OnePlus X (צילום: גאדג'טי)

OnePlus X (צילום: גאדג'טי)

גאדג'טי מסקר: OnePlus X – עושה פשרות בשביל המחיר

בשלהי חודש אוקטובר הכריזה היצרנית הסינית הצעירה OnePlus על מכשיר סמארטפון נוסף, השני שלה ב-2015 והדגם השלישי של החברה בכלל. מטרתו של המכשיר החדש הינה בחדירה לשווקים מתפתחים עם בשורת הפרימיום שבגינה ידועה החברה, לצד מחיר אטרקטיבי מזה שמציע מכשיר הדגל OnePlus 2.

עם ה-OnePlus X שמה החברה דגש מיוחד על צד העיצוב. האם הניסיון של OnePlus לפתות אותנו עם מכשיר נוסף בעל עיצוב מרשים ומחיר מפתה יצליח לשכנע אותנו כי מדובר בסיפור הצלחה? יצאנו לבדוק את ה-OnePlus X בגרסת ה-OnyX בצבע השחור – זוהי הסקירה המלאה.

קראו גם: גאדג'טי מסקר את ה-OnePlus 2

מה בקופסה

OnePlus X (צילום: גאדג'טי)

OnePlus X (צילום: גאדג'טי)

הצבע האדום העז בולט במיוחד בקופסה הצנועה של ה-OnePlus X. מתחת למכסה הלבן המכסה אותה, ניתן למצוא את המכשיר, כשהוא ממוקם על גבי שרוול קרטון בו נמצא כיסוי לגבו של הסמארטפון. אוזניות לא נמצא בפנים וגם לא את כבל ה-USB Type C אותו שילבה החברה עם דגם ה-OnePlus 2, אולם העיצוב הבולט המשלב בין הצבעים לבן לאדום עדיין מלווה את כל רכיביו הנלווים של ה-OnePlus X.

בקופסה תמצאו:

  • סמארטפון מדגם OnePlus X
  • כיסוי גב גמיש
  • כבל טעינה והעברת נתונים MicroUSB-USB
  • שנאי כח 5V/2A
  • ניירת: מדריך התחלה מהירה וספר הוראות משתמש

עיצוב ואיכות בניה

בחירתה של OnePlus עם דגם ה-X הייתה בשילוב חומרים הנתפשים כיוקרתיים ואשר שולבו בעבר ברבים ממכשירי הדגל של החברות הגדולות בשוק המובייל. בחלקו הקדמי והאחורי שולבה זכוכית המצופה בשכבת המגן Gorilla Glass 3, כאשר סביב המכשיר נמצא מסגרת אלומיניום מוברש. המכשיר עצמו הינו קטן מימדים ומשלב מסך 5 אינץ' בגוף בעל עובי של 6.9 מ"מ בלבד, כאשר משקלו 138 גרם –  לא מהנמוכים שאחזתי בידי אולם התחושה היא כי לא מדובר במכשיר כבד כלל וכלל.

מתחת למסך מיקמה OnePlus שטח ריק גדול למדי, אשר במבט ראשון נראה כאילו ניתן היה לבטלו לשם צמצום מימדי המכשיר. אולם חלק זה כולל שלושה מקשים קפסטיביים המאפשרים שליטה במערכת ההפעלה לשם חזרה לאחור, גישה למסך הבית והפעלת מסך ריבוי המשימות. דווקא כאן הראתה OnePlus את חולשתו של המכשיר, כאשר הכפתורים הקפסטיביים לא כוללים תאורה אחורית ונסתרים מהעין בכל עת.

OnePlus X (צילום: גאדג'טי)

OnePlus X (צילום: גאדג'טי)

בדופן הימני של המכשיר ניתן למצוא את כפתורי ויסות הווליום המשולבים יחד במקשה אחת ומתחת להם ממוקם כפתור ההפעלה\כיבוי של המכשיר. מיקום הכפתורים נוח לשם הגעה אליהם בעת האחיזה במכשיר, אולם פעמים רבות מצאתי עצמי מנסה להגביר את הווליום ובטעות לוחץ על כפתור הכיבוי. בדופן השמאלי של המכשיר שילבה החברה כפתור פיזי לשינוי פעולת ההתראות המגיעות מהמכשיר – תוספת משובחת שראינו כבר ב-OnePlus 2.

