בחזרה להודו: המשקיעים הגדולים עוברים להזדמנות הצמיחה הבאה

תת היבשת ההודית תמיד היתה היעד לחלומות של אנשי עסקים ותאגידים גדולים. מדינה עם 1.23 מיליארד בני אדם כשמעל ל-200 מיליון מתוכם יכולים להיחשב כמעמד ביניים (קצב הגידול צופה כ-500 מיליון בעוד 10 שנים) היא הזדמנות בלתי חוזרת לבעלי סבלנות.

עם זאת, לאחר שהממשל הסיני פתח את שעריו לרוחות מערביות בתחילת המאה, זכתה סין לתשומת הלב הגלובלית. עתה, כשבסין נרשמת ירידה בצמיחה וההזדמנויות הגדולות באמת מתחילות להיגמר, הודו חוזרת לרכז עינין בתאגידים הגדולים ובעיקר בסקטור הטכנולוגיה.

ראש הממשלה ההודי, נרנדרה מודי, נבחר בשנה שעברה על סמך יכולתיו הכלכליות והפלאים שעשה כשהיה מושל במדינת גוג'ראט. הקו הכלכלי שלו מתבסס על שיתופי פעולה גלובליים ומשיכת משקיעים זרים להודו, רבים מהם דווקא אינם מערביים אלא תאגידים שפעילים בעיקר ביבשת אסיה.

הנמרים האסייתים משקיעים

נתחיל עם העיסקה הגדולה ביותר: אתר snapdeal, מאתרי המסחר הגדולים ביותר בהודו זוכה להשקעה עצומה של 500 מיליון דולר מקבוצת חברות בהן עליבאבא הסינית, פוקסקון הטאיוונית וסופטבנק היפנית לפי שווי של 5 מיליארד דולר. לאחר הגיוס הקודם (של 1 מיליארד דולר) יצאה snapdeal במסע רכישות: שירות הטענת כסף לתוכנית ה-Prepaid בטלפון ובטלויזיה ושירות השוואת חבילות אשראי והלוואות. המודל הוא קבוצת עליבאבא, שבנתה אוסף שירותים גדול שמכסה כל אספקט של הצרכן האסייתי. אולי משום כך רבים מהמובילים בהשקעות הן חברות מהמזרח הרחוק.

המימון הנוכחי אמור לעזור ל-snapdeal להתחרות באתר המסחר הגדול ביותר בהודו, Flipkart, ששויה מוערך ב-15 מיליארד דולר. על פי נתונים של מורגן סטנלי, Flipcart שולטת ב-44% משוק המסחר און-ליין ההודי, כאשר snapdeal במקום השני עם 32% ו-Amazon India שלישית עם 15%.

פוקסקון שהוזכרה, גם חתמה חוזה עם מדינת מהרשטרה (בה נמצאת העיר מומביי) להקמת מפעל לאלקטרוניקה מתקדמת בהשקעה של 5 מיליארד דולר ותתפרס לאורך 5 שנים. מייסד פוקסקון אמר שהחברה מתכוונת לבנות 10-12 מפעלים ומרכזי מידע בהודו עד 2020, כנראה גם בניסיון למתן את ההשפעה של עליית השכר בסין.

פוקסקון לא עוצרת שם, כאשר רק אתמול דיווח אתר רויטרס כי החברה חתמה על הסכם עם חברת שיואמי (Xiaomi) לשם הרכבת מכשירי סמארטפון במפעל במדינה אנדרה פראדש אשר בדרום הודו. במפעל תייצר החברה את מכשיר ה-Redmi 2 Prime אשר זה עתה הוכרז ועלותו כ-100 דולרים (USD). תנאי העסקה והנפח שלה לא נחשפו, אך הפוטנציאל בשוק ההודי, בו נמכרו, על פי הערכות, כ-140 מיליון סמארטפונים בשנת 2014, גדול.

תיירות ובריאות

תאגיד Tencent הסיני  (מתאגידי האינטרנט הגדולים בעולם) הוביל השקעה של 90 מיליון דולר בסטארטאפ הודי מקומי בשם Practo. הסטארטאפ מחבר בין חולים לבין רופאים וארגוני בריאות. צד נוסף שלו הוא מערכת ניהול לאותם ארגונים ורופאים כדי שיוכלו לשמר ולעקוב אחר החולים. Practo טוענת שיש לה כבר מעל 200 אלף רופאים רשומים, 8000 בתי חולים ו-5,000 מרכזי אבחון שפרושים ב-35 ערים מרכזיות בהודו. יותר מכך, היא החלה לפעול גם במנילה שבפיליפינים ובסינגפור ולטענתה 80% מהרופאים בערים אלו משתמשים בשירותיה.

softbank היפנית שנוהגת להשקיע בכל תחום צומח או עתידני מובילה השקעה בסטארטאפ בן שנתיים בשם OyoRooms שמציע שוק לחדרי מלון במחירים נמוכים. המטרה היא לא רק להתמקד במחיר אלא לוודא שהחדרים עומדים בסף איכות של האתר קובע בינהם, WiFi חינם, ארוחת בוקר חופשית, מיזוג אויר ועוד. כרגע רשומים באתר 13,000 חדרים ב-70 ערים אך היעד הוא לרשום 50,000 חדרים ב-200 ישובים עד סוף השנה.

במאגר הקופונים שלנו כבר ביקרתם?
סמארטפונים וגאדג'טים במחירים נוחים ובמשלוח ישיר עד הבית
לחצו כאן
תגובות לכתבה
גאדג'טי | Gadgety
ניווט באתר
קטגוריות
גאדג'טי
חיפוש כתבות