מכירת חיסול: יאהו רוצה למכור את פעילות האינטרנט, מה ישאר ממנה?

יאהו

שבוע גורלי עובר על יאהו: חברי הדירקטוריון מתכנסים לסדרת פגישות כדי לדון באפשרות של מכירת פעילות האינטרנט, פעילות הליבה של החברה, כך לפי דיווח של הוול סטריט ג'ורנל. בפגישה הראשונה שהתקיימה אתמול (ד') הם גם דנו פעם נוספת במיקסום הוצאת הערך ממכירת האחזקה בעליבאבא שמתעכבת הרבה מעבר למתוכנן, שום החלטה סופית לא יצאה משם.

התוכנית לביצוע ספין-אוף לאחזקה בעליבאבא ויאהו יפן (יותר מ-40 מיליארד דולר) לא עלתה יפה עד כה. רשות המס האמריקנית מתנגדת להעניק פטור מס למהלך ונראה שבכל מקרה המנכ"לית, מאריסה מאייר, לא מצליחה לעצור ההתדרדרות של יאהו עצמה. על רקע זה ביקשה בעלת המניות הפעילה ביותר, Starboard, לעצור את הספין-אוף ולחשוב על מכירה של עסקי הליבה, כולל פעילות החיפוש והפרסום.

יש מתעניינות?

עדיין מוקדם לדבר על קונות רציניות (גם יאהו עדיין לא סגורה בנושא) אבל באופן טבעי נכנסות לרשימה הפוטנציאלית חברות תקשורת, תוכן וקרנות השקעה פרטיות שינסו להוציא זהב מתוך הבוץ האינטרנטי של יאהו. מבין המועמדות: וריזון (Verizon), שרכשה את AOL השנה תמורת 4.4 מיליארד דולר ו-IAC/Interactive, שמחזיקה בנוכחות תוכן חזקה ברשת (ובטינדר שהונפקה לא מזמן).

גם תאגיד ניוזקורפ של רופרט מרדוק (מחזיק בוול סטריט ג'ורנל ובקבוצת Time) יכולה להביע עניין, כמו גם Comcast ודיסני שכבר השקיעו בחברות תוכן השנה: קומקאסט בבאזפיד ו-VOX ודיסני באתר החדשות VICE.

כמה זה שווה?

אין ספק כי ליאהו יש פורטפוליו אתרי אינטרנט מרשים למדי. רבים מאלו נמצאים במקום טוב ברשימת האתרים הנצפים ביותר בעולם (החזקים שבהם: הפורטל הראשי, יאהו מייל, טאמבלר). אך הערכת אתרי אינטרנט (עניין גמיש למדי) יחד עם הכללתם עם שאר הנכסים והפעילות של יאהו היא משימה קשה, בעיקר כשככל הנראה, הפעילות היחידה שמרויחה היא זו של מנוע החיפוש והצגת המודעות שהוא מאפשר.

אנליסט של סיטיבנק מעריך את פעילות האינטרנט בכ-3.4-4.1 מיליארד דולר. לדעתו כרגע מחיר המניה מעניק להם שווי של 1.7 מיליארד דולר בלבד. אנליסט אחר נתן להם שווי של 1.9 מיליארד דולר בתוספת של 5.8 מיליארד דולר של מזומן בקופה.

אחר מעריך רק את פעילות החיפוש והפרסום ב-3.8 מיליארד דולר. בכל מקרה, שווי פעילות הליבה הוא כסף קטן. אחזקת נתח של 15% בעליבאבא שוויה 32 מיליארד דולר ו-35% מיאהו יפן שוויה 8.5 מיליארד דולר. מניית יאהו זינקה אתמול ב-5.75, הקפיצה היומית הגדולה ביותר מזה 7 חודשים תוך מחזור ענק. האופטימיות גדולה אבל אם פעילות האינטרנט תימכר, יאהו תישאר חברת אחזקות ותו לא.

 

השוואת מפרטים