בחלקו התחתון של ה-OnePlus X תמצאו שני גרילים מימינו ומשמאלו של חריץ ה-MicroUSB, אולם לא מדובר בשילובם של שני רמקולים הפועלים בסטריאו. למכשיר רמקול בודד בצידו השמאלי, כאשר בחלק הימני, יש להניח, משולב המיקרופון המשמש לשיחות. הבחירה למקם את הרמקול בצידו השמאלי תורמת רבות, שכן מיקום זה, כך מצאתי, פחות נגיש לאצבע האוחזת במכשיר בזמן משחק או צפיה בוידאו, וכך לא נחסמים הצלילים הבוקעים ממנו כפי שקורה ברבים ממכשירי הסמארטפון.

OnePlus X (צילום: גאדג'טי)

OnePlus X (צילום: גאדג'טי)

החיסרון הגדול בבחירת הזכוכית והאלומיניום המקיפים את המכשיר מכל צדדיו מתבטאת בכך שהוא חלקלק למדי. ב-OnePlus הקדימו תרופה למכה כאשר שילבו בקופסה כיסוי פלסטיק שקוף וגמיש, זה יעזור להימנע מהחלקת המכשיר מהיד וגם מטביעות האצבע המופיעות בקלות על גב הזכוכית שלו.

חומרה וביצועים

במכשיר ה-OnePlus X לא תמצאו את החומרה המתקדמת ביותר הקיימת כיום בשוק. המוטו של OnePlus שמבקש "לעולם לא להתפשר" (Never Settle) לא ממש תקף פה וישנן פשרות בבחירת החומרה למכשיר, אלו מגיעות בעקבות הרצון להפחית באופן משמעותי את עלויות המכשיר כדי להציגו במחיר אטרקטיבי ללקוחות.

ה-OnePlus X משלב מעבד בעל ארבע ליבות Krait 400 הפועלות בתדר 2.3GHz ומגיע כחלק מהמערכת על שבב Snapdragon 801 של קוואלקום לצד זיכרון 3GB RAM. החומרה במכשיר מעט מיושנת, אך עושה את העבודה נאמנה עבור רוב הפעולות אותן תדרשו ממנו.

לא נתקלתי בבעיות בהרצת קטעי וידאו באיכות המלאה אותה מאפשר המסך, 1080P, אולם במשחקים הכבדים עתירי המשאבים והגרפיקה מצאתי מידי פעם תקיעות קטנות ומרגיזות. לא מדובר בתקיעות שיגרמו להשבתת המשחקים, אולם פספוס פה ושם של פריימים בתמונה ואיחור בהשמעת הסאונד בהחלט עשויים להרוס את חווית המשחק.

לטובתו של המכשיר, ייאמר כי לא הורגשה התחממות יתר בזמן משחק. ניכר כי עיקר ההתחממות נמצאת בחלקו העליון של המכשיר, אך זו אינה מפריעה, בטח ובטח כאשר ישנו בכל מקרה הצורך להלביש את כיסוי הגב הפלסטי על מנת למנוע את החלקתו מהיד, מה שמוסיף לבידוד מהחום.

מסך ותצוגה

המסך אותו שילבה OnePlus בדגם ה-X הינו בגודל 5 אינץ' וברזולוציית Full HD 1080P. מדובר בתצוגת AMOLED, המעניקה צבעים עזים למדי התורמים להצגת תמונה חדה יחד עם צבע שחור מדויק, במיוחד כאשר מדובר במסך הקטן בהשוואה לרווח בשוק כיום.

OnePlus X (צילום: גאדג'טי)

OnePlus X (צילום: גאדג'טי)

שילובו של מסך ה-AMOLED תורמת גם בהצגת תאורה חזקה במיוחד, שתעזור בצפיה בו מחוץ לבית, אם כי יש לציין שלא מדובר בתצוגת ה-AMOLED הבהירה או המרשימה ביותר שראיתי. גם בצד השני של המתרס, כאשר תנסו להשתמש במכשיר בלילה, תגלו שהגדרות התאורה יורדות מטה באופן מספק והדבר מקשה פחות על העיניים בזמן קריאה בחשיכה.

