סמסונג תשתמש באלפי לוויינים כדי לשלוח לנו אינטרנט סלולרי מהשמיים

קרדיט תמונה: NOAA Photo Library

עם קרוב לשני שליש מאוכלוסיית העולם החיים היום ללא חיבור לרשת, אין זה מפתיע כי חברות הענק הפועלות בתחום יגלו עניין רב בפיתוח תשתית אינטרנט עולמית והרחבת שירותיהם לנתח השוק הפוטנציאלי. פייסבוק וגוגל פועלות, כידוע, על פיתוח תשתית, שתתבסס על כלי טיס ובלוני גז, בעוד אלון מאסק ופרוייקט OneWeb מציעים ליישם לשם כך תשתית לוינית. ליוזמה זו מצטרפת עתה סמסונג עם תוכנית הכוללת למעלה מ-4000 לווינים, שיחוגו במסלול נמוך.

את התוכנית המכונה “אינטרנט סלולרי מהשמיים” מתאר נשיא חטיבת הפיתוח והמחקר בסמסונג טקסס, פרוק קהן. לדבריו, תעבורת המידע ברשת הסלולרית גדלה בקצב חסר תקדים המכפילה עצמה פי 10 מדי חמש שנים. על פי נתונים אלו, תעבורת המידע העולמית צפויה להגיע ללמעלה מ-1 זטה-בייט (מילארד טרה-בייט) לחודש עד השנה 2028, עם צריכה חודשית של כ-200 גיגה-בייט לחודש לכל משתמש במהירויות גלישה של כ-1Tbps.

לטענתו, תשתית אינטרנט לווינית היא לא רק נוחה יותר ליצירת פריסה עולמית, אלא גם הכרחית, שכן גידול תעבורה כה משמעותי ידרוש להרחיב את מספר תחנות השידור הקרקעיות באופן לא מציאותי.

תשתית הלוינים שמתאר קהן שונה מהמקובל עבור לוויני תקשורת ומונה, כאמור, כ-4600 לווינים. זאת משום שבשונה ממרבית לוויני התקשורת החגים במסלול גיאוסטציונרי, מערך הלווינים המדובר ישוגר למסלול נמוך בגובה 1557 ק”מ. הסיבה לכך שקהן בוחר שלא לעשות שימוש במספר לווינים בודדים במסלול גיאוסטציונרי, אף יתרונותיהם המובהקים בפן שטח הכיסוי והבטחת אות השידור, הינה זמן השהיה ארוך (כ-250 מילי-שניות) הנובע ממרחקם מפני כדור הארץ. לווינים במסלול נמוך יציעו זמן השהיה קצר יותר של כ-20 מילי-שניות בלבד, אם כי במחיר שטח כיסוי מצומצם לכל לוין.

קריאה נוספת: אירידיום נערכת לפריסת צי לווינים חדש

ראוי לציין כי גודל וצריכת החשמל של מערך האנטנות, אשר ישמש לתקשורת עם הלווינים, צפוי לחרוג ממה שניתן ליישם במכשיר נייד. על כן, בעוד שרכבים, ספינות וכלי טיס יוכלו לתקשר עם הלווינים ישירות, חיבור מכשירים נישאים ידרוש הקמת תחנות ממסר קרקעית. קהן לא חושף פרטים אודות עלות הקמת התחנות באזורים מרוחקים, אך סביר כי תהיה נמוכה משמעותית מפריסת תשתית אינטרנט קרקעית.

נכון לעכשיו, לא ברור מתי והאם בכלל תצא התוכנית לפועל, אך עצם כניסתה של סמסונג לתחום עלולה לזרז פרוייקטים דומים, בהם הפרוייקט של SpaceX המתוכנן להתחיל במבחנים ראשונים כבר במהלך השנה הבאה.

השוואת מפרטים