לקראת ההכרזה: כל מה שאנחנו יודעים על iOS 9

| יום ראשון, 7 ביוני 2015, 19:31 | מערכות הפעלה

מחר (ב') תערוך אפל את כנס המפתחים השנתי שלה, WWDC 2015. במהלך אירוע הפתיחה של הכנס צפויה ענקית הטכנולוגיה מקופרטינו להכריז על iOS 9, הגרסה החדשה של מערכת ההפעלה למכשירים ניידים פרי ייצורה. בתקופה המובילה להכרזה המצופה שמענו לא מעט פרטים אודות הפיצ'רים והעדכונים אותם אנו עשויים לראות בגרסה החדשה, הצפויה להתמקד בעיקר בתיקון באגים ושיפורי יציבות.

כל הפיצ'רים המתוארים בכתבה זו מסתמכים על המקורות האמינים ביותר, אך יש לקחת בחשבון כי אפל, כהרגלה, לא אישרה אף אחד מהם.

Force Touch

אינספור דיווחים שהגיעו במהלך השנה האחרונה העידו על כך שאפל מתכננת להציג במכשיר ה-iPhone 6S מסך בתצורת Force Touch. על מנת לספק את התמיכה במסך זה, תכננה אפל את iOS 9 כך שתתאים לתפעול מסך העשוה שימוש בטכנולוגיה זו והיא אף עובדת על מנת לאפשר למפתחים לשלב באפליקציות שלהם מחוות בעבור מסך מסוג זה.

מנגנון Force Touch במקבוק החדש

מנגנון Force Touch במקבוק החדש

השימוש ב-Force Touch באייפון יאפשר לצמצם את כפתור הניווט ולהציג יותר תוכן על גבי המסך ואף יאפשר לבצע פעולות באמצעות מחוות באפליקציות מערכת. עם זאת, אפל לא צפויה להציג פונקציות אלה ביום ההכרזה על iOS 9, אלא תבצע זאת לצד ההכרזה על ה-iPhone 6S בחודש ספטמבר.

חיפוש דמוי Google Now

כחלק משיפור מנוע החיפוש הפנימי במכשירי החברה עשויה אפל לשלב במנוע החיפוש Spotlight ב-iOS 9 אפשרות להצגת מידע באמצעות למידת המשתמש. עם השקת מנוע החיפוש המשודרג (שם קוד: Proactive), תחזור פונקציית החיפוש למסך הבית השמאלי ביותר, במקום או בנוסף למיקומה הנוכחי (משיכה מטה מכל מסכי הבית).

מנוע ה-Proactive יציג בדיוק את המידע בו מעוניינים המשתמשים, זאת לאחר שתתבצע אינטגרציה מלאה בין אפליקציות ושירותים שונים במערכת ההפעלה ובכך תמנע אפל מהמשתמש את הצורך בכניסה לאפליקציות עצמן.

תמונת מסך מאפליקציית CUE אותה רכשה אפל ב-2013 (מקור: 9to5mac)

תמונת מסך מאפליקציית CUE אותה רכשה אפל ב-2013 (מקור: 9to5mac)

קראו עוד על פיצ'ר החיפוש המתקדם כאן.

אפליקציית מפות משודרגת

בין השינויים המשמעותיים ביותר לאפליקציות המערכת ב-iOS 9 נמצא את אפליקציית המפות, הצפויה להכיל שינויים רבים. Apple Maps ב-iOS 9 צפויה להציג פיצ'ר ניווט באמצעות תחבורה ציבורית, שיאפשר למשתמשים להגיע ליעדם באמצעות תחבורה ציבורית. כמו כן, יוכלו המשתמשים לתכנן את הטיול שלהם בהסתמך על תחבורה ציבורית בלבד (רכבות, אוטובוסים ורכבת תחתית), כאשר למפה תתווסף תצוגת תחבורה ציבורית חדשה.

קראו עוד על השינויים הצפויים לאפליקציית המפות כאן.

מקלדת משופרת

המקלדת החדשה של אפל, שתבצע הופעת בכורה ב-iOS 9, צפויה לעבור לא מעט שינויים. נכון לעכשיו, ישנן 5 מקלדות שונות הנמצאות בבחינה, אך החברה טרם החליטה איזו מהן תשלב במערכת ההפעלה החדשה. אחת מן המקלדות הנמצאות בבחינה מכילה מספר כפתורי עריכה שימצאו הן במצב מאונך והן במצב מאוזן, בניגוד לאלו הנמצאים כיום ב-iPhone 6 Plus במצב מאוזן בלבד. כמו כן, צפוי שיפור משמעותי לפיצ'ר ה-Quick Type.

מערכת בלתי אפשרית לפריצת ג'יילברייק

כראוי לאפל, האבטחה של מערכות ההפעלה שלה עומדת איתנה ועשויה אף להשתפר גם בעדכון זה. iOS 9 ככל הנראה תכיל שיפורים משמעותיים בתחום האבטחה כשתבצע שימוש בטכנולוגיה חדשה הקרויה Rootless, שתמנע כל גישה לקבצי מערכת מסויימים באייפון ובאייפד. רמת האבטחה צפויה להיות גבוהה ביותר, עד כי תמנע את אופציית ביצוע פריצה למכשיר (Jailbreak).

