גאדג’טי מסקר: Partner #Home – אינטרנט ביתי שדורש חיבור לחשמל בלבד

בחודש פברואר האחרון החליפה פרטנר תקשורת את שם המותג המוכר Orange ויצאה בסערה לדרך מיתוגית חדשה תוך שהיא מבטיחה להוביל את שוק התקשורת בישראל – בטלפוניה, בטלוויזיה ובאינטרנט. במקביל להשקתן של חבילות שירות חדשות במחירים תחרותיים יותר מאלו שהציעה עד לאותה עת, הציגה החברה את Partner #Home – חבילת אינטרנט ביתי במודל סלולרי, כלומר – ללא צורך בחיבור לתשתית הנייחת של הוט או בזק.

באתר האינטרנט שלה מספרת פרטנר כי האינטרנט הביתי בישראל נולד מחדש, מה שבהחלט גרם לנו להרגיש שאנחנו חייבים לנסות. אז החלפנו את חיבור האינטרנט הקווי שלנו בזה של פרטנר לתקופה של שבועיים, וחזרנו לספר חוויות: למי מתאים השירות החדש של פרטנר, האם הוא יכול להוות תחליף לחיבורים המהירים שמציעות ספקיות האינטרנט בישראל, והאם באמת יש בסיס מאחורי הבטחותיה של החברה להבאת חווית גלישה שונה ואיכותית יותר מזו שפגשנו עד כה?

שירות Partner #Home החדש מורכב למעשה משלושה חלקים: חבילת הגלישה, ראוטר סלולרי מתקדם מבית Huawei ואפליקציית ניהול וסנכרון, גם היא מבית ענקית התקשורת מסין. בכדי לקבל את החוויה בשלמותה, ממליצה פרטנר להשתמש בכל הנ”ל יחדיו, אולם ניתן כמובן לרכוש את חבילת הגלישה ללא הראוטר הסלולרי, ולהשתמש באחד אחר (או בסמארטפון שלכם) בהנחה שהוא תומך בקישוריות דור רביעי ומתאים לעבודה עם תדרי התקשורת הרלוונטיים בישראל.

חבילת הגלישה

חבילת הגלישה הכלולה בשירות מוגדרת על גבי כרטיס חכם (SIM) בגודל סטנדרטי ומספקת תעבורה חודשית בקיבולת של 60GB. מספיק? -ובכן, זה מאד תלוי. אם השימוש הביתי שלכם כולל הורדת תכני וידאו כבדים בתדירות גבוהה, כנראה שתגיעו לניצול מקסימלי של החבילה עוד לפני שהחודש יסתיים, ואז תיאלצו להסתפק במהירות גלישה נמוכה יותר. פרטנר לא מציינת את מהירות הגלישה הזו, אך בכל מקרה רצוי להימנע מהמצבים הללו. לעומת זאת, אם השימוש שלכם כולל שיטוט כללי ברשת, הזרמת וידאו מיוטיוב ועבודה מול שירותי רשת אחרים דוגמת דוא”ל ואפליקציות מסרים – יהיה זה די והותר.

בעמוד הבית של השירות מבטיחה פרטנר מהירות גלישה גבוהה, וזהו כמובן הדבר הראשון שניגשנו לבדוק. מהירות ההורדה המקסימלית אליה הצלחנו להגיע עומדת על 68 מגה-ביט לשנייה, ואילו מהירות ההעלאה המקסימלית עמדה על 42 מגה-ביט לשנייה. בממוצע, כך לפי בדיקות שערכנו מפעם לפעם, עמדו המהירויות הללו על 48 מגה-ביט לשנייה ו-30 מגה-ביט לשנייה, בהתאמה. חשוב לציין שהבדיקות לא נערכו כולן באותו המקום, והתוצאות תלויות כמובן בכיסוי הנקודתי של רשת הדור הרביעי שמפעילה פרטנר ברחבי הארץ.

