גאדג'טי מסקר: צילום מקצועי עם מצלמת הסמארטפון LG G4

| יום ראשון, 21 ביוני 2015, 19:30 | גאדג'טי מסקר, סלולר, צילום
תגיות: LG, LG G4, מצלמה, צילום

סמארטפון הדגל LG G4 הושק לאחרונה בישראל ומשך אחריו מטר של ביקורות חיוביות, הן מצידנו בגאדג'טי והן מצידכם הקוראים. פרט למבחנים הרגילים שערכנו למכשיר, החלטנו לקחת צעד נוסף ולבצע השוואה עיוורת למצלמת ה-G4 כדי לבדוק האם התמונות שמספקת המצלמה החדשה באמת מרשימות דיין כדי לגרום לכם לבחור בה כטובה מזו הקיימת במכשירי דגל מבוססי אנדרואיד אחרים שיצאו לשוק במהלך 2015. גם כאן, בחרתם באופן חד משמעי במצלמת ה-LG G4 כזו שהפיקה את התמונות והוידאו הטובים ביותר.

לא סתם ביקשנו מכם לחוות דעה על התמונות שמפיקה מצלמת ה-LG G4, שהרי במהלך אירוע ההכרזה ובקמפיין השיווק רחב ההיקף שערכה LG למכשיר בעולם, שמה החברה דגש מיוחד על המצלמה החדשה. מעבר לשיפור בכמות הפיקסלים, הן במצלמה הראשית והן במצלמת הסלפי, ביצעה ענקית הטכנולוגיה הדרום קוריאנית שינויים במצלמה שלטענתה קורצים אפילו לצלמים המקצועיים.

קראו גם: הסקירה המלאה של ה-LG G4

לאחר שחווינו הדגמות מצידה של LG, שהשתמשה בשירותיהם של צלמים מקצועיים על מנת להפיק תמונות מרשימות ככל האפשר באמצעות חיישן ה-16 מגה-פיקסל עם מפתח צמצם של f/1.8 המשולב בדגם ה-G4, החלטנו לפנות לנציג משלנו, ירדן ליאור, העוסק באופן פעיל וכמקצוע בתחום הצילום. יחד עם ירדן, בילינו יום עם מצלמת ה-LG G4, ביצענו שימוש בפונקציות הידניות של המכשיר ובחנו את יכולותיה של מצלמת הסמארטפון במטרה אחת – לשמוע האם באמת ישנו ערך לפונקציות המקצועיות יותר במצלמת המכשיר הן עבור צלמים מקצועיים והן עבור האדם הפשוט.

הפן המקצועי של מצלמת ה-LG G4

מזוית הראיה של צלם מקצועי מתאר ירדן את מצלמת ה-LG G4 כמצלמת פלאפון, ולא יותר מזה: "חל שיפור במצלמה בהשוואה לדגם ה-LG G3, אבל מבחינה מקצועית היא נותרה במסגרת של מצלמת פלאפון", הוא ציין, "היא אינה תחליף לעבודה המקצועית המיועדת לעוסקים במקצועות הצילום".

LG-G4-Lior

מיד כשראה את האפשרויות הידניות המתקדמות הקיימות באפליקציית המצלמה של ה-LG G4 הצלחתי להבחין בהתרשמות מצידו של ירדן כשהבחין במגוון האפשרויות רחב ההיקף שמציעה האופציה הידנית, אולם המשפט ששמעתי שוב ושוב בזמן בחינת המצלמה של המכשיר היה: "התמונות נראות טוב מאוד, אבל במצלמת טלפון אני מעדיף מצב אוטומטי".

לדבריו, "הצרכן הבסיסי לא מכיר את ההגדרות הידניות של מצלמה מספיק בשביל לתפעל את המצב הידני, כך שאיני רואה סיבה שצרכן רגיל, ללא ניסיון בצילום, ישנה למצב ידני במקום אוטומטי".

מקום בו הצליחה המצלמה של ה-G4 להרשים היה ביכולתה לצלם בפורמט RAW דרך הסמארטפון. "זה שיפור מעולה למצלמת פלאפון", ציין ירדן, "אם אתה יודע שאתה רוצה לצלם תמונות RAW, אפשר להחליף למצב צילום זה, לצלם ולהחזיר, כי חבל על משקל הקובץ, בטח במכשיר המוגבל מראש בנפח האחסון".

