ביקורת פרק: “תיקים באפלה” העונה החדשה, פרק 1 – “מאבקי”

תיקים באפלה 2016

לאחר ציפיה ארוכה, “תיקים באפלה” חוזרת לטלויזיה. הפרק הראשון, “מאבקי” הוא חלק מה”מיתולוגיה” של הסדרה, כמיטב המסורת. שמו של הפרק, אגב, הוא רפרנס לספר הנורווגי המצליח, ולא להיטלר, אבל גם כאן, כמו בהכל, יש מקום לתאוריות קונספירציה.

תקציר

לפני הפתיח, אנו שומעים את קולו של מאלדר מספר בקצרה על עצמו ועל סקאלי, ועל מה הם בעצם “תיקי ה-X”, כך שגם צופים טריים שלא ראו פרק מעולם יבינו במה מדובר ולמה הם נכנסים. בתום דבריו, מתחיל הפתיח האלמותי של הסדרה.

הפרק מתחיל מכך שהמנהל של מאלדר וסקאלי לשעבר, וולטר סקינר, ששוב מגולם על ידי מיטץ’ פילגי (Mitch Pileggi), מבקש ממאלדר להפגש עם טד או’מאלי. טד או’מאלי, המגולם על ידי ג’ואל מקהייל (Joel McHale) מ”קומיוניטי”, הוא אושיית רשת, שעשה הון לא קטן מלחשוף תאוריות קונספירציה להמונים. הוא זקוק לעזרתם של מאלדר וסקאלי כדי לחקור את הקונספירציה הגדולה ביותר אותה גילה. דבר מוביל לדבר, וכאשר מאלדר חוקר את הדברים הוא בועט בקן צרעות, ומושך תשומת לב לא רצויה אליו, אל או’מאלי ואל דמויות נוספות. זה מוביל לפתיחה מחדש של אגף “תיקי ה-X” ב-FBI.

הדמויות

החזרה של מאלדר וסקאלי למסך טבעית ונעימה. דיוויד דוכובני (David Duchovny) וג’יליאן אנדרסון (Gillian Anderson) המשיכו בקריירות טלויזיוניות מצליחות אחרי ש”תיקים באפלה” הסתיימה, והם רחוקים מלהיות חלודים. נעים לראות גם את הקלות בה הם חוזרים לדמויות הללו, ואין זה מפתיע.

פוקס מאלדר נראה כבוי. לאחר כעשור מאז סגירת אגף “תיקי ה-X”, הוא פשוט מנסה לחיות את חייו בשקט, מנותק מהעולם. כבר עבר זמן מה מאז שהוא וסקאלי נפרדו, גם כעמיתים וגם כבני זוג, ואין לו עוד עניין במתרחש בעולם החיצון.

את דנה סקאלי אנחנו מוצאים בחדר ניתוח, אחד המקומות הטבעיים ביותר בשבילה. היא כבר לא עובדת בשביל ה-FBI, אלא מנתחת בבית חולים אזרחי. רחוקה מה-FBI ורחוקה ממאלדר, היא מנסה לתרום כמה שהיא יכולה לעולם ולהדחיק את העבר שרודף אותה.

מלבד גיבורינו, הדמות הבולטת ביותר בפרק היא כמובן טד או’מאלי. הוא נעים, מעניין, כריזמטי ומופרע לגמרי. שמרן ידוע מצד אחד, אך מאמין גדול בקונספירציות ממשלתיות מצד שני, טד או’מאלי הוא מעין גרסה פרנואידית יותר של ביל או’ריילי, הפרשן הפוליטי הידוע, והדמויות אף מתיחסות לזה. מאלדר וסקאלי סקפטיים מאד לגבי המניעים שלו, במיוחד בהתחשב בהון הרב שהאיש צבר מהפרסום שלו. או’מאלי גם נשמע פרנואיד עוד יותר מגיבורינו, אבל מהר מאד הוא משכנע את מאלדר שהוא עלה על משהו ממש, ממש גדול, והאובססיה של מאלדר מתעוררת מחדש.

החוליה החלשה בפרק היא סבטה, המגולמת על ידי אנט מאהנדרו (Annet Mahendru) מ”האמריקאים”. סבטה היא אישה צעירה שלדבריה נחטפה מספר רב של פעמים בעבר, והיא ה”אס בשרוול” של או’מאלי. מאלדר מגלה עניין רב בסיפור שלה, והיא שמובילה אותו לפעול. לצערי, הדמות שלה הרגישה מאולצת. קשה לומר אם זו ההופעה של מאהנדרו עצמה, או התסריט שמקרטע, אך אם יש רגעים בפרק בהם נושא החייזרים מרגיש שוב מיושן, לעוס ולא רלוונטי, אלה השיחות שלה עם מאלדר ועם סקאלי.

