קובי כליף (צילום: דודי חסון)

קובי כליף (צילום: דודי חסון)

עתידה של וואווי בישראל: ראיון עם מנכ"ל אלפא טלקום קובי כליף

אתמול (ג', 29.12) השיקה אלפא טלקום, היבואנית הרשמית של וואווי בישראל, את מכשיר ה-Nexus 6P במחיר של החל מ-2,999 שקלים. בראיון שערכתי עם קובי כליף, מנכ"ל אלפא טלקום, במעמד ההשקה שמעתי לא רק על המכשיר החדש, אלא גם על ההישגים של החברה ועל עתידה בישראל.

כליף (44) התמנה למנכ"ל אלפא טלקום בחודש פברואר 2015 במקומו של דרור אבישי, שהיה מי שהניע את פעילותה של וואווי בישראל לפני כשנתיים, בספטמבר 2013, אז השיקה היבואנית הישראלית לראשונה את המותג יחד עם מכשיר הדגל דאז, Huawei Ascend P6. טרם הצטרף כליף לצוות הניהולי של יבואנית מוצרי וואווי לישראל, שימש במשך שנתיים כמנהל חטיבת הסלולר של סמסונג ישראל ולפני כן היה מנכ"ל מוטורולה מובילטי ישראל.

התחזקות מהירה

עד גיוסו של כליף כמנכ"ל אלפא טלקום, לא הצליח מותג וואווי להתרומם בישראל כפי שעשו לפניו מותגים כמו סמסונג, LG ואפל, המובילים כיום את מכירות הסמארטפונים בשוק הישראלי. בואו של כליף סימן מעט יותר מהחלפת קודקודים והחל מחודש יולי, 2015, עם כניסתו של מכשיר הדגל Huawei P8 לישראל, הודיעה החברה על השקעת ענק מצידה של וואווי בשיווק המותג בארץ, זו עמדה על כ-15 מיליוני שקלים.

לצד ההשקעה גויסו שני פרזנטורים ששימשו לקדם את הסמארטפונים החדשים של החברה – גל גדות (לימים "וונדר וומן") והזמר מוקי. "ההישג הגדול שלנו הוא שתוך מספר חודשים מאוד מצומצם הצלחנו להביא את מותג וואווי לתודעת הקהל הישראלי", מספר כליף, ומוסיף כי "כיום מזוהה לוגו החברה על ידי רבים והוא אינו עוד מותג לא ידוע. כשאני מניח את הטלפון שלי על השולחן במסעדה, יודעים שזה וואווי".

בתמונה: קובי כליף, מנכ"ל אלפא טלקום בהשקת Huawei P8 (צילום: גאדג'טי)

בתמונה: קובי כליף, מנכ"ל אלפא טלקום בהשקת Huawei P8 (צילום: גאדג'טי)

בין אם תהיה זו ההשקעה השיווקית הגדולה של וואווי בסניף הישראלי ובין אם בהלך רוח חדש לחלוטין, המותג זוכה לצמיחה מהירה בארץ. על-פי נתוני הרבעון השלישי של חברת המחקר IDC ישראל, תפס מותג "וואווי" נתח שוק של 4%, זאת בהשוואה ל-0.6% בלבד ברבעון המקביל בשנה הקודמת. "לא חלמנו שכל כך מהר נצליח", מעיד כליף, "מכרנו על פי ההערכות (של IDC) כ-4% מתוך כ-800 אלף מכשירים שנמכרו ברבעון האחרון בישראל".

כליף מציין כי דגם ה-Huawei P8 הוא הנמכר ביותר של החברה בישראל עד כה, והדבר מובן. מדובר במכשיר הדגל הזול ביותר שהציעה החברה עד כה והוא היה לראשון שלווה בקמפיין שיווק אדיר מימדים.

על הנקסוס 6P

את מכשיר הנקסוס 6P משיקה אלפא טלקום בישראל באיחור גדול למדי. אם לפני כשנתיים שמענו על מחויבותה של נציגת LG בישראל על הצגת מכשיר הנקסוס 5 עוד טרם הושק ברבות ממדינות העולם, הרי שבוואווי עדיין לא נמצאים שם.

בעוד ישראל מהווה שוק צומח עבור וואווי העולמית, הצלחתה נתונה יותר באירופה ובאפריקה, וכמובן, בסין, מאשר במדינה כמו שלנו, ומכאן, ככל הנראה, הסיבה לדחיה המתמשכת. כזכור, תוכניותיה של החברה היו להשקת המכשיר כבר ב-20 בדצמבר, אולם אלו נדחו פעם נוספת עד שהושק לבסוף ב-29.12.15.

כליף מספר כי הרעש שעורר ה-6P ברשתות החברתיות היה משמעותי: "אנשים חיכו לנקסוס 6P אף יותר מדגם הנקסוס 5X". ואולם, מחירו של המכשיר החדש יחסית גבוה בהשוואה לדגמי הנקסוס הפופולריים שסחפו את השוק בשנים קודמות, המובילים ביניהם היו הנקסוס 4 והנקסוס 5. המחיר הגבוה הגיע בעקבות שינוי הלך הרוח של גוגל עם מכשיר הנקסוס 6 שנחשף בשנה שעברה, והוצג כמכשיר פרימיום ופחות כאלטרנטיבה איכותית ונוחה לכיס.

