מה נשתנה? קוואלקום מציגה גרסה חדשה של Snapdragon 810

יצרנית השבבים המובילה קוואלקום מעדכנת את ערכת השבבים Snapdragon 810 לגרסה חדשה שמספרה 2.1. אל הגרסה החדשה התוודענו לראשונה כאשר חברת OnePlus הכריזה כי היא תוטמע בספינת הדגל הבאה שלה, ה-OnePlus 2. לטענת החברה, הגרסה החדשה פותרת את בעיית ההתחממות המתוקשרת ומציעה ביצועים מירביים גם לפרקי זמן ממושכים. בין המכשירים הבודדים בשוק שכבר מציעים את הגרסה החדשה תמצאו את ה-Xiaomi Mi Note Pro ואת ה-Xperia Z4.

עוד בגרסת הפיתוח הראשונית של ערכת השבבים התגלו בעיות התחממות. כאשר הופעל עליה עומס חישובי כבד, פלטה במהירות ערכת השבבים כמות גדולה של חום שלא פוזרה כראוי בעזרת הקירור הפאסיבי של מעטפת הסמארטפון. גם בגרסה 2 שהוטמעה במכשירים כדוגמת ה-LG G Flex 2 או ה-HTC One M9 התגלו בעיות התחממות רציניות למדי. האחראיות לבעיית ההתחממות הן ככל הנראה ליבות ה-A57 אשר הוטמעו בערכה. אלו הן ליבות עוצמתיות שתכננה חברת ARM הבריטית, והן פולטות כמות גדולה של חום בפעולתן.

מלבד כפות ידיים מזיעות, קיים חיסרון משמעותי נוסף להתחממות: על מנת להתקרר ולמנוע נזק לרכיבים הפנימיים, ערכת השבבים מנמיכה את מהירות השעון שלה. כאשר מהירות השעון של הערכה מוגבלת ניתן לחוש מיד בירידה חדה בביצועים והמכשיר מתחיל לקרטע, דווקא בזמנים בהם הצורך בעוצמה חישובית הוא הגדול ביותר. כל מכשיר הציג מידת חומרה אחרת של הבעיה, התלויה ביכולת הקירור של המעטפת שלו (גודל המעטפת, עוביה, והחומר ממנו היא עשויה הם מספר משתנים מרכזיים).

Qualcomm-Snapdragon-810-v21-memory

בנוסף לפיתרון בעיית ההתחממות, מציעה הגרסה החדשה גם מגוון שיפורים מינוריים. ביצועי הליבה הגרפית שופרו ב-5%, ומהירות הגישה אל זיכרון המטמון הבסיסי במעבד שופרה ב-15%. בדיקות מעבדה הוכיחו כי הגרסה החדשה פועלת בטמפרטורה נמוכה יותר ומגבילה את ביצועיה לעיתים רחוקות יותר מהגרסה הקודמת, אך למרבה הצער גם במכשירים בהם היא הוטמעה עדיין דווחו בעיות התחממות. אנו מלאי תקווה כי OnePlus תשכיל להטמיע במכשירה החדש אמצעי קירור מתקדם כדוגמת תעלת קירור על מנת להימנע מבעיית ההתחממות הסוררת.

חשוב לציין כי העדכון החדש הוא עדכון חומרתי המיושם בפס הייצור של המעבד. בניגוד לעדכון תוכנה, מכשירים בהם הוטמעה הגרסה הישנה לא ישודרגו לגרסה החדשה לעולם. בעוד מספר חודשים צפוייה להגיח ערכת השבבים Snapdragon 820 אל העולם ולהוציא את קוואלקום מהבוץ העמוק בו היא שקועה.

הצטרפו לערוץ הטלגרם של גאדג’טי לעדכונים שוטפים בנושאים טכנולוגים ולערוץ גאדג’טי דיל למבצעים. תוכלו גם להירשם לעדכונים מאיתנו דרך ערוץ האינסטגרם הרשמי, עמוד החדשות של גוגל או בעמוד הפייסבוק.


*חלק מהפוסטים באתר כוללים קישורי תכניות שותפים, עבורם נקבל עמלה עם ביצוע רכישה בפועל של מוצרים. עמלה זו לא מייקרת את העלות הסופית של המוצרים עבורכם.

השוואת מפרטים