וולטר סקינר, כהרגלו, לא מופיע רוב הפרק, אך בעימות קצר עם מאלדר הוא מציף את כל הזכרונות מהעונות הישנות. מיטץ’ פילגי עדיין מצליח להשרות את אותה אווירת סמכות וכוח שקט. אם יש סיבה אחת טובה לפעול מתוך ה-FBI ולא באופן עצמאי, היא שמאלדר וסקאלי מקבלים גב מלא ממנו. סקינר תמיד היה זה שהחזיק את מאלדר קצר איפה שסקאלי לא הצליחה, ומתקבל הרושם שהוא עדיין כשיר למשימה.

ההופעה המפתיעה של הפרק היא של וויליאם בי. דייוויס (William B. Davis), ששוב מגלם את “האיש המעשן“. אין הרבה מה לומר עליו בינתיים, מעבר לכך שהפרק ממצב אותו כנבל שלקוח מחוברת קומיקס, או מסרטי ג’יימס בונד. זה בהחלט מסתדר עם המוטיבים של “תיקים באפלה”, אך עשוי גם להיות מוגזם, בהתחשב בכך שכריס קארטר, היוצר, מנסה מאד לשכנע אותנו שהתרחשויות הסדרה אמיתיות.

האם זה רלוונטי?

הסדרה מנסה לפנות לכמה שיותר קהלים בו זמנית. מצד אחד, אין ספק שהיא תמצא חן בעיני המעריצים של הסדרה, במיוחד אלה מאיתנו שנשארו איתה עד הסוף. רוב הדמויות הותיקות כבר כאן, ואלה שלא הופיעו עדיין יופיעו בפרקים הבאים. אפילו הפתיח, למעט מספר שינויים קטנים, הוא הפתיח של הסדרה המקורית, כמעט אחד לאחד.

משעשע לראות את דיוויד דוכובני וג’יליאן אנדרסון צעירים, אך זוהי הצהרה של ההפקה, שרוצה להביא לנו עוד מהסדרה שכבר הכרנו ואהבנו. מצד שני, הסדרה מופקת בתקציב מאד גבוה, שניכר בה, עם שילוב של אפקטים ממוחשבים איכותיים מאד ואפקטים פיזיים עוצרי נשימה. גם אסתטית וגם תמטית, היא פונה לקהל הצופים המודרנים בכך שהיא נראית ומתנהגת כמו טובות סדרות המתח שאנו מכירים היום.

תיקים באפלה 2016 - מאבקי
תיקים באפלה 2016 – מאבקי

ברמה הטכנית, מדובר בפרק מעולה. הוא ערוך, מצולם ומבוים לפי כל הסטנדרטים שאנו רגילים להם, ומחזיק אותנו מרותקים. הדמויות הן הדמויות המוכרות לנו, שכבר עברו מספיק כדי למצוא חן בעינינו כמעט ללא מאמץ, וגם הדמויות החדשות מעניינות ומוצלחות.

הסיפור, אבוי, קצת מקרטע, והדיאלוגים רדודים מעט. בחלק מהסצנות הדמויות מספרות יותר מדי, עם אקספוזיציות רחבות, ובחלקן לא מספרות מספיק, בשביל ליצור תחושה של מיסתורין ומתח שבשבילי תורגמה בעיקר לחוסר סבלנות.

בהתחשב בכך שיהיו בעונה זו רק שישה פרקים, שמתוכם רק שניים עוסקים במיתולוגיה, הגיוני היה לצפות שקארטר יצטרך לדחוס הרבה סיפור במעט פרקים, אך בפועל נראה שדווקא בצד המיתולוגי אין הרבה מה לספר, והוא מותח את המסטיק כדי להשאיר עוד חומר לפרק הסיום. למרות זאת, הדמויות מחזיקות את הפרק, כרגיל, ומעוררות עניין רב במה שהולך להתרחש גם בהמשך. יהיה מעניין מאד לראות את המיני-סידרה מתפתחת.

העונה ה-10 והחדשה בסדרה תיקים באפלה משודרת החל מה-25.1.2016 בערוץ yesAction בימי שני ב-6:00 בבוקר במקביל לשידור בארה”ב ובשידור חוזר בימי שלישי בשעה 22:00.

השוואת מפרטים