מלבב: למעבד Intel Xeon החדש יש 22 ליבות עיבוד

intel xeon e5 2699 v4

יצרנית השבבים הותיקה אינטל הכריזה על ה-Intel Xeon E5-2699 v4, מעבד חדש המיועד לשרתים וטומן בחובו לא פחות מ-22 ליבות עיבוד גדולות ורבות עוצמה.

סדרת מעבדי Intel Core המוכרת והאהובה אמנם תופסת את אור הזרקורים, אך העוצמה האמיתית טמונה במעבדים לשוק העסקי – המפלצות מסדרת Intel Xeon. מדובר במעבדים גדולים ורבי עוצמה, שנועדו לספק את כל צרכי העיבוד של המשתמש העסקי ולאפשר לשרתים להתמודד עם עומסי עבודה כבדים במיוחד.

המעבד החדש שייך לסדרת Broadwell-EP – הדור הקודם של מעבדי אינטל (הדור העדכני הוא Skylake). כל דור מגיע למעבדי השרתים באיחור של שנה, לאחר שהוכיח את עצמו בשטח ותהליך הייצור שלו מוטב עד סופו. על אף הארכיקטורה הישנה במקצת, המעבד עדיין מיוצר בתהליך הייצור האחרון בגודל 14 ננו-מטר ונהנה משיפורי הביצועים והיעילות שהוא מספק.

intel xeon e5 2699 v4
intel xeon e5 2699 v4

בעזרת טכנולוגיית ה-HyperThreading, המעבד החדש מסוגל לספק 44 נימי עיבוד (Threads), ולספק ביצועים מעוררי
השתאות. מהירות השעון הצנועה עומדת על 2.2 גיגה-הרץ בלבד, זאת על מנת לאפשר פליטת חום סבירה (יחסית) של 145 Watt. בגזרת הזיכרון תמצאו 55 מגה-בייט של זיכרון מטמון על המעבד עצמו, ותמיכה ב-384 גיגה-בייט של זיכרון פעולה (RAM) מסוג DDR4.

אם תחשקו במעבד העוצמתי, תאלצו להתמודד עם תג מחיר כבד: המעבד החדש יוצע לרכישה בעבור 4115 דולר (כ-15,500). תג המחיר כה גבוה כיוון שהמעבד מיוצר מהשבבים המוצלחים ביותר שהופקו, בעוד שבשבבים מוצלחים פחות ליבות פגומות מכובות והם נמכרים כמעבדים חלשים יותר.

השוואת מפרטים