מתוך "שבעת המופלאים" (באדיבות פורום פילם)

ביקורת סרט: "שבעת המופלאים" – אחת בשביל כולם וכולם בשביל אחת
| יום חמישי, 22 בספטמבר 2016, 09:22 | בידור ופנאי

היום (ה', 22.9) מגיע לקולנוע החידוש לסרט המערבונים הותיק "שבעת המופלאים". יש מידה של סיכון בהחייאת ז'אנר המערבון, במיוחד מערבון הספגטי הקר והאכזרי יותר. מדובר בסרטים על אנשים קשים. סרטים בהם אין "טובים", רק "רעים" ו"רעים יותר", ובין לבין חפים מפשע שמובלים כצאן לטבח בשם הגבריות. בעוד שמערבונים מהסוג הזה תמיד היו מבדרים, הערכים אותם סרטים אלה קידמו והקצב האיטי בו הם התהדרו גרמו להם להתיישן מאד מהר בעידן של קולנוע שנהייה מהיר יותר ועצבני יותר עם כל שנה שעוברת.

כיום ז'אנר המערבון הפך לז'אנר אינדי, בעיקר, שחוזרים אליו רק במאים צעירים שמעוניינים לפנות לקהלים מצומצמים, או מגלומנים כמו קוונטין טרנטינו, שעושים כעולה ברוחם. האם יש מקום בכלל למערבון בלוקבאסטר? האם סרט עם גברים קשים על סוסים מהירים עם אקדחים רועמים יביא את הקהל שיצדיק תקציב של 90 מיליון דולר? אנטואן פוקואה (Antoine Fuqua), במאי "שבעת המופלאים" (The Magnificent Seven), מאמין שזה בדיוק הזמן למערבון חדש.

העלילה

"שבעת המופלאים" הוא חיודש לסרט בעל אותו השם מ-1960, שהוא בשעתו היה חידוש אמריקאי ל"שבעת הסמוראים" היפני. עלילתו, בשל כך, מוכרת, אך גם שונה.

בעיירה הקטנה רוז קריק (Rose Creek), הממוקמת בשממה בדרום-מערב ארצות הברית, קרה אסון נורא – איל הון בשם ברת'ולמיו בוג (Bartholomew Bogue) הקים מכרה זהב ליד העיירה. כדי לעודד את אנשי רוז קריק לעזוב את אדמותיהם, בוג שורף את הכנסייה בעיירה ומוציא להורג את מתנגדיו הבולטים. אחד מקורבנותיו הוא גבר צעיר, בעלה של אמה קאלן (Emma Cullen), אותה משחקת היילי בנט (Haley Bennett).

קאלן לא מוכנה למחול על הפשע הנורא שנעשה לה ולקרוביה, ואוספת את כל ההון של אנשי רוז קריק, במטרה אחת ויחידה – לשכור את שירותיו של האדם היחיד שיוכל לעזור לה ולאנשי העיירה. האדם הזה הוא סאם צ'יזולם (Sam Chisolm), ציד ראשים ממשלתי התופס את העבריינים המסוכנים והאלימים ביותר, ומשחק אותו לא אחר מאשר דנזל וושינגטון (Denzel Washington). צ'יזולם מזהה שמדובר במשימת התאבדות, אך לבסוף מסכים.

דנזל וושינגטון מתוך "שבעת המופלאים" (באדיבות פורום פילם)

דנזל וושינגטון מתוך "שבעת המופלאים" (באדיבות פורום פילם)

הוא מגייס צוות מפוקפק, המורכב ממהמר כפייתי בשם ג'וש פראדיי (Josh Faraday), אותו משחק כריס פראט (Chris Pratt); צלף קונפדרציה מבריק בשם גודנייט רובישו (Goodnight Robicheaux), אותו מגלם אית'ן הוק (Ethan Hawk), המביא איתו מומחה סכינים אסיאתי בשם בילי רוקס (Billy Rocks), אותו משחק ביונג-הון לי (Byung-Hun Lee); עבריין מקסיקני מבוקש בשם ואסקז (Vasquez), אותו משחק מנואל גרסיה-רולפו (Manuel Garcia-Rulfo); צייד מפורסם בשם ג'ק הורן (Jack Horne), המגולם על ידי וינסנט ד'אונופריו (Vincent D'Onofrio) ולוחם קומאנצ'י מנודה המכנה עצמו "קציר אדום" (Red Harvest), אותו משחק מרטין סנסמייר (Martin Sensmeier).

