סוני חושפת שני דגמי אב טיפוס לטיסנים

הטיסן של סוני ואירוסנס (תמונה: צילום מסך Aerosense)

בעוד בעבר השימוש הנפוץ בטיסנים היה במסגרת תחביב פנאי, בשנים האחרונות, עם שכלול מנגנוני ההטסה האוטונומיים, זוכה התחום לעניין רב מצד חברות הטכנולוגיה הגדולות המחפשות ליישם את מבט העל, שמציעים הכלים הזעירים, לשירותי כיסוי מגוונים. גם היצרנית היפנית, סוני, רואה בתחום פוטנציאל עסקי, ובפרט אפשרות להרחיב את תחומי הפעילות של חטיבת חיישני הצילום שלה דרך שיתוף פעולה חדש עם חברה יפנית בשם ZMP.

המיזם בין סוני לחברת ZMP, המתמחה ברובוטיקה אוטונומית, נקרא Aerosense ופונה ללקוחות עסקיים עם שירות מיפוי ומעקב מקומי מבוסס טיסנים. השירות יציע הטסה וצילום אוטונומיים במסלולים וזמנים מוגדרים מראש עם אפשרויות מעקב מסלול וגישה לנתוני הצילום בזמן אמת. כפי שמציינים ב-Aerosense, השירות יוכל לשמש למיפוי דו או תלת ממדי של מתחם בניין פוטנציאלי או לחילופין למעקב אחר התקדמות באתר בניין פעיל, לדוגמה.

את הכלים עצמם חושפת החברה בצמד סרטונים קצרים המציגים את אבי הטיפוס של זוג הטיסנים בפעולה. הכלי הגדול מבין השניים נושא את שם הדגם AS-DT01-E ומציע תצורת כנף קבועה עם אפשרות המראה ונחיתה אנכית (VTOL). הוא מגיע מצוייד במערך רוטורים קואקסיאלי הממוקם במרכז גופו ונוטה סביב ציר העלרוד (הציר הרוחבי) לשינוי וקטור הדחף בין שלב הטיסה לשלבי ההמראה/נחיתה. עם מוטת כנפיים בת 2.2 מטרים, הכלי מסוגל לשאת ציוד במשקל כ-10 ק”ג במהירות מירבית של כ-170 קמ”ש למשך כשעתיים.

הכלי השני נקרא AS-MC01-E ומגיע בתצורת קוואדקופטר עם ארבעה רוטורים עצמאיים המשמשים הן לעילוי והן לניהוג הכלי. מימדיו קטנים משמעותית ועומדים על 512x512x400 מ”מ, אולם את כושר הנשיאה או מהירות וזמן הטיסה שלו ב-Aerosense בוחרים, נכון לעכשיו, שלא לפרסם. את יכולת הצילום תספק מצלמת Lens-Style כדוגמת ה-DSC-QX30 של החברה, בעוד מערך הניווט יתבסס על מערכת GPS ושיטת לוקליזציה ומיפוי (SLAM).

מועד השקת השירות מתוכנן לתחילת השנה הבאה, כאמור, עבור לקוחות עסקיים בלבד.

השוואת מפרטים