טריק יפה בו משתמשת OnePlus בעזרתו של פאנל ה-AMOLED הינו השימוש בתאורת אמביינט (Ambient) על מנת להדליק את המסך לשם הצגת התראות. מאחר שהמסך לא נדלק במלואו אלא מוצג בשחור פרט להתראות, לא ידרוש המסך זמן סוללה יקר ועדיין יאפשר את תצוגת ההתראות כאשר אלו יתקבלו.

מולטימדיה

מכשיר הסמארטפון OnePlus X אינו הדגם האידאלי לשימוש למטרות מדיה. המסך הוא כנראה החוזקה העיקרית שלו ומציג תמונה מרשימה וצבעים עזים, אך לעתים מרגישה התצוגה כקטנה מידי עבור צפיה בסרטים ולשם כך היה אולי עדיף מכשיר בעל מסך גדול יותר.

הרמקול הממוקם בתחתית המכשיר מציג עוצמה די חזקה שתספק את מרבית השימושים במכשיר, אם כי לא מדובר ברמקול האיכותי ביותר. לא שמעתי צלילים צורמים בוקעים ממנו גם ברמות השמע הגבוהות ביותר, אולם הצלילים נשמעים לעתים עמומים ומעט ריקים מתוכן. את מיקומו מצאתי טוב למדי ואף שהוא נמצא בתחתית המכשיר, מיקום בו לעיתים ניתן לחסום את הרמקול ואת כל הצלילים הבוקעים ממנו, הבחירה לשלבו דווקא בחלקו השמאלי הוכיחה עצמה כטובה.

OnePlus X (צילום: גאדג'טי)

OnePlus X (צילום: גאדג'טי)

חיסרון נוסף בשימוש עבור מדיה הינו נפח האחסון הנמוך שהוא מציע העומד על 16GB, אולם את זה ניתן להרחיב באמצעות כרטיס MicroSD חיצוני. העברת הקבצים למכשיר באמצעות כבל ה-USB המגיע בקופסה מהירה דיה והצלחתי למדוד העברת קובץ בגודל 1 גיגה בפחות מדקה. החלק הבעייתי כאן מגיע בחסרונה של גלריה המציגה את קטעי הוידאו, וכאשר תרצו לצפות בהם תיאלצו לגשת לאפליקציית סייר הקבצים ולאתר את הקובץ או, לחלופין, להוריד אפליקציה צד שלישי מהחנות לצורך ניגון הסרטים.

מערכת ההפעלה וממשק המשתמש

OnePlus עשתה עבודת מחשבת ממצה כאשר בנתה את מערכת ההפעלה Oxygen OS על גבי אנדרואיד בגרסה 5.1.1 והדבר ניכר בכל מקום. הבעיה היא שהביצועים של ממשק המשתמש רעים למדי וגורמים לתקיעות חוזרות בזמן עליית אפליקציות ומעבר ביניהן כמו גם במקומות נוספים במערכת ההפעלה.

אפשרות הצגת ההתראות על-ידי הדלקת המסך המסך במצב חסכוני בעל רקע שחור הינה רק אחת מתוך רבות מהאפשרויות שמציעה Oxygen OS למשתמשי ה-OnePlus X. תוכלו לחסוך בחיי הסוללה על-ידי בחירה ב"מצב כהה", אשר לא רק חוסך אלא גם נראה טוב למדי בכל מקום במערכת ההפעלה. כמו כן, ניתן לבחור גם את צבעי נורת ה-LED שיהבהבו על מנת להתריע על מצב סוללה והתראות גלובליות.

OnePlus X (צילום: גאדג'טי)

OnePlus X (צילום: גאדג'טי)

מחוות ששילבה החברה במערכת ההפעלה יאפשרו לכם לגשת לאפליקציות שונות כמו המצלמה והפנס במהירות על-ידי ציור של האותיות 'O' ו-'V', בהתאמה, על גבי מסך הנעילה, כאשר לחיצה כפולה עליו תעיר את המסך. ניתן להגדיר גם אפשרות דרכה הרמת המכשיר מהשולחן תדליק את המסך ללא נגיעה בו.

