלגוריתם שיכווץ לכם את התמונות יותר מתמיד

תעשיית הספרים, הקולנוע והטלויזיה יצרה פעמים רבות חיבור טוב עם העולם הטכנולוגי. בין אם ביצירת חברות ענק המוכרות ספרים ותוכן ויזואלי כמו אמזון ונטפליקס ובין אם בשאיבת רעיונות לשם ניסיון פיתוח מוצרים שנצפו בסרטים עתידניים ישנים או הפקות סרטים המבוססות על משחקי מחשב, נראה כי קשה יהיה להפריד את החיבור שנוצר בין שני העולמות.

חיבור זה לקח צעד מפתיע ומעניין השבוע בהאקתון לסטארטאפים שערך אתר Tech Crunch, שם הציגה חברת Piper Pied אלגוריתם המסוגל לכווץ תמונות באופן משמעותי. אם הרעיון נשמע לכם מוכר, הרי זה בשל קרבתו לאלגוריתם הדמיוני שפותח כחלק מהסדרה המצליחה של רשת HBO, סיליקון ואלי, בה פיתח צוות יזמים צעירים המוביל חברה בשם Pied Piper אלגוריתם המסוגל לכווץ באופן משמעותי קבצים ללא איבוד איכות התמונה או הוידאו.

ב-Piper Pied לא מסתירים את העובדה כי שאבו את הרעיון (ואת השם) מהסדרה של HBO ואף מתגאים בכך: "אנחנו Piper Pied, חיקוי של חברת Pied Piper (מסדרת הטלויזיה) סיליקון ואלי, אבל את מה שחסר לנו ביצירתיות אנו מגבים במקוריות", כך פתחה את המצגת מייסדת החברה, ננסי גאלי (Nancy Ghali).

Silicon-valley-compression

האלגוריתם של Piper Pied אינו מעמיק או מוצלח כמו זה המוצג בסיליקון ואלי, אולם הוא כן מציע סוג מעניין למדי של כיווץ. בהדגמת החברה מסבירה גאלי, שפיתחה את המוצר יחד עם אחיה, פיטר מא (Peter Ma), כי הכיווץ שמבצע האלגוריתם מתמקד בתמונות בהן ניתן למצוא נקודות ספציפיות עליהן יש לשים דגש.

כיווץ במקומות הנכונים

בתמונות בהן מוצגות פנים של אנשים שונים, מבצע האלגוריתם שפיתחו שני האחים זיהוי פנים מתוך התמונה ומפחית את האיכות סביבן. לאחר סיום התהליך, ימשיכו הפנים המוצגות בתמונה להיראות באיכות גבוהה, כאשר הרקע מסביב יוצג באיכות נמוכה יותר, ולדברי גאלי, לא באופן מורגש.

בבדיקה שערכנו למוצר שפיתחו ב-Piper Pied מצאנו כי אכן ישנה התמקדות בפרצופים לצורך ביצוע הכיווץ. תמונות בהן לא הופיעו פרצופים הציגו ירידה קטנה בנפח הקבצים (כ-5%), בעוד תמונות עם פרצופים הציגו ירידה של עשרות אחוזים בגודל הקבצים. במבט חטוף לתוצאה המוצגת לאחר הפחתת איכות התמונה באמת קשה להבחין בשינוי משמעותי, אולם במידה ותנסו להציג את התמונה בגודלה המלא, תשימו לב לרקע המפוקסל סביב הפרצופים המוצגים בתמונה.

Piper-Pied-Zombieland

ברור כי מדובר בשלב ראשוני בלבד, שהרי לאחר כיווץ התמונה מצאנו כי ניתן להפחית את גודל הקבצים, ללא הפחתה באיכות התמונה, באמצעות ביצוע אופטימיזציות פשוטות נוספות כמו הסרת ה-Metadata מהתמונה, דבר שטרם יושם באלגוריתם החברה. תמונה שגודלה כ-348KB כווצה לגודל של כ-246KB באמצעות האלגוריתם של Piper Pied, ולאחר מכן הצלחנו להסיר מהנפח כ-25% נוספים ולרשום גודל של כ-187KB, משמע כיווץ כולל של כ-46%.

בעוד האלגוריתם עדיין רחוק ממושלם וכלל לא בטוח שיציג איכות מספקת לתמונות ברמה שתקסים משקיעים פוטנציאלים לשם השקעה בחברה, הרי שתחום הכיווץ בעולם ההולך והגדל של המידע הינו משמעותי למדי. צריכת התוכן באינטרנט הולכת וגדלה וכדי להמשיך ולאפשר את העברת המידע המהירה, דרושים גם פתרונות המאפשרים כיווץ טוב יותר לקבצים אותם נעביר ברשת ולא רק את הגברת מהירויות הגלישה.

את האלגוריתם של Piper Pied תוכלו לבחון בעצמכם דרך אתר החברה – לחצו כאן למעבר.

צפו במצגת של Pied Piper (מהסדרה סיליקון ואלי) ב-TC Disrupt (אזהרת ספויילר למי שטרם צפה בסדרה):

השוואת מפרטים