רבעון שיא להייטק המקומי: 1.7 מיליארד דולר גויסו ברבעון השני על ידי חברות ישראליות

Gett קרדיט: יח”צ GETT

אנחנו שומעים לאחרונה לא מעט נבואות זעם על כך שההייטק הישראלי מתחיל לדשדש ולהראות סימני האטה ברורים. כעת, הודות לדוח שהפיקה חברת IVC בשיתוף KPMG הסוקר את סך הגיוסים של סטארטאפים ישראליים ברבעון השני, אנו מגלים כי המציאות שונה לחלוטין. הכותרת המרכזית מהדוח היא שהרבעון השני של שנת 2016 היה רבעון שיא בהייטק הישראלי עם סך גיוסים כולל של לא פחות מ- 1.7 מיליארד דולר.

מי שהובילה את הרבעון האחרון הייתה לא ספק חברת Gett (לשעבר גט טקסי) אשר גייסה 300 מיליון דולר והייתה אחראית בעצם על 18 אחוז מסך כל הגיוסים ברבעון. גם ללא הגיוס של Gett עדיין מדובר על רבעון מצוין שמציג עלייה של 27 אחוזים לעומת הרבעון הראשון של השנה.

סכום הגיוס הכולל נפרס על ידי 187 עסקאות  – הסכום מהווה עליה חדה של 55 אחוזים לעומת 1.1 מיליארד דולר שגוייסו ב- 174 עסקאות היי-טק ברבעון הראשון של השנה. מה שלא פחות מרשים היא העלייה בגיוס הממוצע של כל חברה ישראלית: סבב הגיוס הממוצע ברבעון השני של השנה הגיע לשיא של 9.2 מיליון דולר. נתון זה מסמל עליה משמעותית מ-5.6 מיליון דולר ו- 7.6 מיליון דולר של הרבעון הקודם והרבעון המקביל אשתקד, בהתאמה.

רבעון זה מסכם חצי שנה מצוינת להייטק הישראל שהצליח להציג נתוני גיוס מרשימים למדי. במחצית הראשונה של שנת 2016 ,היקף הגיוסים של חברות ההיי-טק הישראליות עמד על 2.8 מיליארד דולר שפוזרו ב-361 עסקאות, זינוק של 35 אחוזים בהשוואה ל-2.1 מיליארד דולר שגוייסו ב-327 עסקאות בשישה החודשים הראשונים של 2015.

מה עשו הקרנות הישראליות?

ברבעון השני של 2016 הקרנות הישראליות השקיעו סכום כולל של 222 מיליון דולר בחברות היי-טק ישראליות. על הנייר מדובר בגידול משמעותי בהיקף ההשקעה, זאת אל מול ממוצע רבעוני העומד על 155 מיליון דולר בשנתיים האחרונות, אך בפועל הן תפסו נתח של 13 אחוזים בלבד מסך ההשקעות –  ירידה אל מתחת לממוצע הדו-שנתי בנתח הרבעוני, שעמד על 15 אחוזים מההון הכולל.

מנכ”ל חברת המחקר IVC ,קובי שימנה, התייחס לדוח:

העליה הבולטת בעסקאות הגדולות מושפעת מפעילות גוברת של משקיעים זרים – בעיקר של תאגידים וקרנות הון סיכון – בחברות בשלבי צמיחה. יחד עם זאת, מגמת העליה הזו לא מוגבלת רק לעסקאות גדולות. ראינו גם עליה בעסקאות בטווח נמוך עד בינוני, כאשר עסקאות בטווח של 5 מיליון דולר עד 10 מיליון דולר זינקו ב- 50 אחוזים, לשיא של 234 מיליון דולר. המגמה הנרחבת הזו גורמת לנו להאמין שגיוסי הון סיכון ימשיכו במגמה חזקה, עם עליה כוללת של 20 אחוזים בהיקף גיוסי ההון ב- 2016 בהשוואה לשנה הקודמת, או צפי לסך גיוסים שנתי של כ-3.5 מיליארד דולר.

השוואת מפרטים