מתחת למסך מתחבאים שלושה כפתורים קפסטיביים, אלו מאפשרים לבצע פעולת חזרה לאחור, גישה למסך הבית והצגת מסך ריבוי המשימות. תוכלו להחליף בין מיקומי הכפתורים הקיצוניים על פי הדרך הנוחה ביותר לשימוש עבורכם וניתן גם להפעיל את הכפתורים הללו כך שיוצגו על גבי המסך עצמו ולבטל את פעולתם של הכפתורים הקפסטיביים, כאשר את כפתור הבית הקפסטיבי ניתן להשאיר פועל גם במצב זה, אם תרצו.

ישנו יתרון בכפתורים קפסטיביים במכשיר והוא שקל יותר לאפשר לנו לזכור היכן הם נמצאים גם מבלי להסתכל על המסך. אולי מכאן הגיעה גם ההחלטה של OnePlus שלא להציג תאורה אחורית לכפתורים אלו, מה שמסתיר את קיומם כליל. הניסיון שלי עם הכפתורים הקפסטיביים בתור חובב של המודה החולפת היה רע למדי דווקא בשל העובדה שהם אינם כוללים כל סימן שהם שם, ומן הצד השני, שימוש בכפתורים אלו בהצגתם על גבי המסך תופסת מהשטח שלו, מקטינה אותו ומייתרת את הצורך בהגדלת אורך המכשיר לשם שילובם של הכפתורים הקפסטיביים.

OnePlus X (צילום: גאדג'טי)

OnePlus X (צילום: גאדג'טי)

מסך נוסף הנמצא מימין למסכי הבית לומד את השימוש שלכם במכשיר ויציג בהתאם אפליקציות בשימוש תכוף כמו גם אנשי קשר ואף יאפשר מבט ללוח השנה שלכם. גם כאן מדובר ביישום יפהפה לפיצ'ר חוסך זמן.

מצלמה

המצלמה ששולבה במכשיר ה-OnePlus X כוללת חיישן 13 מגה-פיקסל, אולם לא מדובר במצלמה מוצלחת במיוחד. אולי זהו גודל החיישן הקטן בהשוואה לדגם ה-OnePlus 2 ואולי מפתח הצמצם העומד על f/2.2, אך התמונות שמספקת המצלמה של ה-OnePlus X אינן מצליחות להציג איכות מתקבלת על הדעת גם בתנאי תאורה טובים ובטח ובטח שבתנאי תאורה לקויים.

OnePlus X (צילום: גאדג'טי)

OnePlus X (צילום: גאדג'טי)

חשיפת יתר היא משהו שנתקלתי בה שוב ושוב בתמונות שניסיתי לצלם, כאשר מהצד השני מצאתי עצמי נאבק עם תמונות חשוכות יותר מאלו אותן ציפיתי לקבל מהמצלמה תחת תנאי תאורה טובים. תכונה בעייתית נוספת היא פוקוס המצלמה. אמנם לא מדובר בפוקוס האיטי ביותר בו נתקלתי, אך פעמים רבות נאלצתי להמתין עד שביצעה המצלמה במכשיר את הפוקוס על האובייקט אותו רציתי לצלם בהצלחה מבלי לנסות לחזור ולבצע פוקוס פעם נוספת או לדרוש ממני להצביע על המסך כדי להגיד למצלמה היכן לבצע את הפוקוס.

אפליקציית המצלמה די פשוטה לשימוש. מעבר בין מצבי הצילום השונים מתבצע על-ידי החלקה על המסך, כאשר ויסות התאורה מתבצע על ידי סיבוב האצבע סביב מוקד התמונה. הגדרות הצילום מועטות, מה שתורם בהפחתת הסיבוך בצילום במצבים ורזולוציות תמונה ווידאו שונות. OnePlus מוכיחה עצמה בצד אפליקציית המצלמה כמו גם במקומות אחרים במערכת ההפעלה כמי שיודעת לספק למשתמשים חווית שימוש נוחה, אולם הביצועים עדיין לא שם.