ניתן לשער כי אפל לא תתייחס לאופציית האבטחה החדשה במהלך האירוע וכי פרטים אודותיה נדע יותר רק עם הצגת גרסאות הבטא למפתחים של מערכת ההפעלה החדשה.

jailbreak-ipad

עיצוב חדש לסירי ופונט מערכת משופר

iOS 9 אמנם לא צפויה להכיל שינויים מהותיים לעיצוב ונראות הממשק, אך מספר מקורות מדווחים כי חלק מהצבעים בהם עושה החברה שימוש לכל אורך המערכת ישתנו מעט וכי העוזרת הוירטואלית סירי תקבל גם היא עיצוב חדש. כמו כן, אפל צפויה להציג פונט מערכת חדש, הנמצא כיום ב-Apple Watch.

Multi Window

גם משתמשי האייפד צפויים לזכות למספר פיצ'רים בלעדיים ב-iOS 9. לפיצ'ר ה-Multi Window ממתינים משתמשי האייפד כבר מספר שנים, כאשר ראשית הוא תוכנן להיכלל כבר ב-iOS 8, אך אפל ויתרה עליו בגרסאות קודמות. כעת נראה כי ב-iOS 9 יבצע סוף כל סוף את הופעת הבכורה שלו. פיצול המסך יאפשר למשתמשים להציג שתי אפליקציות, אחת ליד השניה, ובשתיהן יתאפשר לבצע שימוש פונקציונלי מלא.

כך, יוכל המשתמש לשתף תוכן בין אפליקציה אחת לאחרת ללא הצורך להכנס ולצאת מאפליקציות כל רגע. ייתכן כי אפל תאפשר לפתוח אפליקציה אחת על גבי שני חלקים במסך. משמע, תוכלו לפתוח שני מסמכים שונים ב-Pages, כשאחד מוצג בצד ימין של המסך והשני בצד שמאל, אך בשניהם מתאפשרת פונקציונליות מלאה. פיצול המסך יחלק את המסך בעבור שתי אפליקציות בכמה גדלים שונים – 50% – 50%, 33% – 67%, 25% – 75%.

תיקוני באגים ושיפור בביצועים

הדגש העיקרי אותו שמה אפל ב-iOS 9 הינו תיקון הבאגים הנמצאים ב-iOS 8 וכמובן על שיפורי יציבות וביצועים. על פי מספר נרחב של דיווחים ממקורות שונים, ביצעה אפל לא מעט שינויים מתחת למכסה המנוע במערכת ההפעלה החדשה כששיפרה את מהירותה, התמקדה בתיקון באגים, הפחתת קריסות והקטנת קבצי אפליקציות. בהתאם לכך, iOS 9 צפויה להציג שיפור משמעותי ומתבקש בכל הנוגע לביצועים ומהירות מערכת ההפעלה.

שירות מוסיקה חדש

רבות שמענו אודות שירות הזרמת מוסיקה חדש אותו צפויה החברה להציג במהלך כנס המפתחים WWDC 2015. אתמול (שבת), במהלך כנס עסקי בתחום המוסיקה שהתקיים בעיר קאן שבצרפת, חשף מנכ"ל חברת Sony Music, דאג מוריס, כי אפל תציג את השירות החדש מחר בערב בכנס המפתחים שלה.

iOS-New-Music-Player-2015-UpNext

השירות החדש כבר החל לקבל צורה בגרסה הנוכחית של מערכת ההפעלה, iOS 8.4, הזמינה בשלב זה למפתחים בלבד ולא באופן ציבורי. שירות המוסיקה החדש צפוי להוות שילוב בין אפליקציית המוסיקה הקיימת של אפל לבין שירות הזרמת המוסיקה Beats Music, אותו רכשה אפל יחד עם חברת Beats Electronics בשנה שעברה.

תמיכה ארוכה לאחור

דיווח מהותי במיוחד העיד כי בעקבות השיפור המשמעותי ביציבות המערכת התאפשר למהנדסי החברה להריץ את iOS 9 על גבי מעבד ה-Apple A5 הוותיק, הנמצא ב-iPhone 4S וב-iPad Mini. כך, תאפשר אפל גם למכשירים שהוכרזו לפני 4 שנים להריץ את מערכת ההפעלה החדשה.

בעיית ההתקנה של מערכות ההפעלה החדשות הטרידו את משתמשי האייפון הותיקים מאז הוצגה גרסת iOS 7. ייתכן כי השיפורים שתכניס אפל ל-iOS 9 יאפשרו לאותם משתמשים לשדרג את מערכת ההפעלה בביטחה וללא חשש מביצועים ירודים.

שיפורים קטנים ומהותיים

מערכת ההפעלה iOS 9 צפויה להציג פיצ'ר חדש לשירות ההודעות iMessage, שיאפשר למשתמשים להגדיר אילו אנשי קשר יכולים לראות האם ההודעה ששלחו נקראה ואילו לא, זאת בניגוד למצב הנוכחי בו ישנן שתי אופציות בלבד – או שכולם יראו, או שאף אחד לא יראה.

כמו כן, נראה כי אפל שוקלת את הסרתה של אפליקציית Game Center, שכן זו לא נמצאת במספר גרסאות פנימיות של iOS 9. מלבד זאת, עשויה אפל להרחיב את שירות ה-Apple Pay אל מחוץ לארה"ב, כשתציג את התמיכה בשירות זה גם בקנדה.

הצטרפו אלינו מחר החל מהשעה 19:30, אז נספק דיווחים חיים מאירוע ה-WWDC 2015.

במאגר הקופונים שלנו כבר ביקרתם?
סמארטפונים וגאדג'טים במחירים נוחים ובמשלוח ישיר עד הבית
לחצו כאן
תגובות לכתבה
גאדג'טי | Gadgety
ניווט באתר
קטגוריות
גאדג'טי
חיפוש כתבות