הוא כבר כאן, רשמית: זהו כרטיס ה-Nvidia GeForce GTX 1080 וביצועיו

בשבוע שעבר נחשף באופן רשמי כרטיס המסך מהדור הבא של NVIDIA, ה-GTX 1080, מלווה בהבטחות חלומיות למדי למשמע אוזניים: ה-GTX 1080 יהיה חזק מצמד 980 SLI. היום הוסר באופן רשמי האמברגו על אתרי החומרה בחו"ל המחזיקים בסאמפל של כרטיס המסך הנחשק, ומימדי התמונה מתבהרים: זה אפילו יותר חלומי משחשבנו.

GTX 1080: ביצועים

לא נשאיר אתכם במתח: על פי ניתוח מבחני הביצועים, בצעד חסר תקדים, כרטיס המסך החדש של NVIDIA מציע שיפור ביצועים של 40% בהשוואה לכרטיס מסך ה-GTX 980 Ti, וכ-35% שיפור על פני ה-Titan X. בכותרים מסויימים, אף עד כ-50% שיפור ביצועים בהשוואה ל-GTX 980 Ti. יש לציין באותה הזדמנות שמדובר בסאמפל, בהעדר תמיכה משופרת מצד הדרייברים, והעובדה שה-GTX 1080 מחליף את מקומו של GTX 980 בלבד – עליו הוא מציע שיפור ביצועים של עד 90% (!), כאמור, בצעד חסר תקדים מצד NVIDIA.

ניכר שעם כמות הביצועים שכרטיס ה-GTX 1080 מציע, המשתווה ועוקפת מערכי SLI מדורות קודמים, הוא "Overqualified" לחלוטין עבור רזולוצית ה-1080P, ואף עבור רזולוצית ה-QHD באופן חלקי. GTX 1080 מראה את כוחו האמיתי ברזולוצית 4K, שם הוא מביא את הבשורה – 4K סוף סוף שחיק עם כרטיס מסך אחד בלבד. היכן שכרטיסי המסך הקודמים התקשו לספק קצב פריימים נורמלי או נעים לעין, ה-GTX 1080 נותן את העבודה ללא כל מאמץ.

GTX 1080: צריכה מול חום, רעש ואוברקלוק

כרטיס ה-GTX 1080 לא מצטיין ושובר שיאים אך ורק בגזרת הביצועים. עבור שיפור גדול כל כך של ביצועים, מן הראוי שנשלם על כך בצריכת חשמל וטמפרטורה גבוהים – לא במקרה הזה. לא רק שהכרטיס לא עובר את צריכת החשמל הנמוכה מאוד של מחליפו, ה-GTX 980, הוא אף צורך פחות במספר בודד של וואטים. בשורה התחתונה – עבור כרטיס מסך הנותן ביצועים העדיפים כמעט על כל מערכי ה-SLI כיום תזדקקו לספק כוח בעל צריכה ממוצעת מאוד, וזהו לא דבר מובן מאליו. בכל הנוגע לטמפרטורה, גם כאן מציג הכרטיס נתונים זהים עד משופרים בהשוואה לקודמו, ה-GTX 980.

בגזרת האוברקלוק, מציע כרטיס ה-GTX 1080 שיפור ביצועים שנע בין 10% ל-20% לפי מה שניתן לדלות ממספר הביקורות שברשת. גם כאן כרטיס המסך לא מאכזב כלל, כאשר תוספת של עד 20% עשויה להיות קריטית במצבים מסויימים, ולהקנות מספר גדול של פריימים נוספים. מבחינת רעש – זוהי אולי "החוליה החלשה" של הכרטיס. המרכאות הן לא בכדי: הוא אמנם רק מעט יותר רועש מה-GTX 980, אך הוא עדיין פחות רועש מכרטיסי מסך גדולים אחרים דוגמת GTX 980 Ti.

שוב נזכיר כי מדובר בסאמפל ובגרסת רפרנס. נתונים כגון צריכה, אוברקלוק ובמיוחד רעש וטמפרטורה עשויים להשתפר באופן משמעותי בגרסאות המותאמות אישית של החברות הגדולות דוגמת GIGABYTE ו-MSI – אך עבור גרסת רפרנס, מדובר בנתונים לא פחות ממרשימים.

מה עוד מביא איתו ה-GTX 1080?

דבר ראשון – בואו ונכיר את הכרטיס החדש. כאמור, מבוסס על ליבת ה-GP104 המיוצרת בתהליך ייצור של 16 ננו-מטר, כרטיס ה-GTX 1080 מכיל תדרים גבוהים וחסרי תקדים גם הם: 1607 מגה-הרץ לתדר הליבה, ו-1251 מגה-הרץ לתדר הזיכרון – אלו הינם תדרי הסטוק הגבוהים ביותר שנראו עד כה עבור כרטיס מסך שכזה. עוד עושה הכרטיס שימוש בנפח זיכרון של 8 גיגה-בייט מסוג GDDR5X ומכיל כמות גדולה של 2560 מעבדי CUDA.

