הוכרז: AMD Raedon R9 Fury X – מאיץ גרפי עם קירור מים והרבה עוצמה

אין זה סוד כי מזה מספר שנים נמצאת יצרנית השבבים האמריקנית, AMD, במרדף מתמיד אחר מתחרותיה הישירות. על מנת להדביק את הפער היה עליה להציג טכנולוגיה שתתעלה על היצע מתחרותיה. וכעת, שבועיים לאחר שהציגה Nvidia את ה-GTX 980 Ti העצמתי, עולה היצרנית לבמה ובתגובה הולמת מציגה שלושה מאיצים גרפיים מבוססים על ליבת Fiji החדשה וזכרון HBM מהפכני – R9 Nano, R9 Fury ו-R9 Fury X.

ה-R9 Fury X עומד בראש הרשימה והופך לדגם הדגל החדש בהיצע המאיצים של AMD. עם 4096 ליבות GCN הפועלות בתדר מירבי של 1050MHz לצד 64 יחידות רינדור פלט (ROPs) ו-256 יחידות מיפוי טקסטרטורה (TMU), הוא מציע יחס רמת ביצועים להספק הגבוה פי 1.5 בהשוואה לדגם הדגל הקודם, ה-R9-290X.

רבות, כמובן, בזכות הגידול במספר הליבות הפעילות (מספר הליבות ב-R9-290X עמד על 2816), אך לא פחות בזכות זכרון ה-HBM החדש, אשר, למרות תדר עבודה נמוך למדי בן 1GHz בלבד, מציע בזכות רוחב פס חסר תקדים של 4096 ביט קצב תעבורת מידע מהיר ביותר בן 512GBps. בחברה בחרו שלא לציין את נפח זכרון העבודה, ככל הנראה על מנת להימנע מהשוואה ישירה מול דגמי המאיצים האחרונים מבית Nvidia, אולם הודעה לעיתונות מטעם Hynix, היצרנית המספקת ל-AMD את שבבי הזכרון, חושפת כי מדובר בנפח כולל בן 4GB.

AMD-Raedon-R9-Fury-X-Cooling

כפי שניתן לראות בתמונות, ה-R9 Fury X יגיע מצוייד בגוף קירור מים במעגל סגור המתוכנן לפיזור חום יעיל עד למעטפת תרמית בת 500 וואט. היות ובהגדרות בסיס פועל הכרטיס במעטפת תרמית בת 275 וואט, מערך הקירור משאיר לא מעט מקום להמהרה. ב-AMD מציינים, כי וסת המתח (VRM) תוכנן בדגש מיוחד על המהרה ומסוגל לספק עד 400 אמפר זרם.

שני הדגמים הנוספים מהווים גרסאות של דגם הדגל, כאשר ה-R9 Fury מציע גוף קירור קונבנציונאלי הפועל על הזרמת אוויר וה-R9 Nano מגיע בתצורה קומפקטית באורך של כ-15 ס”מ ומצליח לשלב ביצועים של דגם דגל עם עם מימדים המאפשרים להתקינו על גבי לוח Mini-ITX. בחברה לא הרחיבו אודות מפרטיהם הטכניים של שני הדגמים, אך ציינו כי ה-R9 Nano יציע ביצועים גבוהים מאלו של ה-R9-290X במחצית המעטפת התרמית.

AMD משיקה את ה-R9 Fury X כמתחרה ישיר ל-GTX 980 Ti של Nvidia במחיר זהה בן 649 דולרים (כ-2500 שקלים), בעוד את ה-R9 Fury תציע היצרנית עבור 549 דולרים (כ-2100 שקלים). מועד השקתו של ה-R9 Nano נקבע להמשך הקיץ, נכון לעכשיו, ללא פרסום מחיר. ולבסוף, לדברי הנציגים, דגם בעל שני שבבי Fiji מתוכנן להשקה עתידית גם כן.

השוואת מפרטים