הצעה שאי אפשר לסרב לה: פוקסקון מציעה 5.3 מיליארד דולר עבור שארפ

שארפ צילום: גאדג’טי

ימי התהילה של חברת שארפ היפנית חלפו להם ואחד הנכסים היחידים שבאמת שווה מיליארדי דולרים עומד למכירה – מפעלי ייצור המסכים. ההצעות כבר הגיעו מכל עבר והוול סטריט ג’ורנל חשף הבוקר (ה’) שחברת פוקסקון (הון-האי) הטיוואנית מציעה עבור כל חברת שארפ שנמצאת בקשיים סכום של 5.3 מיליארד דולר.

פוקסקון מציעה סכום כפול מההצעה הרצינית הכי קרובה מצד קרן השקעה ממשלתית בשם Innovation Network (בעלת שליטה גם בשותפות Japan display). פוקסקון כבר הביעה התענינות בשארפ בעבר אבל הממשלה היפנית הפעילה המון לחץ כדי ששארפ והטכנולוגיה המתקדמת שלה לא תעבור לידיים זרות.

אחרי שהשיחות עם הקרן הממשלתית נתקעו, חודשו השיחות עם פוקסקון והתגלה הסכום הגדול שמוכנים בחברה לשים על השולחן כדי שההזדמנות לא תחמוק מבין ידיהם. לא רק שפוקסקון תשלם סכום עתק לחברה (גם עבור החלקים הלא רווחיים) אלא יתכן ושהיא גם מוכנה לספוג חלק (לא ידוע כמה) מהחובות האדירים שלה: 4.4 מיליארד דולר לשני בנקים גדולים שהצילו אותה שוב ושוב לאורך הדרך (וסך של 6.8 מיליארד דולר לכל הנושים הקיימים).

זכות הוטו של אפל

לרצונה של ממשלת יפן להשאיר את טכנולוגית המסכים היפנית בבית אין הרבה סיכוי מול ההצעה המפתה של פוקסקון. הבאה להטיל וטו (מוגבל) היא אפל. המסכים של שארפ מותקנים במכשירי האייפון שלה ובאייפד פרו החדש. היא כבר השקיעה מיליארד דולר בהרחבת כושר ייצור המסכים של שארפ.

לא רק ההשקעה יכולה לרדת לטימיון אלא גם כוחה ירד אם העסקה תצא לפועל. אפל לא רוצה למצוא את עצמה מנהלת משא ומתן עם ספק חזק מדי בעתיד, כזה ששולט בכל קווי האספקה למכשירים של החברה. זהו משחק שחמט – הייתכן שפוקסקון מוכנה לשלם כל כך הרבה רק כדי “לסחוט” את אפל, התאגיד העשיר ביותר עלי אדמות, בעתיד?

צריך לזכור ששארפ מייצרת המון מוצרים חוץ ממסכים, ולא ברור כמה פוקסקון מתעניינת בהם. בכל מקרה, על פי הדיווח, שארפ צפויה להחליט עד סוף החודש. ייתכן שאפל תקום בבוקר של ה-1 בפברואר עם ספק מרכזי אחד חזק למדי.

השוואת מפרטים