חד קרן

קרדיט: Tomais Ashdene / flickr

פלאיירים בפאלו אלטו: "המניות שלכם שוות 0", האם חדי הקרן צריכים לפחד?

עובדים בחברת הסטארטאפ, Palantir, ששווה יותר מ-20 מיליארד דולר (מה שהופך אותה ל"חד קרן") הגיעו לעבודה בשבוע שעבר וגילו שמישהו פיזר המון פלייארים עם ציור של חד קרן מת עליהם. על הפלייארים נכתב: "עובדי פלנטיר: המניות שלכם שוות 0".

הכותב האלמוני (ניתן להניח כי מדובר בעובד/עובד לשעבר ממורמר) נימק את החלטתו בכך ששווי המניות המועדפות שמקבלים בכירי החברה והמשקיעים (בניגוד למניות הרגילות שמקבלים העובדים ה"פשוטים") כל כך נמוך בימים אלו כך שהמניות הרגילות שוות למעשה 0.

ב"ימים אלו" הוא מתייחס כמובן לירידה החדה בערך חדי הקרן בסיליקון וואלי בחצי השנה האחרונה. חלקם ספגו ירידת ערך של "רק" עשרות אחוזים כמו סנאפצ'ט וחלק ספגו ירידה של 50% כמו טאבולה הישראלית. "פתחו בשביתה או שתשתלטו על החברה, העיקר אל תתנו למייסדים ולמשקיעים לדפוק אתכם", נכתב.

אז האם לעובדי פלנטיר ושאר חדי הקרן יש באמת משהו לדאוג לגביו? כן ולא. כמו תמיד צריך לבדוק מה מצב החברה ובאיזו נקודת זמן בודקים את שווי האופציות. במקרה של פלנטיר מדובר על חברה שהוקמה ב-2004 ומבחוץ נראה שמצב העסקים די טוב.

על החברה

פלנטיר, הוקמה על ידי כמה ממייסדי PayPal (ביניהם פיטר ת'יל) וקיבלה השקעה מוקדמת מה-CIA בכבודו ובעצמו. החברה פיתחה כלים שאוספים הררי מידע ממקורות שונים ויודעים למצוא בתוך הסבך תבניות ומסקנות ולהציג אותן בצורה גרפית ברורה.

שירותי הביון של ארה"ב היו הלקוח הראשון והיחיד במשך כמה שנים, אך כיום משתמשים בשירותי ניתוח המידע שלה כל זרועות הממשל, החל מחיילים בעיראק (היו שמועות שמציאתו של בן לאדן התאפשרה בזכות המערכת של פלנטיר) ועד לשוטרים שמקבלים תמונת מצב ומידע רלוונטי לעבודתם.

עד היום הושקעו בה 2.42 מיליארד דולר, כאשר 880 מיליון דולר מהם נכנסו לחברה בגיוס שנערך בדצמבר האחרון, לפי שווי של 20 מיליארד דולר. על פי מקור שדיווח לבלומברג, מניות (רגילות) שנסחרות בשוק המשני (ללא בורסה כמתווכת) נמכרות במחיר נמוך יותר לעומת שנה שעברה – בין 8.5 דולר ל-10 דולר לאחת, רחוק מאוד מ-0.

העובדים נשארים אחרונים

צריך לציין שמניות מועדפות (Preferred Shares) יקרות יותר ממניות רגילות מסיבה טובה: בעלות על מניות מועדפות מקנות למחזיק בהן עדיפות במימוש בסבבי השקעה עתידיים, זכות לשים וטו על הנפקה שלא מתאימה לציפיות שלהם ועוד.

מנכ"ל החברה, שהוא גם אחד מהמיסדים המקוריים, אלכס קארפ, הצהיר בעבר שהוא רוצה להשאיר את החברה פרטית ולא לצאת להנפקה (זה גם לא מסתדר עם סוג הלקוחות שלה). כאמור, בד"כ זה פחות טוב לעובדים: הנפקה מוצלחת מבטיחה להם מימוש של המניות במהירות ובמחיר גבוה.

התרחיש הגרוע ביותר הוא מכירה של החברה בשווי נמוך יותר מהגיוסים האחרונים, תרחיש שקרה לעובדי חברת Good Tech. שנמכרה לבלקברי לפני כמה חודשים. שם המניות הרגילות של העובדים לא היו שוות כלום בעת המכירה.

על רקע החששות מפיצוץ בועת הסטארטאפים בעמק הסיליקון, דווקא במקרה של פלנטיר עם חשיבותה עבור הלקוחות היחודיים שלה, נראה שלעובדים אין מה לדאוג יותר מדי. בנתיים אי אפשר לומר זאת על עובדים של חדי קרן אחרים.

 

במאגר הקופונים שלנו כבר ביקרתם?
סמארטפונים וגאדג'טים במחירים נוחים ובמשלוח ישיר עד הבית
לחצו כאן
תגובות לכתבה
גאדג'טי | Gadgety
ניווט באתר
קטגוריות
גאדג'טי
חיפוש כתבות