היתרון בצילום תמונות במצב RAW הינו בעבודה עליהן בכלי לעיבוד תמונות כמו פוטושופ לאחר הצילום. "יכולתי לערוך את התמונות בקלות בשימוש בפורמט RAW ומגוון השינויים שיכולתי לבצע בהן היה רחב בהרבה מזה הניתן לביצוע בתמונות מסוג JPEG", מסביר ירדן, "אבל לאדם שאינו מתעסק בעריכה במחשב, זהו פורמט מיותר ובזבזני".

בתמונות מטה תוכלו לראות צילום מול מקור אור חזק. התמונות בוצעו על-ידי ה-LG G4 ונועדו להמחיש את משך החשיפה הניתן לשינוי בהגדרות הידניות במכשיר. כמו כן, ניתן לראות את אפשרויות העריכה לאחר הצילום שמאפשר פורמט ה-RAW הקיים במכשיר.

שימוש במצב הידני במכשיר מאפשר טווח רחב לבחירה של רמת הרגישות לאור (ISO). ה-LG G4 מאפשר טווח רחב למדי ומפיק תמונות מוארות למדי גם בחשיכה. התמונות שצילמנו באור נמוך עם ה-LG G4 נראו מצויין כשמד ה-ISO הוסט כלפי מעלה, אולם במקרה זה, כמו גם במבחנים אחרים שערכנו, מצלמת ה-DSLR הפיקה תמונות מרהיבות הרבה יותר תחת הגדרות דומות לאלו שהופיעו ב-G4. המסקנה כאן הייתה כי כל עוד נשמור על התמונות לצפיה במסך המכשיר, הן ייראו נהדר, אולם כשנביט בהן בגודלן המלא, ניתן יהיה להבחין בגרעיניות  המתבטאת בהבחנה מהירה בפיקסלים המופיעים בתמונה.

בתמונה מטה תוכלו לראות את הצילום בתנאי תאורה מוגבלים של ה-DSLR, אשר במקרה זה ביצענו זום לתמונה על מנת לראות האם ישנה גרעיניות בתמונה. לעומת ה-DSLR, ניתן להבחין בקלות בגרעיניות בתמונה שהפיק ה-LG G4 גם ללא ביצוע זום-אין לתמונה.

LG-G4-Vs-DSLR-lowlight-ISO

דוגמה טובה לשימוש בשינוי מהירות התריס, דבר המתאפשר דרך הגדרות הצילום הידני ב-G4, הייתה לנסות ולתפוס עצם בתנועה במצב קפוא. שינוי במהירות התריס אפשר לנו לתפוס לימון הנופל לקרקע במצב קפוא וללא השארת שובל או טשטוש. בתמונה מטה תוכלו לראות את ההבדלים בין צילומים שנעשו בהגדרת מהירות תריס גבוהה לבין אלו שנעשו במהירות תריס נמוכה.

LG-G4-Shutter-Speed

הגדרה ידנית של מהירות התריס אפשרה להתאים גם את רמת התאורה בתמונה כאשר ביצענו צילומי חוץ מול מקור אור חזק (שמש). בתמונות מטה תוכלו לראות את השינויים שביצענו במהירות התריס על מנת לשים דגש על אלמנטים שונים בתמונה. בחלק מהתמונות ניתן לראות כי האובייקט (במקרה הזה אני) מקבל דגש בצד התאורה בעוד הרקע מופיע כשרוף, בעוד בתמונות אחרות דווקא הרקע סביב האובייקט מופיע בתאורה הולמת, בעוד האובייקט מופיע כחשוך יותר.

צילומי תקריב גם הם הציגו תוצאות נאות למדי, כפי שתוכלו להיווכח מהדוגמאות הבאות:

סיכום

מצלמת ה-LG G4 היא מעולה כמצלמת סמארטפון. היא מציגה יתרונות רבים כמו פוקוס מהיר, צילום נהדר במצב אוטומטי ויכולות הגדרה ידניות העשויות לעזור דווקא לצלמים מתחילים ללמוד דרכן על הגדרות מתקדמות במצלמה. אולם מעבר לשימוש בה כמצלמת סמארטפון, ישנה עוד דרך ארוכה עד שיושלמו הפערים הגדולים בינה ובין מצלמה מקצועית או אפילו DSLR של צלמים חובבים ומצלמות פוקט למיניהן.

במאגר הקופונים שלנו כבר ביקרתם?
סמארטפונים וגאדג'טים במחירים נוחים ובמשלוח ישיר עד הבית
לחצו כאן
תגובות לכתבה
גאדג'טי | Gadgety
ניווט באתר
קטגוריות
גאדג'טי
חיפוש כתבות