גוגל מפתיעה עם גרסה ראשונה של Android N למפתחים, זמינה עכשיו להורדה

אנדרואיד N בגרסת מפתחים מוקדמת (קרדיט: Google) אנדרואיד N בגרסת מפתחים מוקדמת (קרדיט: Google)

ביום רביעי, ה-18 במאי, תערוך גוגל את כנס המפתחים השנתי שלה, Google I/O, שם נוהגת החברה להציג את שלל הפיתוחים האחרונים שלה בצד מערכות ההפעלה, ובראשן אנדרואיד. אולם היום (ד’, 9.3) הפתיעה החברה כאשר שיחררה גרסה מוקדמת (Preview) של Android N המיועדת למפתחים וזמינה כבר עכשיו להורדה עבור מכשירים מסדרת הנקסוס.

המכשירים התומכים בגרסה המוקדמת של Android N למפתחים הם:

הירושי לוקהיימר, סגן נשיא בגוגל המפקח על חטיבות אנדרואיד, כרומקאסט ו-Chrome OS, ציין בפוסט באתר “מדיום” כי המטרה בשחרור המוקדם של גרסת המפתחים הינה לשם מתן זמן ארוך יותר לבחינתה של אנדרואיד N על מנת שתגיע לידי הציבור הרחב בשלה וחזקה מתמיד.

גוגל נוהגת לשחרר גרסאות חדשות של מערכת ההפעלה לצד השקת מכשירי סדרת הנקסוס החדשים, כך שעדיין יש זמן עד שזו תזכה להגיע לקהל הרחב. בשלב זה, אפילו גרסת אנדרואיד 6.0 מרשמלו טרם הגיעה לרבים מהמכשירים הקיימים כיום בשוק.

מה חדש ב-Android N?

לצד השחרור המוקדם המיועד למפתחים, חושפת גוגל כמה מהאלמנטים החדשים שיהיו זמינים עבורם למטרות פיתוח. ממשקי פיתוח היישומים (API) שחשפה גוגל נותנים לנו הצצה לפונקציות שונות שיהיו זמינות עם הצגתה של מערכת ההפעלה החדשה לקראת סוף השנה.

חלונות מרובים

שימוש במספר חלונות במקביל אפשרי כיום במכשירי סמארטפון שונים הקיימים בשוק, אולם עם Android N תאפשר גוגל למפתחים לשלב את הפונקציה בכל מכשיר. במידה שמפתחים יוסיפו את הפונקציה לאפליקציות שלהם, ניתן יהיה להציג שתי אפליקציות במקביל על גבי המסך ואף לווסת את גודלן על ידי גרירה.

אופציה נוספת הינה מצב “תמונה-בתוך-תמונה”, אולם זו, כפי הנראה, תגיע רק לטלויזיות המבוססות על Android TV ולא למכשירים ניידים.

ריבוי חלונות ב-Android N (קרדיט: Google)
ריבוי חלונות ב-Android N (קרדיט: Google)

תגובה מהירה

מנגנון התגובה המהירה יאפשר למפתחים להוסיף לאפליקציות שלהם את האופציה למענה מהיר ללא צורך בפתיחת האפליקציה. הפונקציה כבר זמינה היום במערכת ההפעלה של גוגל למוצרים לבישים, Android Wear, ומשתמשי האייפון מכירים אותה גם כן.

מיזוג התראות מאפליקציה

פונקציה שמישה נוספת תאפשר למפתחי אפליקציות להוסיף אפשרות להצגת כל ההתראות מהאפליקציה תחת אייקון בודד הניתן לפתיחה. אם יצא לכם לפתוח את מרכז ההתראות במכשיר ולגלות התראות מרובות מפייסבוק, אינסטגרם, טאמבלר (או כל אפליקציה אחרת), אתם יודעים למה יהיה זה נהדר לרכז את כולן בסידור לפי אפליקציה.

מראה חדש להתראות

בנוסף לאפשרויות התגובה המהירה ומיזוג ההתראות המגיעות מאפליקציה בודדת, תאפשר גוגל ב-Android N גם שינויים אסתטיים בהצגת הודעות במרכז ההתראות ובהודעות מתפרצות. מפתחים יוכלו להוסיף תמונות או סמלונים (אווטארים) קטנים לצד הודעות שמתקבלות מהאפליקציה ואף לעצב את ההתראות הנכנסות באופן ייחודי לכל אפליקציה עם הגדרות צבעים שונות.

מראה חדש להתראות ב-Android N (קרדיט: Google)
מראה חדש להתראות ב-Android N (קרדיט: Google)

חיסכון במשאבים והארכת חיי הסוללה

פונקציית ה-Doze שהוצגה עם אנדרואיד 6.0 מרשמלו בשנה שעברה מאפשרת לאנדרואיד לצרוך פחות משאבים בזמן שלא נעשה שימוש במכשיר. עם Android N מוסיפה גוגל על פונקציית ה-Doze הקיימת אפשרות להפעלת מצב החיסכון כל עת בה המסך כבוי, זאת בניגוד להפעלתה בעבר רק כאשר זיהתה מערכת ההפעלה כי המכשיר אינו נמצא בשימוש, כמו למשל, כאשר הוא נמצא במצב סטטי כשאתם הולכים לישון בלילה.