partner-home-speed

עוד חשוב לציין שבמעמד הרכישה דורשת פרטנר מהלקוח לציין את כתובתו עוד לפני שמבקשת את פרטי האשראי שלו. הסיבה היא שהחברה עדיין לא השלימה את כיסוי הדור הרביעי בכל חלקי הארץ, כך שישנם אזורים מסוימים בהם היא אינה מסוגלת לספק את המהירויות אותן היא מבטיחה. בכמה וכמה אזורים של העיר באר-שבע בהם בדקנו את השירות היה החיבור יציב וחווינו גלישה רציפה ללא ניתוקים או תקלות אחרות ובכל בחינה שביצענו. ניתן לשער שהמצב יהיה כך במרבית אזורי הארץ, אולם בכל זאת מומלץ לבצע את הבדיקה הנדרשת באתר החברה ולא להסתמך על איכות החיבור שאתם חווים דרך הסמארטפון במקום מגוריכם.

בכרטיס הסים, כפי שציינו קודם לכן, ניתן להשתמש גם באמצעות מכשיר סלולרי המסוגל להוציא ולקבל שיחות. ובמקרה זה חשוב שתדעו כי התעריף לדקת שיחה הוא שקל אחד (ו-57 אג’ ל-SMS). כך שביצוע שיחות דרך החשבון המשויך לכרטיס הזה הוא משהו שכנראה תעדיפו לוותר עליו.

הראוטר

הנתב הסלולרי אותו מספקת פרטנר ללקוחותיה הוא Huawei B315 הזמין בצבעים שחור ולבן. הבטחה נוספת של החברה באתר האינטרנט שלה היא הפעלה פשוטה מאין כמוה, וזהו אכן המצב: כל שעליכם לעשות בכדי להתחיל לגלוש הוא להכניס את כרטיס הסים אל המסילה המוסתרת מאחורי פיסת פלסטיק בגב המכשיר, להבריג את שתי האנטנות המצורפות, ולחבר את הנתב לחשמל. אין צורך בהתקנות או בחיבור כבלים נוספים, אלא אם כן אתם מעוניינים לחבר את המחשב או את המדפסת שלכם לרשת באופן חוטי, ולשם כך זמינים עבורכם ארבעה חיבורי Ethernet ומחבר USB בודד בחלקו האחורי של הנתב.

על אף שהסיסמה לרשת האלחוטית עשויה להיות סבוכה, לא נגישה (כתובה על מדבקה בתחתית הנתב), או סודית מדי כדי לשתף אותה עם אחרים, ניתן לבצע חיבור אוטומטי מהיר באמצעות WPS. מי שירצה בכך יוכל כמובן גם לשנות אותה מעת לעת דרך לוח הבקרה הנגיש דרך דפדפן האינטרנט או דרך האפליקציה (עליה נרחיב בהמשך). על הנתב מספר נורות LED בשני צבעים – כחול ולבן – המעידות על מצבו: הרשת אליה אנו מחוברים (2G / 3G / 4G), איכות השידור האלחוטי, איכות הקליטה הסלולרית ועוד. את הפירוט המלא ניתן לקבל בחוברת ההדרכה בעברית אשר מצורפת לאריזת הנתב.

לפי המפרט הטכני של Huawei B315, ההתחברות לרשת האלחוטית שלו אפשרית גם ממרחק של 250 מטרים, אך אם תרצו למקמו על מדף או בין הספרים שבארון, ייתכן שתצטרכו להתחשב במימדיו. גובהו של הנתב ללא האנטנות הוא 13.5 ס”מ, אך כשאלו יחוברו לגבו ויהיו זקופות מעלה, יתווספו לגובהו עוד 17 ס”מ, כלומר – גובהו יהיה 20.5 ס”מ. אם תבחרו במקום זאת להטות את האנטנות לצדדים, הן יבלטו קצת פחות, כ-15 ס”מ מעבר לגוף. רוחבו של הראוטר 15.5 ס”מ. ואם כבר התחלנו לדבר על מימדים, נציין גם כי אורכו של כבל החשמל כ-1.4 מטרים ושמשקלו של הנתב כולל השנאי הוא כ-400 גרם (נתון חשוב למי מכם שבכוונתו להתנייד עם האינטרנט הביתי שלו).

מעט התאכזבנו מיציבותן של האנטנטות, או יותר נכון – מחוסר היציבות שלהן. ניתן אמנם לקבע אותן באיזו זווית שנרצה, גם את כל אחת מהן בנפרד, אך כל התעסקות פיזית מסוימת עם הנתב עשויה לגרום להתרופפות החיבור וכפועל יוצא מכך להוביל אותנו לבצע את הקיבוע מחדש.