אמה קאלן ושבעת המפוקפקים מגיעים לרוז קריק, ומשתמשים במשאבי האנוש והנשק המוגבלים שלרשותם כדי להכין התנגדות רעועה מול חרון אפו הצפוי לבוא של בוג, שירה בכל גבר, אישה וילד שיעמדו בינו לבין התפקוד של המכרה שלו.

גיבורים שקל להבין וקשה לאהוב

הגיבורים ב"שבעת המופלאים" הם אנשים לא סימפטים, בלשון המעטה. אפשר להזדהות עם צ'יזולם, שחלק ממניעיו טהורים, עם גודנייט ובילי שפשוט מחפשים את מקומם בעולם, ואולי גם עם קציר אדום, שגורש משבטו וכעת מסייע לזרים מוחלטים נגד אויב גדול ומאיים; קשה מאד, מנגד, להזדהות עם פראדיי וואסקז, שבקלות רבה נוטלים את חייו של כל מי שמסתכל עליהם בעין עקומה, וגם ידיו של הורן, נוצרי אדוק שידע לא מעט סבל בחייו, מוכתמות בדמם של לא פחות מ-300 ילידים אמריקאים, אם בוחרים להאמין לסיפורים.

פראט וגרסיה-רולפו מתוך "שבעת המופלאים" (באדיבות פורום פילם)

פראט וגרסיה-רולפו מתוך "שבעת המופלאים" (באדיבות פורום פילם)

מה שהופך את ה"מופלאים" למרתקים זו המוכנות שלהם לצאת למשימה שכל אדם שפוי רואה שהיא משימת התאבדות המועדת לכשלון. לא ברור לחלוטין מהו הסכום אותו הציעה אמה לסאם צ'יזולם, אבל ברור שאין זה אוצר שבשבילו שווה למות, במיוחד אם מחלקים אותו לשבע.

מה שמעניין הוא שצ'יזולם עצמו, כמו גם בני בריתו החדשים, מבינים שמדובר ב"כל הונם" של אנשי רוז קריק, ואף מתבדחים על כך שכבר הציעו להם הרבה כסף בעבר, אבל מעולם לא הציעו להם את "הכל". וכאן, בבדיחות הקטנות הללו, אנחנו רואים את האנושיות. אנחנו מזהים שאנשים אלה, שאיבדו בחייהם יותר משאי פעם יצא להם לגזול, מוכנים ללכת ולמות בשביל זרים כי הם כולם שמעו על ברות'ולומיו בוג, ומבינים מדוע קרקפתו שווה את "כל הונם" של אנשים שאין להם כבר מה לתת יותר. ובוג, גם לעומתם, הוא התגלמות השטן עלי אדמות. אם יעצרו אותו, אולי יזכו לישועה, בין אם זה בעיני אלוהיהם, בעיני מתיהם או בעיניהם עצמם. ואם לא יעצרו אותו, לפחות ימותו בעודם עושים מעשה צדק לראשונה מזה זמן רב, חלקם אפילו לראשונה בחייהם.

היילי בנט מתוך טריילר "שבעת המופלאים" (באדיבות פורום פילם)

היילי בנט מתוך טריילר "שבעת המופלאים" (באדיבות פורום פילם)

זהו, למעשה, תפקידה של אמה קאלן, דמות קטנה וענקית. בתור זו שמגייסת את צ'יזולם, היא אמורה כביכול לייצג את רוז קריק, אבל היא לא. רוז קריק נכנעה כמעט מיד. בדיכוטומיה בין רוז קריק למופלאים, אמה נמצאת בדיוק באמצע – היא כבר התמסדה, ותרצה להתמסד שוב בעתיד, אך היא מוכנה להלחם על מה ששלה ללא שום רסן. היא הדמות שאנחנו באמת מבינים, באמת מכבדים ובאמת רוצים לראות מנצחת, והופעתה של בנט בתפקיד קאלן לא פחות ממושלמת, ופורטת על כל המיתרים הנכונים. ראוי לציון גם וושינגטון, שכהרגלו משחק דמות מורכבת בצורה מופתית, עם אצילות יוצאת דופן מהולה בקשיחות מהסוג הלא-מנחם.