סוללה

אחד החלקים הטובים ביותר במכשיר הראשון של החברה, OnePlus One, היה חיי הסוללה, אולם הסוללה ששילבה OnePlus במכשיר החדש קטנה יותר באופן משמעותי ומגיעה בקיבולת 2525mAh. מאחר ששני המכשירים כוללים את אותו מעבד, כחלק מחבילת המערכת על שבב Snapdragon 801, מעיד הדבר כי ביצועי הסוללה ב-OnePlus X לא יצליחו להרשים ואכן כך הדבר.

תוכלו להגיע לסוף היום ללא צורך בהטענה חוזרת בשימושים קלים-בינוניים במרבית הימים, אמנם לא מדובר כאן בחיית ביצועים שתסחוב מעבר ליום של שימוש בטעינה בודדת, זאת אף מצבי החיסכון בתאורת המסך המגיעים דרך שילוב מצב תאורת האמביינט והמצב הכהה.

OnePlus X (צילום: גאדג'טי)

OnePlus X (צילום: גאדג'טי)

טעינה מהירה גם היא לא נוכחת בדגם מכשיר ה-OnePlus x, אולם גודלה הקטן של הסוללה לא ידרוש מכם יותר מידי זמן לטעינתה. ועדיין, נחמד היה להתנחם באפשרות לטעינה מהירה. דרך הגדרות הסוללה תוכלו לצפות ביישומים הדורשים את זמן הסוללה הגדול ביותר וגם להגדיר את תצוגת הסוללה בראש המסך במספר דרכים שונות: "סרגל סוללה", "מעגל סוללה", "אחוז סוללה" ו-"סוללה מוסתרת" (למכחישי הסוללה).

סיכום

חברת OnePlus שאפה להציג מכשיר בעל מראה יוקרתי שיקסום לשוק הנמוך לצד תגית מחיר נמוכה. המכשיר אכן נראה ומרגיש נהדר וניכר שהרבה מחשבה הגיעה סביב מראהו החיצוני כמו גם בצד פשטות השימוש והשמת הדגש על המשתמשים.

הבעיה של OnePlus הינה חיתוך הפינות במספר מקומות, המוביל לחווית שימוש ירודה בחלק מהשימושים במכשיר ה-OnePlus X. החומרה המשולבת בו ישנה יחסית ומתקשה לעמוד בסטנדרטים שהציגה החברה במכשיריה הקודמים, כאשר מערכת ההפעלה, אשר מציגה אולי את גרסת האנדרואיד הנוחה ביותר לשימוש אותה חוויתי, מציגה גמגומים רבים בשימוש השוטף במכשיר.

OnePlus X (צילום: גאדג'טי)

OnePlus X (צילום: גאדג'טי)

אם חיפשתם מכשיר בעל מראה יוקרתי, מסך מרשים וביצועי סוללה מספקים ואתם מוכנים לוותר מעט על איכות המצלמה, כנראה שיהווה המחיר של ה-OnePlus X צד אטרקטיבי עבורכם, אך הוא עדיין רחוק מלהיות מכשיר ללא פשרות.

האריזה ותכולתה
8
עיצוב ואיכות בניה
9
חומרה וביצועים
7
מסך ותצוגה
8
מערכת הפעלה
6
מולטימדיה
7
סוללה
7
מצלמה
6
סיכום
7.3
מתפשרים על החומרה בשביל המחיר
מה אהבנו
מסך בעל צבעים עזים
עיצוב יוקרתי
מחיר
מה לא
מצלמה
ביצועי מערכת ההפעלה
גב חלקלק
מחירים
יבואן רשמי: 1,699 שקלים
שוק פתוח: 1,600 שקלים
במאגר הקופונים שלנו כבר ביקרתם?
סמארטפונים וגאדג'טים במחירים נוחים ובמשלוח ישיר עד הבית
לחצו כאן
תגובות לכתבה
גאדג'טי | Gadgety
ניווט באתר
קטגוריות
גאדג'טי
חיפוש כתבות