Nexus 6P (צילום: גאדג'טי)

Nexus 6P (צילום: גאדג'טי)

"אנשים תמיד מסתכלים על האלטרנטיבות כשהם מגיעים לבחון רכישה של מכשיר והנקסוס של וואווי מציע אלטרנטיבה טובה במיוחד אל מול המחירים הגבוהים יותר של המתחרות", מציין כליף, ומוסיף כי הנקסוס 6P מהווה אלטרנטיבה למכשירי פרימיום יקרים הזמינים בשוק הישראלי כמו ה-Note 5 של סמסונג וה-V10 של LG, שניהם הושקו בארץ במחירים הגבוהים מ-3,000 השקלים בהם נמכר הנקסוס.

הסטיגמה הסינית

במשך השנים דאגנו בגאדג'טי לציין את מקור מוצאן של יצרניות המובייל השונות בכתבות אותן אנו מציגים בפניכם הקוראים, בין אם מדובר בסמסונג וב-LG הדרום קוריאניות, בלקברי הקנדית, סוני היפנית או מגוון היצרניות הסיניות המציפות את השוק.

יום לפני השקתו של הנקסוס 6P בישראל, פרסמנו את סקירתנו למכשיר ה-OnePlus X, גם שם ציינו את מקור מוצא החברה כהרגלנו. תגובה מטעם אחד הגולשים האירה את עיני לנושא חשוב למדי והוא הסטיגמה המלווה את החברות הסיניות באופן היסטורי, ועל כן החלטתי להפנות שאלות בנושא לקובי כליף בהזדמנות זו.

"פעם היה פער בין מה שהציעו מותגים סינים מבחינת איכות המוצר", מספר כליף, "אך היום ההבדל בין רכישת מכשיר פרימום של חברה סינית כמו וואווי או רכישת מכשיר פרימיום של חברה כמו סמסונג הוא זניח [..] הלקוחות היום אדישים לחלוטין באשר למקום מוצאם של המכשירים ומדובר באותה אבולוציה שהתרחשה גם עבור מוצרים אחרים שהגיעו ממדינות שונות המובילות כיום קטגוריות מוצרים שונות. כעת הגיע הזמן בו המותגים הסינים עומדים מול המתחרים ממדינות אחרות (בגאון)".

המספרים עומדים מאחורי דבריו של כליף. בעוד אפל האמריקנית וסמסונג הדרום קוריאנית עומדות באופן היסטורי בראש טבלאות משלוחי הסמארטפונים בעולם, ממוקמת וואווי כמעט באופן קבוע במקום השלישי ברשימה של חברת המחקר IDC. אל וואווי, שרק לאחרונה דיווחה על משלוחים של 100 מיליון סמארטפונים מאז תחילת השנה, מצטרפות יצרניות סיניות אחרות כמו שיאומי ולנובו, הזוכות גם הן להצלחה גדולה בעולם.

מכאן והלאה

באלפא טלקום לא מתכוונים לעצור בשיווק מוצריה של וואווי בתחום הסמארטפונים בלבד. ליצרנית הסינית מגוון רחב של מוצרים בתחום המובייל והיא אחת מספקיות תשתיות הטלקומיוניקציה הגדולות בעולם. כליף מספר כי לחברה "יש מחשבות להיכנס לתחומים נוספים, חלקם נבחנים וחלקם (כבר) בתהליך עבודה. אנו נכנסים לתחום הראוטרים הביתיים (עם SIM, ADSL וגם Cable) – זהו תחום שיתפוס יותר ויותר תאוצה".

ראוטר 4G נייד של וואווי (צילום: גאדג'טי)

ראוטר 4G נייד של וואווי (צילום: גאדג'טי)

תוכניות גדולות יותר שעשויות לארוך זמן רב יש לחברה גם בתחום תשתיות ה-WiFi במתכונת של עיר חכמה. "אנו בוחנים את נושא העיר החכמה בישראל מול הגורמים הדרושים בצד הרגולטורי", מציין כליף, "לא מדובר בתשתית לאומית, אלא בתשתית WiFi, וישנו תהליך מסודר שנמצא בעבודה, בין היתר, מול ראשי ערים. בסופו של דבר, זה תלוי ברגולציה בשוק הישראלי".

בעוד שנה מהיום רואה כליף את מכירות מותג וואווי מכפילות עצמן בישראל:

אנו עדיין בתחילת הדרך לבניית המותג. בשנה הבאה נהיה עם ה-P9 בצד המכירות במקום אחר לגמרי. אני בטוח שההיכרות עם המותג בעוד שנה מהיום תעלה. לדעתי נצליח להכפיל את עצמנו בשנה הבאה ונעבוד קשה כדי שזה יקרה. תחום השעונים והטכנולוגיה הלבישה יצבור גם הוא תאוצה.

במאגר הקופונים שלנו כבר ביקרתם?
סמארטפונים וגאדג'טים במחירים נוחים ובמשלוח ישיר עד הבית
לחצו כאן
תגובות לכתבה
גאדג'טי | Gadgety
ניווט באתר
קטגוריות
גאדג'טי
חיפוש כתבות