מים על מאדים? (קרדיט: NASA)

מים על מאדים: איך זה מועיל לנו?

| יום שלישי, 29 בספטמבר 2015, 09:01 | אקולוגי

אם עדיין לא שמעתם את החדשות המרעישות: התגלו מים על כוכב הלכת מאדים. טוב, לא בדיוק – התגלו סימנים של מינרלים ממויימים (Hydrated, תרכובת של חומר עם מים) על מדרונות בפלנטה האדומה. התגלית המטלטלת מהווה פיתרון לסוגייה רבת-שנים: בעונות החמות מציגים המדרונות במאדים פסים כהים שיורדים מטה אט אט, ולאחר מכן נעלמים בעונות הקרות. הפסים הללו הם ככל הנראה תמלחות, תמיסות מים רוויות במלח ברמה של מעל חמישה אחוזים (מעל רמת מי הים בכדור הארץ).

המלח הרב במים מנמיך את נקודת הקיפאון ומאפשר להם להיות נוזליים גם בטמפרטורות של מינוס 23 מעלות צלזיוס, טמפרטורה גבוהה יחסית עבור כוכב הלכת מאדים אך בהחלט סבירה עבור העונות החמות בכוכב. צוות החוקרים בסוכנות החלל האמריקנית נאס"א משער כי מקורם של הסימנים שהתגלו טמון במינרלים העונים לשם פרכלוריטים. מדובר במינרל שנוצר באופן טבעי גם בכדור הארץ, בעיקר במדברים, והוא מסוגל להשאיר מים נוזליים גם בטמפרטורה של מינוס שבעים מעלות צלזיוס.

צוות החוקרים מעריך כי במאדים נמצאות תרכובות מסוג מגנזיום פרכלוריטי, מגנזיום כלוריטי, וסודיום פרכלוריטי. הן ככל הנראה איפשרו את יצירתם של מקורות מים נוזליים על הפלנטה נטולת האטסמוספרה. ההשערות יאוששו או יופרכו רק אם תצליח אחת הגשושיות שעל פני המאדים להגיע אל אחד המדרונות ולדגום את הממצאים.

אוקיי, אז הבנו שיש מים על המאדים. איך זה מועיל לנו? ראשית כל, הגילוי מעיד על כך שחיים (מבוססי-פחמן, כפי שאנו מכירים אותם) יכלו להתפתח על פני כוכב מאדים. ים המלח הוכיח כי צורות חיים מזעריות יכולות להתפתח גם ברמת מליחות גבוהה במיוחד של עד 35 אחוז.

לא נראה כאילו שיש פה הרבה מים. קרדיט:NASA

לא נראה כאילו שיש פה הרבה מים. קרדיט: NASA

למים על פני המאדים עשוייה להיות משמעות נוספת: לא מן הנמנע שהם יאפשרו גם לנו, בני האדם, לקיים חיים על פני המאדים. אחד הקשיים המרכזיים בו נתקלות תוכניות יישוב במאדים כדוגמת Mars One הוא הצורך במים, נוזל החיים החיוני לבני האדם. התפלת המים המומלחים במאדים והפיכתם לראויים לשתייה לא תהיה משימה פשוטה, אך כיוון שתחנת החלל הבינלאומית כבר מסוגלת להפוך שתן למים, סביר להניח כי הטכנולוגיה כבר בידינו.

רק הזמן יגיד מה יהיו ההשלכות האמיתיות של התגלית המרעישה על חיינו. מתרגשים? גם אנחנו.

מקורות
במאגר הקופונים שלנו כבר ביקרתם?
סמארטפונים וגאדג'טים במחירים נוחים ובמשלוח ישיר עד הבית
לחצו כאן
תגובות לכתבה
גאדג'טי | Gadgety
ניווט באתר
קטגוריות
גאדג'טי
חיפוש כתבות