AMD Radeon RX 470 הושק רשמית: אלו הדגמים

לאחר ההשקה של כרטיס ה-Polaris הראשון של AMD, ה-RX 480, ההייפ הגדול סביבו ולאחר מכן הנפילה-משהו אל מול ההשקה של המתחרה, השיקה AMD את הכרטיס השני שלה מכרטיסי הדור הבא, המבוסס Polaris גם הוא, כמובן: ה-AMD Radeon RX 470. כרטיס זה עושה שימוש ב-4 גיגה-בייט של זיכרון מסוג GDDR5 במהירות 6.6 גיגה-בייט לשניה על רוחב פס של 256 ביט, עם תדר ליבה של עד 1206 וכמו כן 2048 מעבדי זרימה. את כל זאת הוא מספק על נצילות של 120W בלבד, ומחירו כ-180 דולר.

כמובן שהכרטיס לא מתנער מהטכנולוגיות שאפיינו את כרטיס ה-RX 480 ואת כרטיסי AMD האחרונים בכלל. ראשית, מבחינת חיבורים הוא מכיל שלושה חיבורי DisplayPort 1.4, עם תמיכה ברזולוצית 8K על 30 הרצים ו-4K על 120 הרצים, כמו כן הוא גם מכיל יציאת HDMI 2.0 בעלת תמיכה מלאה ב-4K על קצב של 60 הרץ. כמו כן הוא תומך ב-FreeSync, HEVC וכמובן Vulkan.

מבחינת ביצועים, על פי המוצהר מבית AMD (כפי שבהמשך נראה דרך ביקורות בלתי תלויות), כרטיס ה-Radeon RX 470 הוא הפתרון המושלם לקצב פריימים של 60 על רזולוציה של 1080p, והוא חזק עד פי 2.4 מקודמו בתפקיד, ה-R9 270.

על פי AMD, הכרטיס הנ”ל מסוגל להריץ את כל המשחקים המודרניים והכבדים על קצב של 60 פריימים לשניה כולל Anti-Aliasing (או בקיצור, AA) – פילטר המכביד על הכרטיס במיוחד ולרוב מקצץ את קצב הפריימים עד חצי. נשמע שאפתני מדי? לצורך זה נעבור לביקורות הבלתי תלויות עבור ה-Radeon RX 470 שכבר צצו להן ברשת. התבוננו בתמונות הגרפים למטה.

ברוב המקרים כרטיס ה-RX 470 בהחלט נותן לנו 60 פריימים לשניה על 1080p ויותר, אך בשאר המקרים הוא נופל תחת ההבטחה של AMD. מבחנים אחרים ברשת המכילים פילטרים כגון MSAA מראים תמונה שונה אף יותר שנעה לאזור ה-30 פריימים לשניה ואף פחות. יאמר להגנתו של הכרטיס בפרט ו-AMD בכלל שהכוונה היא ככל הנראה ל-FXAA ודומיהם, כפי שניתן למצוא בכותרים החדשים אותם היא פרסמה כדוגמה. נזכיר גם את העובדה שהדרייברים עדיין לא בשלים מספיק, ונסיים ונאמר שיחסית למחיר שלו, מדובר בסופו של דבר בכרטיס מסך בעל ביצועים מרשימים למדי.

גרסאות צד שלישי

עם ההשקה של כרטיס זה, הגיחו במהירות כל גרסאות הצד השלישי של היצרניות כמו פטריות אחרי הגשם. גרסאות מותאמות אישית מבית השותפות הגדולות של AMD ושאר החברות שמבקשות להראות לנו כיצד ניתן לשפר אפילו יותר את ביצועיו ויעילותו של כרטיס ה-Radeon RX 470 החדש.

נתחיל מהשותפה הגדולה ביותר של AMD, הלא היא Sapphire. החברה השיקה שני דגמים שונים – ואנחנו נתחיל מהפשוט שבינהם, ה-Sapphire Radeon RX 470 Platinum Edition OC. כרטיס זה הוא למעשה סוג של גרסת הרפרנס למחצה – היא בנויה באותה צורה, ומכילה את אותו לוח מודפס כמובן, אך עם גימור פלטינום בוהק בתחתית. השוני הנוסף הוא שגרסה זו מגיעה עם אוברקלוק קל מהמפעל: עד כ-1216 מגה-הרץ בתדר הליבה, ו-7 גיגה-הרץ לתדר הזיכרון. מחירו כשל כרטיס הרפרנס, 180 דולר.

השני מבית החברה הוא ה-Sapphire Radeon RX 470 Nitro Plus. כרטיס זה הוא כבר גרסה רחוקה יותר מגרסת הרפרנס, אך עדיין עושה שימוש ברוב הלוח המודפס המקורי – והוא מגיע בגרסה נוספת בעלת 8 גיגה-בייט. עבור שני הדגמים, הכרטיס עושה שימוש במערכת הקירור הידועה לטובה של Sapphire, ה-Dual-X, בעלת זוג מאווררים המכילה גם צינורות נחושת (מערכת קירור אפקטיבית יותר מגרסאות רפרנס). מבחינת תדרי האוברקלוק, בשני הגרסאות מגיע תדר הליבה עד 1260 מגה-הרץ, עם תדר זיכרון אפקטיבי של 8 גיגה-הרץ. מחירם עוד לא ידוע כעת.

