טוב מכדי להיות אמיתי: האם חברה של 200 מיליארד דולר מזייפת דו”חות?

עליבאבא קרדיט: leighklotz / flickr

כבר מאז שהונפקה היה ברור שלעליבאבא יש עליונות בשורת הרווח לעומת שאר המתחרות בסקטור הקמעונאות. עם זאת, תחקירים חדשים מעלים ספק במספרים שעליבאבא מפרסמת ויש כאלו שמהמרים נגדה גם בשוק. ברבעון האחרון הכניסה עליבאבא 3.75 מיליארד דולר, עלייה של 39% לעומת הרבעון המקביל. ה-GMV (שווי המוצרים שנמכרו באתרים) רשם צמיחה של 24% ל-115 מיליארד דולר, 73% מזה נרכש דרך המובייל. תזרים המזומנים עלה ל-681 מיליון דולר והרווח הנקי זינק בשיעור של 85% לערך בלתי יאמן של 824 מיליון דולר.

ג’ים צ’אנוס הוא גורו השקעות אשר מנהל מיליארדי דולרים וידוע בעיקר בזכות היותו מומחה במכירה בחסר של מניות (שורט), כלומר מרוויח כשהמניה יורדת. צ’אנוס, שהתפרסם כשהרוויח מיליארדים מהימורים נגד חברות בעייתיות יוצא נגד הנתונים הנאים הללו של עליבאבא.

בהרצאה שנשא בכנס קרנות גידור בניו יורק, האשים צ’אנוס את עליבאבא בלא פחות מזיוף הדו”ח. לטענתו, “החשבונאות בחברה היא מהמוזרות  שאי פעם ראיתי [עבור חברה בסדר הגודל הזה]”. לטענתו עליבאבא מראה למשקיעים את הצד של הרווח, אך מסתירה את ההפסדים שנובעים מתפעול מערכת שילוח החבילות בחברה אחרת שלא נכללת במאזן.

בכנס נוסף בלאס וגאס הוא הרחיב ואמר שלדעתו הדו”ח כולו סובל מחוסר שקיפות בולט והחברה גם משקיעה הון במיזמים שונים ברמה לא סבירה. למעשה הוא מטיל ספק אם פעילות הקמעונאות כולל המשלוח בכלל רווחית ואתגר את קהל שומעיו להציג לו ראיות לכך.

זיהה ראשון

בשוק מודעים לבעייתיות של החשבונאות בחברות סיניות. בעבר התגלו כמה וכמה חברות שהשתמשו בכללי חשבונאות “יצירתיים” מדי שניפחו את התוצאות. אבל למשקיעים עדיין קשה להאמין שחברה בסדר הגודל של עליבאבא וממש חשוב לה להתפתח בעולם הגדול תנקוט בשיטות כאלו.

אלא שלצ’אנוס יש קבלות: הוא חזה את קריסת תאגיד הענק אנרון בתחילת שנות ה-2000, וגם ביצע שורט על סטארטאפ ההלוואות Lending Club רגע לפני שקרס בגלל סיכונים בתיק ההלאוות שלו. צ’אנוס מהמר כבר זמן רב נגד הכלכלה הסינית וההימור נגד עליבאבא הוא רק חיזוק לתחזית הכללית שלו. “את דעתי על סין אתם מכירים: אם יש משהו שאתם לא רואים, 99% שאלו חדשות רעות”, אמר צ’אנוס בכנס.

הוא מתכוון בעיקר לחברה הנפרדת שמטפלת בלוגיסטיקת שילוח המוצרים שנקראת Cainiao. לעליבאבא יש כ-47% ממנה. “החלק הכי חשוב והכי גדול של העסק, השילוח שמטפל בחבילות נעדר מהדו”ח הכספי”, הסביר. עליבאבא מצידה הגיבה לטענות בכך שציינה שלאחרונה היא התחילה לחשוף חלק מהמספרים של אותה חברת שילוח שמעסיקה 1.5 מיליון עובדים ומטפלת ב-30 מיליון חבילות מדי יום.

