הוכרז: NVidia GTX 950 – ביצועים גבוהים בהשקעה מינימלית

Geforce GTX 950

זה כשנה וחצי שארכיטקורת Maxwell עושה חיל בשוק המאיצים הגרפיים. היעילות האנרגטית הגבוהה שהציגה אפשרה ליצרנית השבבים האמריקנית לשנות את מאזן הביצועים שהיה מקובל בשוק במשך שנים. הראשון להציג את יתרונותיה היה דגם הביניים, GTX 750, עליו הכריזה היצרנית בחודש פברואר 2014, וכעת לאחר שדרוג קו הדגמים כולו לדור השבבים החדש, משלימה Nvidia את המעגל עם יורשו הישיר – ה-GTX 950.

סדרת GTX x50 ניצבת שלב אחד תחת סדרת השבבים הפופולרית ביותר של החברה. עדיין עם יחס ביצועים למחיר מהטובים בשוק, היא מציעה מענה למשתמשים המחפשים לשחק בכותרים החדשים בהגדרות גרפיות בינוניות עד גבוהות תוך השקעה כספית מינימלית. עם הדור השני של ארכיטקטורת Maxwell כבר בשוק, בוחרת היצרנית לזנוח את שבב GM107 עליו התבסס ה-GTX 750 ולהשתמש במקום בגרסה מוחלשת של שבב GM206 החדש שהציגה עם דגם ה-GTX 960.

Nvidia מציבה את ה-GTX 950 בין אחיו הגדול לדגם GTX 750ti, אשר יורד מעט במחיר אך נותר על המדף, עד אשר יזכה הדגם החדש לגרסת ti משלו. בגרסתו המוחלשת, מאבד השבב שתיים משמונה יחידות ה-SMM הפעילות שלו ומציע 768 ליבות CUDA בתדר מירבי בן 1188MHz לעומת 1024 ליבות בדגם GTX 960. כמו כן, יורד תדר עבודת הזכרון מ-7GHz ל-6.6GHz, אולם רוחב הפס ונפח הזכרון נותרים זהים ב-128 ביט ו-2GB. מספר יחידות רינדור הפלט נותר זהה גם הוא עם 32 יחידות.

צמצום מספר הליבות וכן תדר בסיס נמוך יותר מאפשרים להוריד את המעטפת התרמית ל-90 וואט המציבים את המאיץ כאופציה נוחה להרכבה במחשבי HTPC (מחשבי קולנוע ביתי). ואף שבדומה לאחיו הגדול, הוא עדיין דורש מחבר 6 פינים חיצוני, תקרת המעטפת הטרמית הנמוכה יותר מהווה גורם מרכזי בהגבלת ביצועיו, אשר, על פי מבחנים ראשוניים, עומדים על כ-85 אחוזים בהשוואה ל-GTX 960.

לצד המאיץ מציגה החברה מספר אפשרויות שיתוף חדשות בתוכנת GeForce Experience. מעתה ניתן יהיה להפעיל ניגון חוזר של 20 הדקות האחרונות ממהלך המשחק, הקלטה רגילה, שידור המשחק לאתר Twitch וכן תוכנה שתאפשר להתחבר מרחוק לשחקן נוסף, שיוכל לצפות במשחק ואף להשתתף במשימות מרובות שחקנים, אפילו כאלו המיועדות לרשת מקומית בלבד.

המאיץ יהיה זמין לרכישה החל מהימים הקרובים עבור 159 דולרים (כ-615 שקלים) לגרסת הבסיס, עם גרסאות מומהרות מצד יצרניות החומרה השונות בתוספת כ-10 דולרים למחיר.

השוואת מפרטים