קרדיט: יח"צ Zore

הסטארטאפ הירושלמי Zore יצמצם באופן דרסטי את תאונות הנשק

כלי נשק יכולים במספר רב של מקרים להציל חיים ואף למנוע אסונות שמלווים בקורבנות רבים. עם זאת, ישנם גם מקרים רבים של תאונות נשק שמזכירות לכולם כי מדובר באמצעי קטלני שיכול לקחת את חייהם של חפים מפשע – בגלל פליטות כדור. סטארטאפ ישראלי בשם Zore (צור) פיתח מתקן מתקדם בשם Zore X שעתיד לצמצם באופן משמעותי מקרים אלה ועדיין לאפשר חופש פעולה לנושאי הנשק.

Zore X הוא מנעול המולבש על בית הבליעה של הנשק ומבטיח שרק בעל הנשק יוכל לתפעלו בזמן חירום. Zore X כולל חוגה אותה ניתן לסובב ב-360 מעלות ובאמצעותה ניתן להגדיר קומבינציות שונות לנעילה ופתיחה של הנשק. משתמש יוכל להגדיר כי שתי הזזות ימינה ואחת שמאלה ישחררו את המנעול – כל סט פעולות אחר לא ישחרר את הנשק מהנעילה וימנע שימוש לא תקין בו. בעת דריכת הנשק, Zore X ייצא מבית הבליעה ובאותה הפעולה ייכנס כדור אחד לקנה והנשק יהיה מוכן לירייה. חשוב להדגיש כי כל ניסיון להפריד או לפרק את Zore מהנשק יהיה קשה מאוד ואם אכן יקרה, פעולה זאת תפגע קשות בקנה של הנשק מה שיוציא אותו מכלל שימוש.

לשמחתנו בארץ אין תופעה רחבה של אנשים פרטיים האוחזים בכלי נשק, אך עבור השוק האמריקאי מדובר בבשורה של ממש. רובכם בוודאי יודעים כי ישנם אמריקאים מסוימים הקנאים לכל הקשור להחזקת כלי נשק, דבר המתאפשר להם הודות לתיקון השני בחוקת ארה"ב. כפועל יוצא מכך, נוצרה מציאות הזויה בה על פי הערכות יש כיום כ-300 מיליון כלי נשק בארה"ב הנמצאים בידיים פרטיות.

כפי שאתם בוודאי יכולים לתאר, או לשמוע בחדשות, כמות גדולה כל כך של כלי נשק יוצרת מצבים מסוכנים למדי בהם ילדים ומבוגרים כאחד עשויים להיפגע או לפגוע ללא כוונה בחפים מפשע. תוסיפו לכך את המקרים בהם התקיפות נעשות בזדון על ידי אנשים שהצליחו להשיג גישה לנשק שהונח ללא השגחה או נעילה ראויה ותקבלו מספר רב של מקרי מוות מיותרים מידי שנה. עובדות אלה אינן מצליחות לעשות רושם רב על חלק מסוים מהאמריקאים שנחרדים רק מלשמוע על כך שתילקח מהם הזכות לשאת נשק. יתרה מכך, אותה קבוצה ספציפית אף אינה מעוניינת לשמוע על פתרונות בדמות נשק חכם ורובם הגדול ממהרים להצטייד בכלי נשק כעת לפני שתקנות שונות בתחום ייכנסו לתוקף.

Zore פותר את הבעיות הנ"ל ועם זאת עדיין מצליח להעניק זמן תגובה יחסית מהיר, כל זאת ללא מנגנון מסובך שעתיד להיתקע או להישבר. Zore X אף כולל אפליקציה ייעודית שתוכל להתריע בפני המשתמש ברגע שבו הנשק יוצא מטווח הקליטה של המכשיר וזאת באמצעות חיישן בלותות' הקיים במערכת. במידה שהמשתמש ירצה להתרחק מעבר לטווח קליטת הבלוטות' ניתן יהיה לחבר מקלט חיצוני שיוכל להתחבר אף לרשתות אלחוטיות (Wi-Fi) ולעדכן מרחוק על כל שינוי שמתבצע בנשק. האפליקציה של Zore מגיעה עם מצב אימון מיוחד "שיתקיל" את בעלי הנשק ויחייב אותם להגיע ולשחרר את הנעילה תוך זמן קצר ומוגדר מראש.

יש לציין כי עד כה נעשו ניסיונות רבים לפיתוח נשקים חכמים, וממשל אובמה אף דוחף לכך רבות בתקופה האחרונה. עם זאת, פיתוחים אלו נכשלו במבחן המציאות ונדחו על ידי האמריקאים שסירבו לשתף פעולה עם פיתוחים שונים. יחדו גלבר מ-Zore שוחח איתנו והסביר לנו על הטכנולוגיות השונות הקיימות בשוק ועל הסיבות בהן הפיתוח של Zore מתעלה עליהן.