הפונקציה החדשה תאפשר את מצב החיסכון בסוללה גם כאשר הסמארטפון נמצא בכיס או בתיק עם מסך כבוי, כך שהחיסכון עתיד להיות משמעותי יותר.

בנוסף לכך, מודיעה גוגל על המשך השקעה בפרויקט Svelte, שנועד להביא לחיסכון בדרישותיה של אנדרואיד לשימוש בזיכרון. הדבר יאפשר ליעילות גבוהה יותר ולתמיכה טובה יותר במכשירים המיועדים לכל סוגי הצרכנים.

תפריט חדש לקיצור דרך להגדרות

מכשירי אנדרואיד קיימים המבוססים על מערכת ההפעלה אנדרואיד 6.0 מרשמלו דורשים מהמשתמשים לגלול את תפריט מרכז הבקרה\התראות פעמיים כדי לראות את קיצורי הדרך להגדרות מהירות כמו כיבוי והפעלת ה-WiFi, תכנית הדאטה, ה-GPS או הפנס.

עם Android N מוסיפה גוגל שורה דקיקה של אייקונים כבר במסך הנשלף הראשון, כך שניתן יהיה לגשת אליהם ביתר קלות. את האייקונים בתפריט הנשלף ניתן גם להחליף במהירות על ידי גרירה, כך שלא תיאלצו להסתפק בהגדרות ברירת המחדל שתספק לכם גוגל.

חיסכון בצריכת חבילת גלישה (דאטה)

אף שחבילות הסלולר בישראל ברובן מציעות שיחות והודעות SMS ללא הגבלה (בשימוש סביר), חבילות הגלישה עדיין דורשות תוספת תשלום גבוהה עבור מי שאוהבים לחגוג (כי אנחנו אוהבים לצפות בוידאו בסמארטפון). עבור אותם משתמשים הדורשים כמות נתונים גבוהה וגם עבור מי שחבילות התקשורת שלהם אינן כוללות תכנית דאטה גדולה, תאפשר Android N להפעיל מצב חיסכון בהעברת נתונים דרך חבילת הסלולר.

הפעלת מצב החיסכון (Data Saver) דרך הגדרות המכשיר ידרשו מאפליקציות לצרוך פחות מחבילת הדאטה שלנו על-ידי ביצוע הגבלות מסוימות כמו הפחתת איכות התמונות ו\או הוידאו. בגוגל מציינים כי ניתן יהיה לבחור אפליקציות בהן לא יחולו המגבלות גם לאחר הפעלת מצב החיסכון, אלו ייכנסו לרשימה לבנה (Whitelist).

מצב חיסכון חדש ב-Android N (קרדיט: Google)
מצב חיסכון חדש ב-Android N (קרדיט: Google)

ריבוי שפות מערכת

שפת המערכת שתבחרו במכשיר האנדרואיד שלכם כיום היא זו שתגדיר כיצד המידע מגיע אליכם ואיזו שפה היא המועדפת, אך עבור משתמשים המבקשים לצפות במידע במספר שפות, תאפשר Android N להגדיר ריבוי שפות מערכת (Multi Locals).

מפתחים יוכלו לזהות הגדרה לריבוי שפות והדבר יאפשר להם להציג מידע ותוצאות חיפוש במספר שפות ולא רק בשפה אחת. ההגדרה גם תמנע מהדפדפן להציע תרגומים לא נחוצים לדפי אינטרנט.

חסימת מספרים וסינון שיחות

עם Android N יוכלו המשתמשים להנות מחסימת מספרים לא רצויים בשיחות ובהודעות טקסט (SMS). החסימה לא תתאפשר לביצוע דרך אפליקציות ותוגדר במערכת ההפעלה עצמה על גבי אפליקציות ההודעות והשיחות במכשיר, אולם מפתחים יוכלו לגשת לרשימת המספרים החסומים ולהשתמש בה באפליקציות חייגן צד-שלישי. מי שכן יוכלו להתממשק לרשימה יהיו ספקיות הסלולר, שיוכלו להוסיף לה רשומות.

בגוגל מסבירים כי השיטה בה תיושם חסימת המספרים תאפשר שמירה של הרשימה גם לאחר מחיקת המכשיר או מעבר למכשיר חדש, זאת בתנאי שביצעתם באופן שוטף גיבוי לחשבון המשתמש שלכם.

אופציית סינון שיחות גם היא תתאפשר במערכת ההפעלה החדשה, דרכה ניתן יהיה לדחות שיחה באופן אוטומטי, לא להציג שיחה ממספר מסונן במעקב השיחות וגם למנוע מהצגת התראה אודות שיחה הנכנסת ממספר מסונן.

עדכון (10.3, 9:45) – הצגת אפשרויות נוספות ב-Android N

השוואת מפרטים