המספרים שכבר בחוץ חושפים שאותה חברת לוגיסטיקה מפסידה 46 מיליון דולר בלבד בשנה שלמה. הפסד זה גם מתגמד לעומת גיוס של 1.5 מיליארד דולר שביצעה במרץ האחרון והשקיעו בה קרנות ענק שבד”כ יודעות איפה לשים את הכסף. עליבאבא רואה בגיוס המוצלח כהוכחה לכך שהיא יכולה לעמוד בפני עצמה.

גילוי נאות

חייבים לציין שאי אפשר להסתמך רק על דבריו של צ’אנוס, הרי הוא מדבר מתוך פוזיציה ומקווה להרוויח הרבה כסף על ידי כך שישכנע אחרים בטענותיו. זה גם לא אומר שהוא לא צודק. הוא לא הראשון שהעלה טענות כלפי עליבאבא.

מנהל קרן גידור אחר מאוסטרליה הזהיר גם הוא בספטמבר שעבר שהמספרים של עליבאבא פשוט לא מסתדרים. הוא השווה את המספרים התפעוליים של עליבאבא לאלו של אמזון וחברת השילוח UPS ומצא שהם חשודים מאוד. לדבריו, 278 מיליון ההזמנות שקיבלה עליבאבא בשיא של ה-Singles Day ב-2014 הוא פי 7.5 מזה של אמזון ב-Cyber Monday ומעיד שהיא חייבת להפעיל מספר הרבה יותר גדול של עובדים ממה שהיא מדווחת.

כמו כן, שירות התשלומים שלה, AliPay, דיווח על עיבוד של 2.85 מיליון הוראות תשלום בדקה בנקודת השיא של אותו יום. אם זה נכון, הרי שנקודת השיא של חברת ויזה, חברת גלובלית שמעבדת תשלומים מכל העולם נמוכה משל עליבאבא ב-70%. זה אומר שכלכלת הצריכה והקניות של סין חזקה הרבה יותר מזו של ארה”ב ואירופה. הוא לא מוצא לכך סימוכין באינדיקטורים אחרים.

טענות ההגנה

אז האם עליבאבא היא זיוף אחד גדול כדברי צ’אנוס? באתר Seeking Alpha עלה מאמר עם טענות שיכולות להסביר את החורים בסיפור. ראשית אפשר לחלוק על כך שפעילות השילוח היא הגדולה ביותר בחברה. שנית, מי אמר שהליך השילוח חייב להיות רווחי, הרי מדובר בהוצאה שתורמת למטרה הכללית של העסק. אמזון, לדוגמה, מודה בפה מלא שהיא מפסידה על פעילות השילוח בגלל שהיא מסבסדת ללקוחות את עלות המשלוח ומעדיפה לעטוף את המוצרים בעטיפות יקרות וטובות, הכל כדי שהלקוחות יהיו מרוצים ויחזרו שוב.

ובכלל, לעליבאבא יש רק 47% מהשותפות במרכזי הלוגיסטיקה. השותפות עם Cainiao היא למעשה תפעול של המון חברות שילוח קטנות עם מרכזים לוגיסטיים משלהן. לא סביר שכל אחת מהן מפסידה כסף ומרוקנת את תזרים המזומנים של עליבאבא. צוין למעלה ש-Cainiao גייסה לאחרונה מעל מיליארד דולר ויש שמועות על הנפקה קרובה. יש יותר סיכוי שהיא חברה עצמאית מאשר מונשמת על ידי עליבאבא.

ועדיין, רבים לא סומכים על חברות סיניות ונדמה שסין כולה היא חור שחור עבור מוסדות ואנליסטים מערביים (טים קוק בדיוק השקיע מיליארד דולר בסין רק כדי להבין אותה קצת יותר). מדי פעם צצים סיפורים על השיטות ה”לא מקובלות” שלהם לנהל עסקים וכספים, כולל כספי הממשל עצמו. אז האם עליבאבא ששווה 200 מיליארד דולר היא באמת “זיוף אחד גדול”?

השוואת מפרטים