אינטל

צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג'טי

אינטל תאפשר ליצרניות שבבים לסמארטפונים להשתמש במפעליה, LG כבר בפנים

| יום חמישי, 18 באוגוסט 2016, 09:14 | מחשבים, סלולר

אינטל הכריזה כי תאפשר ליצרניות השבבים השונות לייצר במפעליה מוצרים מבוססי ARM בתהליך הייצור הבא שלה, תהליך ייצור בגודל 10 ננו-מטר שנמצא בפיתוח בימים אלו. מדובר ביציאה הסופית של החברה מייצור מוצרים מוגמרים עבור שוק הסמארטפונים והטאבלטים, שכן מהלך שכזה מעיד על חוסר כוונתה של החברה להילחם במתחרות בשווקים אלו דרך מוצרי קצה.

אינטל כשלה לחדור אל שוק המכשירים הניידים. היא פספסה את הרכבת בכך שהציעה מגוון יקר ומצומצם של מעבדים, שנים לאחר עליית הסמארטפונים, תגובה שניתן להגדיר כ-"מעט מדי, מאוחר מדי" בניסיון להילחם במונופול שיצרה ARM. הצרכנית העיקרית של מעבדי אינטל בסמארטפונים ובטאבלטים הייתה ASUS, שהטמיעה אותם במכשירי ה-Asus ZenFone, זאת לפני שעזבה אינטל את השוק והותירה את ASUS לפנות למתחרה קוואלקום ב-ZenFone 3.

הכישלון של אינטל נבע מהעובדה שמעבדיה משתמשים בסט פעולות מורכב (CISC) ולא בסט פעולות מופשט (RISC), דומה לזה של מוצרים מתחרים המבוססים על טכנולוגיה מבית ARM הבריטית. סט הפעולות המורכב אמנם פועל כראוי במוצרים גדולים ועוצמתיים דוגמת מחשבים ניידים ונייחים, אך הוא מחוויר בתחום צריכת החשמל כאשר מדובר במכשירים חלשים דוגמת סמארטפונים וטאבלטים שצריכת החשמל המירבית שלהם לא עולה על וואטים בודדים.

הקלף שמתחת לשרוול עשוי להיות ג'וקר

הכישלון המוחץ בשוק הסמארטפונים לא בדיוק הוביל את אינטל לנטוש את הספינה השוקעת ולהתמקד בשוק המחשבים הנייחים והניידים, בו היא מובילה ומתפארת בנתח שוק גדול משמעותית משל המתחרה האדומה AMD, והכרזתה הגדולה ביותר בכנס המפתחים (IDF) המתקיים בימים אלו בסן פרנסיסקו מגיעה דווקא מאחורי הקלעים.

פרט לייצור השבבים המוגמרים שלה עבור התעשייה, מאפשרת אינטל ליצרניות שונות להשתמש בידע שצברה ובטכנולוגיות שפיתחה לשם ייצור שבבים מותאמים אישית, תחום שצבר תאוצה גדולה בשוק הסמארטפונים. אפל, וואווי וסמסונג הם השמות הגדולים ביותר המוכרים בתכנון שבבים עצמאיים המוטמעים במכשירי הסמארטפון של החברות המובילות את השוק, ובאינטל מאמינים כי אלו לא החברות היחידות המהוות פוטנציאל לשילוב שבבים בתכנון עצמי.

Intel Skylake Wafer (צילום: גאדג'טי)

Intel Skylake Wafer (צילום: גאדג'טי)

שילוב המוצרים המבוססים על הפיתוחים של ARM יאפשרו ליצרניות שונות ליצור מעבדים מותאמים אישית עבור תחום המובייל במפעליה של אינטל ועם הטכנולוגיות של החברה, שירות שמוצע כיום על-ידי סמסונג, המייצרת לא רק את השבבים עבור מכשיריה שלה, אלא גם לא מעט מהשבבים עבור אפל וכעת גם עבור ענקית השבבים קוואלקום.

בדרך זו תוכל אינטל להציג את הטכנולוגיות שלה במכשירי מובייל רבים, ומכיוון שהיא אינה מתחרה עוד בפיתוח שבבי קצה עבור שוק הסמארטפונים, היא תאפשר ליצרניות דוגמת LG ו-MediaTek להשתמש במפעליה בנוסף ל-TSMC ו-Samsung. באינטל אף ציינו כי LG תשתמש בטכנולוגיות של אינטל לשם פיתוח שבב עיבוד מתקדם עבור תחום המובייל שישתמש בתהליך ה-10 ננומטר של החברה.

שבב NUCLUN

שבב NUCLUN (תמונה: יח"צ LG)

ב-LG ניסו בעבר להציג שבבי עיבוד עצמאיים, ה-LG NUCLUN – אלו לא צלחו את מבחני השטח ולא זכו להגיע למכשירי הדגל של החברה, אשר עדיין עושים שימוש בשבביה של קוואלקום. אם פיתוח השבבים החדשים בעזרתה של אינטל יצליח, אנו עשויים לראות בעתיד שבבי עיבוד עצמאיים גם במכשירי הדגל של LG, ממש כמו אלו המשולבים בדגמי האייפון של אפל, סדרת ה-Galaxy של סמסונג ומכשיריה השונים של Huawei.

יצרניות דוגמת אפל וקוואלקום לא יוכלו להשתמש בשירותיה של אינטל, כיוון שזו מציעה כעת תמיכה אך ורק בליבות מוכנות מבית ARM – דוגמת ה-A72, ה-A53 וה-A35. הן יאלצו להשתמש בשירותיהן של TSMC או Samsung, בהן נעזרו עד כה.

תהליך הייצור של אינטל בגודל 10 ננו-מטר צפוי להיות מוכן לפעולה במהלך שנת 2017, זו בהנחה שלא יתעכב בדומה לדור הנוכחי בגודל 14 ננו-מטר אשר סבל מחבלי לידה רבים.

מקורות
Intel
במאגר הקופונים שלנו כבר ביקרתם?
סמארטפונים וגאדג'טים במחירים נוחים ובמשלוח ישיר עד הבית
לחצו כאן
תגובות לכתבה
גאדג'טי | Gadgety
ניווט באתר
קטגוריות
גאדג'טי
חיפוש כתבות