קרדיט: עו"ד גיא אופיר

ביטס: בלון מחאה מול משרדי גוגל ואיזו מטרה איחדה את כל ענקי ההי-טק?

גוגל התעוררה אתמול בבוקר עם בלון מחאה ענק מול המשרדים במגדל אלקטרה שבתל אביב. עו"ד גיא אופיר, שאיים בעבר לפרסם את מספר הטלפון האישי של מנ"כלית פייסבוק ישראל, עדי סופר-תאני, במחאה על הימנעות החברה מלספק כתובת לפניות הציבור הישראלי ונתבע בבית משפט על ידי החברה, העלה את הבלון במחאה על מדיניות תשלום המיסים של גוגל.

על הבלון נכתב "כחלון תמסה את גוגל", הצהרה בנושא שעסקנו בו פה רבות. גוגל וחברות רב לאומיות אחרות מצאו שיטה לפיה החברה רשומה באירלנד או מקלטי מס אחרים וכך למרות שהם מנהלות פעילות גדולה במדינות שונות, הן לא משלמות כלום באותן מדינות. גם באירופה מתחילים להפעיל לחץ על החברות הרב לאומיות.

לטענתו של אופיר גוגל ופייסבוק כבר שולטות במעל ל-50% משוק הפרסום הישראלי ולמרות זאת אינן מחזירות מיסים לציבור. מארגני המחאה מדברים על כמיליארד שקלים בשנה שנמנעים מקופת המדינה.

התגייסות כללית של טייקוני ההי-טק

מבלי שנשים לב, הפכו חברות הטכנולוגיה מעמק הסיליקון לבעלות השפעה בנושאים פוליטיים ואף למובילות קרבות חברתיים שהקשר ביניהם לבין הייטק קלוש לעיתים. לאחר הקרב על הפרטיות, הגירה, שוויון מגדרי ותעסוקתי (שם הן דווקא מתקשות החברות למלא אחר הציפיות של עצמן) הנושא החם כרגע הוא זכויות הקהילה הלהט"בית.

לפני שבועיים חוקקה האסיפה הלאומית של צפון קרוליינה מספר תקנות שהתקבלו בתקשורת כאנטי-להט"ביות ואושרו מיד אחר כך על ידי המושל. אחת מהן אוסרת על טרנסג'נדרים להיכנס לשירותים שאינם שייכים למין שרשום להם בתעודת הזהות ובכך "זיכתה" את החוק בכינוי התקשורתי 'Bathroom Bill'. אותה אסיפה גם אסרה על ערים ועיירות לחוקק חוקים שמגנים על בני הקהילה הלהט"בית מפני אפליה.

מיד התגייסו 80 ענקי ההי-טק וראשי חברות תעשיתיות אחרות וחתמו על מכתב שקורא למושל צפון קרוליינה לחזור בו מאישור התקנות והסבירו שהדבר יגרום לבריחת מוחות מצפון קרוליינה. הם הביעו אכזבה מהחוק ונכתב כי "אפלייה היא עוולה ואנו מאמינים שאין לה מקום בצפון קרוליינה או בכל מקום אחר בארץ".

בין החותמים: טים קוק, ג'ק דורסי, מארק צוקרברג, מייסדי Airbnb, מנכ"ל Salesforce, מנכ"ל Lyft, מייסד Y Combinator, מייסד LinkedIN,  מייסד שותף של יוטיוב,  מייסד UBER, מנכ"לי: אינטל, יאהו, קוואלקום, טאמבלר, גוגל, סיסקו, פייפל ועוד ועוד.

כבר הרבה זמן לא ראתה אמריקה כזו התגייסות של כל המגזר התאגידי נגד חקיקה כלשהי. יש גם שהוסיפו צעדים "מעשיים": גוגל ונצ'רס הודיעה שתימנע מהשקעות בצפון קרוליינה, אלא שבדיקה העלתה שזרוע ההשקעות של גוגל שמנהלת 2.4 מיליארד דולר לא ממש השקיעה עד עתה בסטארטאפים בצפון קרוליינה.

גיוסי ענק

אחד מחדי הקרן הכי מצליחים ומדוברים בעמק הוא Slack, שמציע דרך תקשורת חדשה לקבוצות עבודה וארגונים. הוא קיים רק 3 שנים אבל גייס 340 מיליון דולר ועכשיו הוא מוסיף עוד 200 מיליון דולר בסבב השקעה שמתבצע לפי שווי של 3.8 מיליארד דולר (קיוותה ל-5 מיליארד בהנפקה מתוכננת).

איכשהו הצליח הפיתרון בסגנון "וואטסאפ לארגונים" לסחוף משתמשים במקום שהרבה נכשלו בו לפניו. כיום יש לשירות 2.7 מיליון משתמשים כאשר רק לפני שנה היו לו 700,000, גידול של פי 3.5 בשנה. לפי הודעת החברה, 800 אלף מהם משלמים סכומים שבין 8 ל-15 דולר.

סוף לדרמה

כתבנו על סאגת שארפ-פוקסקון רבות וסוף סוף זה נגמר. הצדדים חתמו על עיסקת הרכישה בסך 3.5 מיליארד דולר שתסיים 105 שנות עצמאותה של שארפ כחברה יפנית. זה לא היה קל: תחילה דובר על כך שפוקסקון מציעה 5.3 מיליארד דולר עבור שארפ, מאוחר יותר התברר ששארפ מחזיקה בחובות "סודיים" שהיו מרתיעים כל חברה אחרת.

אבל סוף טוב הכל טוב, עכשיו מי שצריכה לדאוג זו אפל.

במאגר הקופונים שלנו כבר ביקרתם?
סמארטפונים וגאדג'טים במחירים נוחים ובמשלוח ישיר עד הבית
לחצו כאן
תגובות לכתבה
גאדג'טי | Gadgety
ניווט באתר
קטגוריות
גאדג'טי
חיפוש כתבות