נעבור מכאן לשלוש היצרניות הגדולות של כרטיסי המסך, GIGABYTE, MSI ו-ASUS, גם להן יש גרסאות מותאמות אישית עבור ה-RX 470, ונתחיל עם MSI, שמשיקה את ה-MSI Radeon RX 470 Gaming X אך גם דגם נוסף אליו נגיע מיד לאחר מכן.

MSI

את גרסת ה-Gaming X המסורתית (והמפלצתית) כולם כבר מכירים: היא מגיעה עם קירור ה-Twin Forzr VI בעיצוב ה-“דרקון” השחור אדום ותאורת ה-RGB LED, מערכת הקירור האהובה ביותר על המשתמשים המכילה זוג מאווררים יעילים אך שקטים עם צינורות נחושת. גם אצל MSI זמינה גם גרסה בנפח של 8 גיגה-בייט זיכרון.

בדגם זה הלוח המודפס שונה לחלוטין, ובשונה מדגם הרפרנס המכיל חיבור 4-פינים, דגם זה מכיל חיבור כפול של 8-פינים. כמו בכל שאר הגרסאות של Gaming X, הכרטיס מכיל 3 מצבי אוברקלוק: Silent (תדרי רפרנס), Gaming (תדרים מעט גבוהים יותר) ו-OC (תדרים מקסימליים). תדרי האוברקלוק המקסימליים הינם עד 1254 מגה-הרץ לליבה ו-6.7 גיגה-הרץ לזיכרון. המחיר עדיין אינו ידוע.

הדגם השני אותו השיקה החברה, אשר סביר להניח שיעלה הרבה פחות מהדגם שלמעלה הינו ה-MSI Radeon RX 470 Armor. גם כרטיס זה מכיל לוח מודפס שונה, ומערכת קירור המבוססת על Twin Frozr (אך בגרסתה הקודמת, ה-V) הבעלת זוג מאווררים וצינורות נחושת – כמו כן, הוא מכיל תאורת RGB LED גם כן. בניגוד ל-Gaming-X, גרסה זו אינה מגיעה עם אוברקלוק מהמפעל, אך מכילה פוטנציאל לא רע לאחד שכזה בשליטת המשתמש. גם מחירו עוד לא ידוע.

RX-470-ARMOR
MSI Radeon RX 470 Armor

GIGABYTE

נמשיך עם הגרסה המסורתית לא פחות של חברת GIGABYTE, ה-GIGABYTE Radeon RX 470 G1.Gaming. כשהוא נקרא בעבר Windforce, ומבוסס על אותו קירור בגרסתו השניה (Windforce X2) – דגם זה מציע מערכת קירור הזהה לשל MSI: היא בעלת זוג מאווררים גדולים בעלי יכולת קירור משופרת אך שקטה בהרבה וצינורות נחושת – כאשר במצב שבו הכרטיס אינו בשימוש המאווררים מכבים את עצמם באופן אוטומטי.

כמו כן, גם הוא מכיל תאורת RGB LED באזורים מסויימים בכרטיס. תדרי האוברקלוק איתם מגיע הכרטיס מהמפעל הינם 1,230 מגה-הרץ לתדר הליבה, ותדר סטוק של 6.6 מגה-הרץ לזיכרון. החברה טוענת שכרטיס מסך זה בנוי בצורה בה הוא מכיל פוטנציאל לאוברקלוק רחוק אף יותר בשליטת המשתמש. גם המחיר שלו עוד לא נחשף.

ASUS

נסיים עם ASUS, שחטיבת ה-Republic of Gamers (או ROG) שלה מביאה גם כאן את הדגם האהוב לא פחות על המשתמשים, ה-STRIX, או במקרה שלנו ה-ASUS Radeon RX 470 STRIX, בשמו המלא. כרטיס זה אינו נופל מהמקום בו נמצאים האחרים בכתבה זו, וגם הוא כולל מערכת קירור מרשימה (ה-DirectCU II) של זוג מאווררים שקטים ויעילים, צינורות נחושת ותאורת LED RGB מן המניין.

עם לוח מודפס מותאם אישית על ידי ASUS גם כן, הכרטיס מגיע גם הוא עם פוטנציאל לאוברקלוק רחוק יותר, ועם תדרים גבוהים יותר הישר מן הקופסא, של עד 1270 מגה-הרץ לליבת הכרטיס ו-6.6 מגה-הרץ לזיכרון (תדר סטוק). לצערנו, גם הוא, כמו רוב הכרטיסים האחרים כאן אינו נושא תג מחיר עדיין.

הצטרפו לערוץ הטלגרם של גאדג’טי לעדכונים שוטפים בנושאים טכנולוגים ולערוץ גאדג’טי דיל למבצעים. תוכלו גם להירשם לעדכונים מאיתנו דרך ערוץ האינסטגרם הרשמי, עמוד החדשות של גוגל או בעמוד הפייסבוק.


*קישורים בחלק מהפוסטים באתר קשורים בתכניות שותפים, עבורם נקבל עמלה עם ביצוע רכישה בפועל של מוצרים. עמלה זו לא מייקרת את העלות הסופית של המוצרים עבורכם.

השוואת מפרטים