nvidia-gtx-1080-gpuz-official

כרטיס המסך החדש מביא איתו תחילה שינוי משמעותי לטכנולוגית ה-SLI הפופולרית. החל מבכרטיסי מסך מבוססי הפסקל (ה-GTX 1080, במקרה שלנו), NVIDIA מגדילה את תעבורת ממשק ה-SLI (כ-650 מגה-הרץ בהשוואה לכ-400 מגה-הרץ) בעזרת גשר SLI חדש הנקרא "HB SLI" (ר"ת High Bandwidth) העושה שימוש בשני מעבירי ה-SLI המצויים על כרטיסי המסך, ולא רק באחד מהם – בדומה לנעשה במערכים משולשים ומרובעים. אם אתם מתמצאים בעובדות – סביר להניח שאתם רואים את הנולד בקריאת שורות אלו: לא עוד SLI משולש או מרובע.

HB_SLI

זה נכון: NVIDIA מחסלת את מערכי ה-3-Way SLI ו-4 Way SLI, כאשר היא לא ממליצה עליהם יותר, אלא ממליצה דווקא בחום על SLI "רגיל" המורכב מזוג כרטיסי פסקל בלבד, יחד עם גשר HB SLI החדש. כמו כן, הגשרים הישנים עדיין נתמכים, עם זאת לא רק שלא ינצלו את התעבורה הגבוהה יותר, NVIDIA מזהירה ממה שהיא קוראת לו "ביצועים לא אחידים" במעבר מעל לזוג כרטיסים. כמו כן, יחד עם HB SLI, עבור מרבית הרזולוציות נתמכים גם גשרי ה-SLI הרגילים מסוג ה-LED למינהם שהשיקו החברות, שכן הם עושים שימוש אף הם בשתי המעברים שעל כרטיס המסך.

nvidia_new_sli

כרטיס המסך החדש מביא איתו עוד שיפורים נוספים רבים: עדכון טכנולוגית ה-GPU Boost שכעת יותר דינאמית, מה שמאפשר השגה של תדרים גבוהים במקרים תכופים יותר, ועל פי החברה גם שיפור מסויים עבור העבודה עם אוברקלוק. עוד מכיל הכרטיס: שיפור לטכנולוגית ה-Adaptive Vsync הנקראת "Fast Sync" המכיל הפחתת זמני השהיה, שמירה של סצנות ("צילום מסך") ממשחקים בטווח ראיה של 360 מעלות עבור משקפי VR, ועוד.

nvidia_fast_sync

לסיום, הבה ונכיר את כרטיס המסך בגרסת הרפרנס שלו. את צורתו החדשה והמשומנת כולנו כבר מכירים מהתמונות המודלפות, שהתבררו ליהיות נכונות. כעת נותר להביט על פרטים חשובים אחרים. כפי שניתן לראות, כרטיס המסך מגיע עם פלטה שחורה המכסה הלוח המודפס. כמו כן, הכרטיס דורש חיבור 8 פינים בודד מספק הכוח בלבד. עוד ניתן לראות שכרטיס המסך מכיל יציאת DVI-D אחת, יציאת HDMI, וכמו כן שלוש יציאות DisplayPort מלאות – המאפשרות מערך משולש של מסכים על גבי כרטיס מסך אחד.

 

ראינו היום נתונים מרשימים מאוד שנחשפו עם כרטיס ה-GTX 1080, אך זהו רק קצה הקרחון בכל הנוגע לביצועים והיכולות של הכרטיס החדש. יש לזכור שכרטיס מסך המוצג כאן יחד עם הנתונים מתייחסים לגרסת רפרנס ולדרייברים לא בשלים. בעזרת היכולות החדשות שלו, וכל הפוטנציאל הגלום בשבב עליו הוא מבוסס, יצרני כרטיסי המסך יוכלו להכין מטעמים אמיתיים בגרסאות המותאמות אישית שלהם. נכון להשקה, הכרטיס עולה כ-600 דולר (2300 ש"ח בהמרה לשקלים, וכנראה יעלה באזור ה-3000 ש"ח בארץ)

אנו גם צפויים לראות שיפורי ביצועים נאים מאוד עם עדכוני הדרייברים הבאים מצד NVIDIA. ואחרי כל זה, חשוב לזכור דבר אחד אחרון: זהו "רק" כרטיס ה-GTX 1080. אנו יודעים שכרטיסי ה-GTX 1080 Ti וה-Titan החדשים עוד לפנינו – אז למה הם יהיו מסוגלים? בקרוב מאוד נראה גם את כרטיס ה-GTX 1070 – כרטיס שככל הנראה צפוי להציע את רוב הביצועים והטוב שמציע ה-GTX 1080 בתג מחיר שישבור את השוק, ואת כל מה שהכרנו עד היום. כעת רק נותר לתהות כיצד תראה התשובה של AMD לדבר שכזה.

מקורות
TechPowerUp
במאגר הקופונים שלנו כבר ביקרתם?
סמארטפונים וגאדג'טים במחירים נוחים ובמשלוח ישיר עד הבית
לחצו כאן
תגובות לכתבה
גאדג'טי | Gadgety
ניווט באתר
קטגוריות
גאדג'טי
חיפוש כתבות