ניצחון היסטורי של מערכת DeepMind על המדורג במקום השני בעולם במשחק “גו”

בני האדם תמיד רצו להתחרות במכונות ובמערכות אינטליגנציה מלאכותיות כאלה או אחרות כדי לבחון מי באמת חכם יותר. בתקופה האחרונה חוקרים רבים עושים שימוש באלגוריתמים המתבססים על Deep Learning שמצליחים להראות תוצאות מדהימות ואף לצמצם את הפער. דוגמה אחת לכך התרחשה ממש לפני זמן קצר כאשר מערכת DeepMind של גוגל הצליחה לנצח את “לי סי-דול” (Lee Se-dol), המדורג במקום השני בעולם במשחק הסיני “גו”.

אירוע היסטורי זה התקיים כחלק מסדרת משחקים שמתקיימת בימים אלו בין “לי סי-דול” לבין מערכת AlphaGo, שפותחה במיוחד עבור משחקי גו. הסדרה כוללת חמישה משחקים, כאשר במשחק הראשון שהתקיים לפני מספר שעות, ידה של AlphaGo יצאה על העליונה עת שהצליחה להביס את יריבה האנושי. המשחק ארך שלוש וחצי שעות (!) ובסופו הצליחה, לראשונה, מערכת המבוססת אינטליגנציה מלאכותית לנצח שחקן גו המדורג ברמה הגבוהה ביותר במשחק (דן 9).

המשחק כולו שודר בשידור חי בערוץ היוטיוב של DeepMind והוא אף זמין כעת לצפייה חוזרת. כמו כן, ארבעת המשחקים הנוספים, בהם יוכרע מי המנצח של הסדרה כולה תשודר גם היא בלייב ביוטיוב. עבור  לי סי-דול מדובר על עוד ארבעה משחקים גורליים מאחר שאם ינצח יזכה לפרס כספי העומד על מיליון דולר.

משחק הגו הוא אחד מהמשחקים העתיקים ביותר בעולם ועל פי הערכות שונות הוא נוצר לפני 2,500 שנה בסין הרחוקה. המשחק אידיאלי עבור בחינת יכולות חישוב ותחרות בין אדם ומכונה מאחר שבכל רגע נתון הוא מכיל כמות אדירה של מהלכים אפשריים – פי כמה וכמה ממשחק השחמט המוכר.

כדי להגיע לרמת משחק גבוהה שכזו, AlphaGo סרק 30 מיליון מהלכים שבוצעו על ידי שחקני גו מהמובילים בעולם ובנוסף לכך תוכנן בכדי להמציא אסטרטגיות משחק חדשות. יתרה מכך, המשחק כה מורכב, שעד שנת 2016 אף מחשב לא הצליח לנצח שחקנים בדירוג בינוני ומעלה, ורק בינואר האחרון הצליחה AlphaGo לנצח את אלוף אירופה המדורג במקום ה-636 בעולם.

רק כדי לסבר את האוזן, מדובר באתגר טכנולוגי שאפילו פייסבוק הגדולה מתקשה לעמוד בו. בתקופה בה המערכת של גוגל הצליחה לנצח את אלוף אירופה, פייסבוק הציגה מערכת שרק מתחילה לנצח שחקנים אנושיים.


חלק מהפוסטים באתר כוללים קישורי תכניות שותפים, עבורם נקבל עמלה עם ביצוע רכישה בפועל של מוצרים. עמלה זו לא מייקרת את העלות הסופית של המוצרים עבורכם.

הסקירות והתכנים המופיעים באתר מהווים המלצה בלבד, וכך יש להתייחס אליהם. כל המחירים המופיעים באתר נכונים ליום הפרסום בלבד והאחריות לקניית מוצר או שירות כזה או אחר מוטלת עליך בלבד – השימוש באתר בהתאם לתנאי השימוש והפרטיות.

השוואת מפרטים