משרדי גוגל (צילום: גאדג'טי)

משרדי גוגל (צילום: גאדג'טי)

מנוע הפרסום של גוגל גונב לאפל את תואר 'החברה היקרה בעולם'

| יום שלישי, 2 בפברואר 2016, 11:18 | כלכלי

דו"ח מעולה לרבעון החותם את 2015 שעלה על כל ציפיות השוק דוחף את חברת אלפבית (גוגל) לעבר תואר נכסף. גוגל תפסה את מקומה של אפל כחברה היקרה ביותר בעולם.

ברבעון האחרון הכניסה אלפאבית 21.3 מיליארד דולר, יותר מהתחזיות ל-20.77 מיליארד דולר ועלייה של 18% לעומת הרבעון המקביל בשנה שעברה. הרווח הנקי של החברה הסתכם ב- 6.04 מיליארד דולר שהם 8.67 דולר למניה לעומת צפי ל-8.1 דולר בלבד.

יותר קליקים

זו הפעם הראשונה שגוגל מציגה את הדו"ח במתכונת שמפרידה את עסקי הליבה של גוגל ושאר הפרוייקטים הטכנולוגיים שלה. החלק הנפרד מכונה כעת "Other Bets", כינוי ברור לכך שהם עדיין בגדר הימור לכך דבר. ככל שהתחומים האחרים יכניסו יותר כסף ויצברו תאוצה אלפבית מתכוונת להרחיב את הנתונים לגביהם.

פעילות הליבה של גוגל, החיפוש והמודעות, היתה חזקה מאוד ברבעון האחרון למרות ירידה קלה במחיר שמתקבל עבורם. מספר הקליקים המשולמים עלה ב-17% ועלותם קטנה ב-5%. התוצאה: ההכנסות ממודעות פרסום בנטרול תשלומי העברה לשותפים עלו ב-17% ל-19.1 מיליארד דולר.

כל שאר הפרוייקטים (Other Bets), בלוני אינטרנט, סיבים אופטיים מהירים, מכוניות אוטומטיות ושאר ירקות טכנולוגיים, מכניסים קצת כסף לאלפבית, 448 מיליון דולר בשנה (פרוטות יחסית להכנסות הכלליות). אבל הקפיצה בהוצאה על המחקר ופיתוח שלהם גרמה להפסד תפעולי של 3.5 מיליארד דולר ב-2015, זינוק של 83% לעומת 2014.

משמעת תקציבית

למרות שההוצאות גדלו לעומת שנה שעברה, מצליחה גוגל להקטין אותם ביחס להכנסות: ההוצאות התפעוליות ברבעון זה היוו 36% מההכנסות לעומת 37% בשנה שעברה. ההוצאה ההונית בחטיבות השונות (רכישת בניינים, השקעה במשרדים ומחשבים. איפה שקל לבזבז) ירדה ל-2.1 מיליארד דולר ברבעון מ-3.55 מיליארד דולר. המשקיעים אוהבים הנהלה שיודעת לחסוך.

בשוק קיבלו בברכה את ההוכחה שפעילות הפרסום של גוגל עדיין חזקה בשטח והמשמעת התקציבית החזקה והעלו את מניית החברה בכ-6% לאחר סגירת המסחר. זהו שיא הסטורי חדש שמעניק לה שווי של 548 מיליארד דולר. הודות לירידה של 20% במניית אפל בחודשים האחרונים, קפיצה זו מעבירה לגוגל את הכתר שהיה שמור לאפל מאז 2011: 'החברה היקרה ביותר בעולם'.

מקור: Google Finance

מקור: Google Finance

במאגר הקופונים שלנו כבר ביקרתם?
סמארטפונים וגאדג'טים במחירים נוחים ובמשלוח ישיר עד הבית
לחצו כאן
תגובות לכתבה
גאדג'טי | Gadgety
ניווט באתר
קטגוריות
גאדג'טי
חיפוש כתבות