החומר החזק בעולם? הכירו את הבורופין

| יום שני, 21 בדצמבר 2015, 15:03 | גאדג'טי מעשיר

העולם עוד לא נרגע מגרפן, חלופה מפתה למדי לסיליקון שבתעשיית השבבים, וכבר צץ לו חומר-על חדש: הבורופין עשוי מיריעה חד מימדית של אטומי בורון והחוקרים מעריכים כי הוא החומר החזק בעולם.

בניגוד לגרפן, שמסוגל להופיע בטבע, הבורופין הוא חומר סינתטי המיוצר במעבדה בלבד. החומר, שיוצר בידי חוקרים ממחלקת האנרגיה של ארה"ב, מיוצר באמצעות אידוי בורון ועיבויו על יריעת כסף דקה. מכיוון שהבורון והכסף לא מגיבים, ניתן ליצור את הבורופין – יריעת בורון בעובי אטום אחד המציגה תכונות שונות בתכלית משל אטום הבורון ממנו היא עשוייה.

בעוד שבורון הוא יסוד לא מתכתי, החוקרים גילו שהבורופין מציג מספר תכונות מתכתיות. בורון הוא מוליך למחצה, בעוד שהבורופין מסוגל להוליך חשמל. בגלל סידור האלקטרונים הייחודי, זרימת אלקטרונים בכיוון אחד קלה יותר מבכיוון האחר – תכונה מעניינת שעשוייה להיות מועילה בעתיד, במיוחד ביישומים בהם נדרשת זרימה חד כיוונית.

בן דודו של הבורופין, הגרפן. אותו מבנה, אטום אחר

בן דודו של הבורופין, הגרפן. אותו מבנה, אטום אחר

בניגוד לגרפן השטוח, הבורופין מציע שטח פנים גלי הדומה לקרטון, זאת בשל האופן בו האטומים שלו מתחברים אחד לשני. לפי חישובי החוקרים, הבורופין עשוי להיות החומר החזק ביותר שנתגלה עד כה – חזק יותר מגרפן ומכל חומר אחר על פני הפלנטה הכחולה. אם אכן כך הדבר, הוא עשוי לשמש בבניית מבני ענק דקים ויציבים ואולי אפילו לאפשר את יצירתה של מעלית-החלל עלייה חולמים מדענים כבר עשרות שנים.

סביר להניח שאחר התגלית המרעישה, צוותי מחקר נוספים יקפצו על העגלה ויחלו בחקירת החומר החדש והמסקרן. בשלב זה לא ברור אילו סודות עוד טומן בחובו הבורופין, אך ככל הנראה נגלה אותם בקרוב.

מקורות
Gizmodo
במאגר הקופונים שלנו כבר ביקרתם?
סמארטפונים וגאדג'טים במחירים נוחים ובמשלוח ישיר עד הבית
לחצו כאן
תגובות לכתבה
גאדג'טי | Gadgety
ניווט באתר
קטגוריות
גאדג'טי
חיפוש כתבות