מי שמפתיע בהופעתו הוא כריס פראט, שלקח על עצמו תפקיד נועז. בתור כוכב עולה בסרטי הרפתקאות כגון "שומרי הגלקסיה" (Guardians of the Galaxy) ו"עולם היורה" (Jurassic World), פראט מגבש טייפקאסט מובהק של האריסון פורד (Harrison Ford) הצעיר. נאה, כריזמטי, שנון וממזרי מעט, קל לדמיין אותו בתור האן סולו או אינדיאנה ג'ונס הבא. בשלב הזה, בו הכוכבנות שלו בשיאה, לא טריויאלי לשחק מהמר-כפייתי אלכוהוליסט שנותן לאקדחיו ערך רב מלחיי אדם. הוא ללא ספק הליצן בחבורה, הדמות הקומית, אך הוא גם רציני מאד כשצריך, ופראט מתמודד עם דמותו הלא-פשוטה של פראדיי בכל הכבוד שהיא ראויה לה.

כריס פראט מתוך טריילר "שבעת המופלאים" (באדיבות פורום פילם)

כריס פראט מתוך טריילר "שבעת המופלאים" (באדיבות פורום פילם)

תודה, טרנטינו, אנחנו נמשיך מכאן

יש, כמובן, ניחוח מוכר שעולה מ"שבעת המופלאים". מערבון מסוגנן עם גברים קשים, צייד ראשים שחור, נערה נאה שחולמת על נקמה וסכינאי אסיאתי – כל אלה נשמעים כמו מרכיבים בוסחה לסרט של קוונטין טרנטינו. ואכן, אין שום ספק ש"ג'אנגו ללא מעצורים" (Django Unchained) ו"שמונת השנואים" (The Hateful Eight) סללו את הדרך לתחיית המערבון במתכונת חדשה. אך במקרה של "שבעת המופלאים", לא מורגשת העתקה מטרנטינו, אלא פסיעה נוספת במסלול שהוא התחיל, ובצורה, עצוב לומר, הרבה יותר מוצלחת, במיוחד לאחר האכזבה מה"שנואים".

אנטואן פוקואה כבר הוכיח את עצמו לא פעם כבמאי שלוקח את עבודתו ברצינות רבה, וסרטיו מעולם לא "בידוריים" בלבד. כל במאי הוליוודי יכל לקחת את התסריט המקורי, לשנות את הגיבור הראשי לשחור ויאללה, בוא נדפיס מערבונים. פוקואה הצליח לייצר מערבון מודרני, בכל מובני המילה "מערבון", באסתטיקה ובמהות. פוקואה בוחר להצמד לעקרונות הבסיסיים של הז'אנר, ולא למרות אלא בעזרת הז'אנר והסיפור ללחוץ על הנקודות שהוא רוצה להעביר. בו בזמן, הוא מצליח להתגבר על המגבלות המערבון שרק הולך ומזדקן, ולעשות אותו עכשווי לחלוטין.

אם אתם חובבים מערבונים של פעם, שבעת המופלאים יגיש לכם את המנה האהובה, עם כל החידושים הטכנולוגים שישנם מאז, למעט תלת-המימד, ותודה על כך. אם מערבונים מעולם לא דיברו אליכם, יתכן שגם "שבעת המופלאים" לא יקסום לכם בכלל, אך הוא בטוח לא ירגיש לכם "איטי מדי" או "מיושן". הן בצורה והן בתוכן, "שבעת המופלאים" הוא יצירה שמדברת גם אל הקהל הותיק וגם אל הקהל החדש יותר, ולא רק מספרת אלא גם מרעננת את אותו הסיפור הישן-נושן, שהתחיל עם שבעה סמוראים מפוקפקים שהחליטו להגן על כפר יפני מכנופיית שודדים אימתנית.

במאגר הקופונים שלנו כבר ביקרתם?
סמארטפונים וגאדג'טים במחירים נוחים ובמשלוח ישיר עד הבית
לחצו כאן
תגובות לכתבה
גאדג'טי | Gadgety
ניווט באתר
קטגוריות
גאדג'טי
חיפוש כתבות