הבדל בתהליכי ייצור של שבב ה-Apple A9 גורם לביצועים שונים בין מכשירי iPhone 6S זהים

בחודשים שקדמו להשקת מכשירי iPhone 6S ו-iPhone 6S Plus, צצו ברשת דיווחים שגרסו כי יצרניות השבבים שיהיו אחראיות על מעבד ה-Apple A9 יהיו שותפות החברה בעבר ובהווה, סמסונג ו-TSMC. עוד מסרו אלו כי השבבים שתייצר כל אחת מן היצרניות ייעשו בתהליך ייצור שונה וכעת, בדיקה חדשה של מכשירי האייפון שהושקו זה עתה מוכיחה כי זהו בהחלט המצב.

אך מה משמעות הדבר? ובכן, על פי אתר Chipworks, שבחן את מכשירי האייפון החדשים תחת קרני רנטגן, מעבד ה-Apple A9 שבמכשיר מיוצר ע"י שתי חברות שונות, סמסונג ו-TSMC. בעקבות מגבלות טכנולוגיות, מייצרת TSMC את השבב בתהליך 16nm, לעומת ייצור בתהליך 14nm, הזמין במפעלי ייצור השבבים של סמסונג.

Apple A9 TSMC & Samsung

ההבדל בתהליך הייצור הביא למצב בו גודל המעבד שונה בין היצרניות, כשמעבד ה-Apple A9 בייצור סמסונג (דגם APL0898) מגיע בגודל של 96mm^2, הקטן מזה המיוצר ע"י TSMC (דגם APL1022) שמגיע בגודל 104.5mm^2.

כידוע, גודל השבבים עשוי להשפיע, בין היתר, גם על הביצועים וצריכת החשמל. בהתאם לכך, מוסרים ב-Chipworks כי השבב הקטן יותר מבית סמסונג מציג ביצועים טובים מאלו של TSMC, זאת למרות ששניהם תוכננו באופן זהה לחלוטין ע"י אפל, וההבדל הבודד הינו בתהליך הייצור. בשלב זה לא פרסמו באתר את תוצאות מבחני הביצועים, כך שאנו טרם יודעים האם ההבדלים בין השניים מהותיים או מינימליים.

השוואת מפרטים