האפליקציה

את לוח הבקרה של הנתב מנגישה וואווי דרך אפליקציית Huawei HiLink הזמינה להורדה דרך חנויות היישומים של אפל וגוגל. ופרטנר מצידה, מרגישה מספיק בנוח כדי להפנות אל היישום החיצוני גם את לקוחותיה. דרך האפליקציה המעוצבת הזו ניתן יהיה לקבל אינפורמציה מהירה על נתוני השימוש שלנו בחבילת הגלישה, לנהל את אופן ההתחברות של המשתמשים אל הנתב ולהגדיר תכניות גלישה מותאמות אישית, כלומר – להציב רף תעבורה חודשי במטרה לאפשר תצוגה ויזואלית של ניצול החבילה וקבלת הודעות אזהרה על התקרבות לניצול מקסימלי של חבילת הגלישה. עם זאת, הודעות כאלו תקבלו ממילא על ידי פרטנר באופן אוטומטי, וגם אותן ניתן לקרוא דרך האפליקציה.

השימוש באפליקציה מהיר, פשוט ונוח. וואווי לא יצרה תפריטים ארוכים או מסובכים מדי, ובאמצעות כמה לחיצות בודדות תוכלו למשל לצפות בזהות המחוברים לנתב (לפי כתובת MAC ושעת התחברות לרשת), לשנות את סיסמת הרשת האלחוטית או את השם המזהה שלה, ועוד. למרבה הצער, האפליקציה הזו אינה זמינה עבור מערכת ההפעלה Windows Phone, ומשתמשיה ייאלצו למצוא פתרונות חלופיים, דוגמת פאנל הניהול המובנה של הנתב אליו ניתן לגשת דרך דפדפן האינטרנט. מידע על נתוני השימוש ניתן יהיה לקבל דרך אפליקציית MyPartner או במוקד שירות הלקוחות של החברה.

partner-home-app

סיכום

אז האם האינטרנט הביתי בישראל נולד מחדש? – ממש לא. שירות Partner Home הכיר לנו אמנם מודל קצת פחות נפוץ, אך הוא אינו מהפכני מספיק בכדי שנוכל לזקוף לזכותו את המצאת הגלגל. עם זאת, פרטנר בהחלט עומדת בהבטחותיה ומספקת שירות יעיל, מהיר ושקוף. הליך ההתקנה פשוט מאד ואין צורך בהכנות מוקדמות כלשהן או בהסתבכות עם כבלים ומתאמים למיניהם: פשוט לחבר לחשמל ולהתחיל לגלוש. אם אזור מגוריכם כלול במפת הפריסה של רשת הדור הרביעי של פרטנר, סביר גם שתוכלו להגיע למהירויות הורדה והעלאה מרשימות. כל זאת, בשקיפות מלאה אל מול נתוני הגלישה ושירות התראות לפני חציית קיבולת חבילת הגלישה.

ייתכן שהשירות קצת פחות יתאים עבורכם אם השימוש הביתי שלכם כולל צריכה מוגברת של מדיה, אולם הוא יכול להיות יעיל אם פועלכם ברשת מסתכם בפעילויות שגרתיות כמו העברת מסמכים, שיטוט ברשתות חברתיות וגלישה למגזינים ואתרי תוכן. השירות החדש מוצע ללקוחות פרטנר בחבילות ה-Unlimited בעלות כוללת של 89.80 שקלים בחודש: 74.90 שקלים עבור חבילת הגלישה ו-14.90 שקלים עבור הנתב. לקוחות אחרים יצטרכו לשלם 120 שקלים על חבילת הגלישה ו-14.90 שקלים על לנתב, כלומר 134.90 שקלים בחודש.

יתרונות

  • קל ונוח מאד לתפעול
  • נשיאה קלה ונוחה ממקום למקום
  • מהירות העלאה גבוהה

חסרונות

  • מנגנון חיבור האנטנות לא יציב מספיק
  • לא שימושי לצרכני מדיה כבדים או לגיימרים
השוואת מפרטים