הוכרז: Tesla Model X – רכב פנאי שטח משפחתי המונע באמצעות חשמל

Tesla Model X

אף היותו הדגם הראשון של Tesla בקטגוריית רכבי הסלון, ה-Model S זוכה לפופולריות ואהדת קהל רבה למדי. רבות, יש לשער, בזכות שילוב יחידת הינע חשמלית מתקדמת עם ביצועים ונוחות, שאינם יורדים מהיצע היצרניות הותיקות והמבוססות ביותר בשוק. תכונות אלו מביאה כעת היצרנית לקטגורית ה-SUV המצליחה, עם דגם פנאי שטח מהפכני לא פחות – Tesla Model X.

כרכב משפחתי, לפני הכל, מתמקד ה-Model X בנוחות ובטיחות הנוסעים. בארוע ההכרזה ציין אלון מאסק כי מדובר ברכב ה-SUV הראשון להציע ציון בן חמישה כוכבים בכל מבחני הריסוק הסטנדרטיים. זאת הודות לאזור קימוט גדול יותר המתאפשר בזכות העדר מנוע בערה בקדמת הרכב ומרכז הכובד הנמוך המצמצם את הסיכוי להתהפכות בעת תאונה. כמו כן, מציע הרכב בקרת שיוט ומערכת בלימת חירום אוטונומית, שתיהן מתבססות לפעולתן על מצלמת וידאו הפונה לפנים וחיישן מכ”מ היקפי.

באשר לנוחות הנוסעים, ה-Model X מציע תא נוסעים מעט לא רגיל. היושבים בשורת המושבים הראשונה יכולים להנות ממבט רחב הודות לשמשה קדמית גדולה במיוחד. אולם החידוש הבולט ביותר נוגע דווקא לנוחות הנוסעים מאחור. זוג הדלתות האחוריות נפתח כלפי מעלה בשני צירים. בטסלה מכנים את המנגנון “כנפי בז”. הדלתות כוללות מערך חיישנים המאפשרים פתיחה גם כאשר הרכב חונה במקום צפוף, בעוד הפתח הגבוה מאפשר להורים להושיב את ילדיהם ללא הצורך להתכופף תחת הגג וכן מקל על המעבר אל שורת המושבים השלישית. עוד ראוי לציין, כי ארבע הדלתות מצוידות במנגנון פתיחה אוטומטית וכי האוויר בחלל הרכב עובר סינון בדרגת HEPA.

Tesla Model X
Tesla Model X

בפן הטכני הדגם החדש חולק רבות עם ה-Model S. יחידת ההינע כוללת את אותו זוג מנועים המפיקים יחדיו 762 כ”ס ו-98.5 קג”מ המאפשרים להאיץ את הרכב, שמשקלו כ-2.5 טון, מאפס למאה קמ”ש ב-3.2 שניות (!) ועד למהירות מירבית בת 249 קמ”ש. מערך הסוללות ברצפת הרכב מציע קיבולת בת 90kWh ומאפשר טווח נסיעה של כ-400 ק”מ בטעינה בודדת, לא מעט, בזכות מרכב המציג את מקדם הגרר הנמוך ביותר בקטגוריה – 0.24.

רכבי ה-SUV זוכים להצלחה רבה בשנים האחרונות. עבור יצרניות רבות דגמים אלו מהוים גורם מרכזי בגידול הכנסותיהן, וכיום נראה כי כל יצרנית רכב דואגת לשלב בהיצע דגמיה דגם פנאי שטח יוקרתי. ה-Model X מגיע לאחר צפיה ארוכה ועיניין רב מצד קהל הלקוחות של טסלה, יש לשער על כן, כי גם כאן המהלך יתרום רבות ויעזור לזרז את צמיחתה של היצרנית השאפתנית.

המחיר עבור תצורת P90D הספורטיבית יגיע ל-142,000 דולרים.

השוואת מפרטים