"הפתרונות הקיימים משתמשים כולם באחת משלוש דרכים לנעול את ההתקנים השונים: מפתח. פשוט. הבעיה? סרבול. [ישנו] צורך ב'מציאת' מפתח חוץ מההגעה לנשק עצמו", מפרט גלבר. מעבר למפתח הפשוט והמוכר ישנן שתי טכנולוגיות מובילות בתחום: "טכנולוגית RFID – מצד אחד מהירה. מצד שני יש פה, שוב, צורך במפתח חיצוני. טכנולוגית זיהוי טביעת אצבע [הינה] מהירה ולא דורשת מפתח חיצוני, אך [היא גם] לא עובדת במגוון סיטואציות (כפפות, יד רטובה / מיוזעת / מלוכלכת). בשונה מאלה – המנעול שלנו נפתח באמצעות חוגה, ללא צורך במפתח חיצוני וללא בעיית האמינות של טביעות האצבע. את מידת המורכבות של הקוד קובע בעל הנשק בעצמו", סיכם גלבר.

גלבר אף חידד כי השוק אליו הם פונים הוא, אתם יכולים בוודאי לנחש, השוק האמריקאי שגועש עכשיו סביב סוגיה זו. גלבר מציין כי "קהל היעד העיקרי שלנו הוא השוק הפרטי האמריקאי. בעתיד נכוון לגופים ביטחוניים ברחבי העולם (וכבר קיים עניין מצד גופים כאלה) אך השלב הראשון הוא שוק הנשק הפרטי האמריקאי שהינו שוק הנשק הגדול ביותר בעולם".

כשהתחלנו לחשוף אמריקאים למוצר שלנו לא רק שלא קיבלנו תגובות שליליות או קישור של המנעול שלנו לאג׳נדת הנשקים החכמים – אלא שהמנעול התקבל בהתלהבות רבה.

מייסדי החברה הינם יונתן צימרמן (מנכ"ל החברה) וילון פישביין (מנהל הטכנולוגיות של החברה). יונתן מתמחה בשיווק ובבניית תהליכי מכירה, בוגר בית הספר סם שפיגל לקולנוע. ילון הינו מהנדס מכונות אוטודידקט ולמד עיצוב תעשייתי בבצלאל. בחברה, הממוקמת בירושלים, עובדים 9 עובדים. נתון מעניין הוא שהחברה בחרה לייצר את Zore X דווקא בישראל, מה שהופך אותו למוצר כחול לבן.

החברה שוקדת על פיתוח המוצר בשנתיים האחרונות בו נאלצו להתמודד עם מספר חששות שלשמחתם חלפו עם התגובות הראשונות של נסיינים:

"במשך שנתיים של פיתוח כיוונו להימנע מהמקומות בהם הנשקים החכמים 'נופלים'. כשהנקודה הבעייתית ביותר היא העובדה שהטכנולוגיה מוטמעת בגוף הנשקים החכמים. עשינו הכל כדי למנוע רלוונטיות של חקיקה למוצר שלנו, באותו אופן שמנסים לחוקק חוקים שיחייבו שימוש בנשקים חכמים. למרות האפיון חששנו שסביב ההשקה נקבל תגובות שליליות מהשוק. כשהתחלנו לחשוף אמריקאים למוצר שלנו לא רק שלא קיבלנו תגובות שליליות או קישור של המנעול שלנו לאג'נדת הנשקים החכמים – אלא שהמנעול התקבל בהתלהבות רבה. קיבלנו תגובות חיוביות גם בתערוכת הנשק הגדולה ביותר בעולם בלאס וגאס וגם בכתבות מפרגנות באתרי מיינסטרים נשק אמריקאים".

Zore X, שמוגן בפטנט בישראל, ארה"ב ובאירופה, עתיד לעלות בחודש הבא לקמפיין גיוס המונים באתר אינדיגוגו והוא צפוי לעלות כ-100 דולר עבור יחידה אחת. Zore X תומך במגוון רחב של כלי נשק: החל מאקדחים אישיים ועד לרובים ארוכים (M16 למשל) בעלי קוטר מקסימלי של 5.56 מ"מ. נכון לכתיבת שורות אלה החברה כבר יצרה עניין רב אצל לא מעט יצרניות נשק וגופים שונים ברחבי העולם שהסתקרנו מהפיתוח הישראלי.

עדכון: חברת Zore העלתה קמפיין מימון המונים באתר אינדיגוגו וכעת היא מציעה את Zore X ב- 95 דולר (370 שקל) במקום 169 דולר בעתיד. לעמוד הקמפיין לחצו כאן.

במאגר הקופונים שלנו כבר ביקרתם?
סמארטפונים וגאדג'טים במחירים נוחים ובמשלוח ישיר עד הבית
לחצו כאן
תגובות לכתבה
גאדג'טי | Gadgety
ניווט באתר
קטגוריות
גאדג'טי
חיפוש כתבות