ביטס: הפוליטיקאים מנצלים את הפחד, מי רוצה לסגור לכם את האינטרנט?

קרדיט: Marcelo Graciolli / flickr

בארה”ב שלאחר הפיגוע בסן ברנרדינו מתקיים בימים אלו דיון ציבורי בשאלה איך להילחם בקיצוניות האיסלמית ברשת. הילרי קלינטון ביקשה מה”משבשים” (disrupt) הגדולים של עמק הסיליקון לפגוע קשות בנוכחות של דאע”ש ברשת (בזמן שכהיותה מזכירת המדינה האמריקנית, ארה”ב משקיעה מאמצים קטנים מאוד לשבש את פעילות הארגון במציאות).

אריק שמידט מגוגל כתב טור לניו יורק טיימס בו הוא מציע ליצור “תיקון אוטומטי” לטקסט שנאה והסתה. הוא רוצה לראות יותר פיקוח על חשבונות ג’יהדיסטיים וטרוריסטיים. קל לכתוב טור בעיתון בעקבות לחץ פוליטי, אך הוא למעשה מציע מעקב בזמן אמת אחר כל הטקסטים שאתם רושמים, האם משהו שנאסר על סוכנויות הביון של ארה”ב ואולי מתבצע תחת סעיפי חוק סודי יהפוך להיות נורמלי בעמק הסיליקון? המדרון מתחיל להיות חלקלק.

שוברים שורות

בניגוד לשמידט שמיהר לאחד שורות עם הממשל (ולא בפעם הראשונה), קואליציית מפתחי האפליקציות, איגוד שכולל את חברות התוכנה הגדולות בעולם כתבו הצהרה מכוונת לקונגרס והפוליטיקאים שרוכבים על ההזדמנות, שיזהרו מלחייב את חברות ההי-טק להכניס ‘כניסות אחריות’ באפליקציות תקשורת מוצפנות.”זה עלול לערער את כל אמון הציבור במערכת הדיגיטלית ולחשוף את המידע הרגיש ביותר של כולנו“, דברי ההצהרה.

הלו, ביל

כרגיל גם דונלד טראמפ לא פיספס את ההזדמנות והביע את דעתו בענין. הוא אמר שחייבים לסגור את האינטרנט (בכוונה לחלקים ממנו) וגייס את ביל גייטס למשימה. לא ברור למה הוא חושב שביל גייטס יכול לסגור את האינטרנט ואם הוא מבין בכלל איך האינטרנט עובד. היינו אומרים מביך, אבל המילה פשוט אינה מתאימה בהקשר של דונלד טראמפ.

מכשילה את עצמה

Airbnb פרסמה נתונים על הפעילות שלה בניו יורק. היא לא תיארה שהמסקנות מהן יכולות לשמש כנשק נגדה. מסתבר שיש מספיק אנשים שמחזיקים ב-2 דירות או יותר בעיר והם לוקחים 40% מסך ההכנסות. בעלי 3 דירות ויותר לוקחים 24% מההכנסות. 71% מהמשכירים מציעים את כל הדירה.

מספרים אלו כמעט ומוכיחים את ההאשמות של התובע הכללי של הניו יורק, יש בעלי נכסים שמפעילים בתי מלון רגילים, ויש בעלי נכסים שמפעילים “בתי מלון” עם חדרים מפוזרים. Airbnb התחייבה מספר פעמים להיות יותר שקופה וזה מבורך. לאור הנתונים, נראה אם היא תמשיך במדיניות זו.

תחשבו קדימה

בסין המציאו מכונית שנשלטת על ידי מחשבה. המכשיר שיושב על ראשו של הנהג כולל 16 חיישני אא”ג ותוכנה אמורה לפרש מבין כל המחשבות את הגלים המדויקים של הוראות הנהיגה. בינתיים המכונית יכולה לנוע רק בקו ישר (גם לאחור).

אחד הפרופסורים השותפים בפרוייקט הסביר שהמערכת בודקת גם את רמת הריכוז של הנהג. פעולות הנהיגה (שינוי נתיב, פניה ועצירה) נקבעות ברמת קשב גבוהה יותר. אם בגוגל ובעמק הסיליקון מנסים לקחת את זכות ההחלטה מבני האדם דרך המכונית האוטונומית, הסינים דוקא לוקחים את הנהיגה האנושית לקצה.

אמזון מתדלקת

שירות המשלוחים של אמזון הוסיף עוד 4,000 מוצרים שהאמריקנים יכולים לקבל הביתה תוך שעה (בין 6 בבוקר עד 12 בלילה לפי הפרסום). במנהטן מציעה אמזון לקבל תוך שעה גם בירות ושתייה חריפה אחרת. עוד שירותי ‘אלכוהול עד הבית’ לא חסרים בארה”ב (כי מי לא היה רוצה שהבירה תגיע עד אליו) אבל מכיון שלאמזון אין רשיון מכירת אלכוהול בניו יורק, היא הטילה את משימת המשלוח על חנויות מקומיות.

מפת המשלוחים המהירים של אמזון
מפת המשלוחים המהירים של אמזון (קרדיט: יח”צ אמזון)

אלא שהראשון שניסה להזמין שישית בירה ‘סטלה’ ב-6 בבוקר קיבל הודעה שהמשלוח יגיע רק בין 8 ל-10. ברשת כבר כינו את הפאדיחה ‘ההאנג אובר’ של אמזון. מסתבר שהמשתמשים ב’אמזון תוך שעה’ צריכים לקרוא טוב טוב את האותיות הקטנות של החנות שבאמת תבצע את המשלוח. דוגמה רעה לאיך השקת שירות צריכה להיראות, גם הטובים והגדולים נופלים בזה.

יאהו מציגה: 3 אסטרטגיות בשבוע אחד

אז לאחר ישיבות דירקטוריון חסרות תועלת, החליטה מנכ”לית יאהו, מריסה מאייר, לשקול ברצינות את אופציה ג’. אם אי אפשר לעשות ספין-אוף (לפצל את הפעילות לחברה נפרדת) לאחזקות בעליבאבא משיקולי מס, אז היא תוציא את יאהו עצמה לספין אוף ‘הפוך’.

ככה היא גם תחסוך מס, גם תרגיע את המשקיעים וגם תכין את פעילות הליבה של יאהו למכירה, אופציה שעלתה בדיוני הדירקטוריון. אפרופו מכירת יאהו, בכירים בוריזון אמרו השבוע שהם חושבים להגדיל את פעילות המדיה של ענקית התקשורת ויאהו עשויה להיות אופציה מעניינת לכך.

 

השוואת מפרטים