מתוך "ווסטוורלד" (תמונה באדיבות HBO)

ביקורת סדרה: "ווסטוורלד" – פרק הפיילוט
| שבת, 8 באוקטובר 2016, 19:32 | בידור ופנאי

יש אקדוחנית חדשה בעיירה. "ווסטוורלד" (Westworld), סדרה חדשה מבית היוצר של HBO, המבוססת על סרטו הראשון של הסופר/תסריטאי/במאי מייקל קרייטון (Michael Crichton), מתהדרת בהפקה ובשיווק שלא נופל מזה של "משחקי הכס" (Game of Thrones). בהתחשב בכך שסדרת הפנטזיה המצליחה מתקרבת לסיומה, זהו אכן זמן טוב ל-HBO להתחיל להכין את היורשת. נותר לנו רק לראות אם "ווסטוורלד" עומדת במשימה.

העלילה

"ווסטוורלד" הוא פארק שעשועים מסוג חדש, שאנו יכולים רק לחלום עליו. בעתיד בו מצאנו תרופה לכל מחלה אפשרית והאנושות משגשגת מעבר לחלומותינו, קם פארק שעשועים בו המבקרים יכולים להיות מי ומה שהם ירצו – במערב הפרוע. פארק "ווסטוורלד" הוא אטרקציה לאנשים המחפשים לברוח מהמציאות במובן המילולי ביותר.

הפארק מאוכלס ב"מארחים", (Hosts), בובות דמויות-אדם בעלות בינה-מלאכותית מוגבלת, המאפשרת להם לתקשר עם באי הפארק בצורה אמינה, לספק את גחמותיהם ולממש את הפנטזיות שלהם, בין אם הן הרפתקניות, אלימות, מיניות, או כל שילוב אפשרי של אלה. ה"מארחים" מגיבים ומושפעים מהמתרחש כאחד האדם, אך בסוף כל יום זכרונם נמחק ומתאפס, והם מתחילים את היום מחדש, ונותנים לבאי הפארק הזדמנות לחוות את אותו יום שוב אך בצורה מעט אחרת.

אך משהו משתבש לאחר שהמהנדס הראשי והיוצר של ה"מארחים", ד"ר רוברט פורד (Dr. Robert Ford), אותו משחק אנתוני הופקינס (Anthony Hopkins), מעלה עדכון תכנה חדש לחלק מיצירי כפיו. עדכון זה, שמאפשר ל"מארחים" לפתח התנהגויות יותר אנושיות, קשור ישירות לזיכרון שלהם, מה שגורם לחלקם להשתבש ולהבהיל כמה מהמבקרים בפארק. במקביל, איש מסתורי בשחור אותו משחק אד האריס (Ed Harris), מבקר ותיק בפארק בבירור, מאמין שיש למשחק ש"ווסטוורלד" מציע רובדים עמוקים פי כמה ממה שנראה לעין, והוא מוכן ללכת רחוק מאד כדי למצוא אותם, בצורה שאולי מסכנת את באי הפארק האחרים.

מתוך "ווסטוורלד" (תמונה באדיבות HBO)

מתוך "ווסטוורלד" (תמונה באדיבות HBO)

סדרה של HBO

מיד מורגש ש"ווסטוורלד" היא סדרת פריים-טיים של HBO: הכתיבה טובה ומהודקת, הליהוקים מצוינים, המוזיקה של רמין ג'וואדי (Ramin Djawadi) שהלחין גם ל"משחקי הכס" מלווה את הפרק, עלויות ההפקה בשמיים, וכמובן שיש הרבה. מאד. עירום. על הנייר זה כמובן נראה מושלם, אך האם זה גם מושלם בפועל? בשלב הזה קשה לומר. מה שוודאי זה שכל הנוכחים מתייחסים ל"ווסטוורלד" בכבוד רב ביותר. נדיר מאד למצוא פרקי פיילוט מבטיחים כל כך.

אין זה מפתיע, שכן אחד האנשים מאחורי ההפקה הזו הוא ג'יי ג'יי אברהמס (J.J. Abrams), שהוכיח כבר יותר מפעם אחת שבעוד שהוא יוצר קולנועי וטלויזיוני בינוני-עם-הברקות, הוא מבריק לחלוטין בתפקיד מפיק בפועל. יוצרי הסדרה הם הזוג ג'ונתן נולאן (Jonathan Nolan) וליסה ג'וי נולאן (Lisa Joy Nolan), שניהם כותבים מנוסים, כשליסה ג'וי באה מרקע של טלויזיה, וג'ונתן דווקא מרקע קולנועי יותר, מהסרטים שהוא כתב לכריסטופר נולאן (Christopher Nolan), אחיו הבכור. ואי אפשר להתעלם גם מהליהוקים העצמתיים של הסדרה, שביניהם בולטת במיוחד דווקא אוון רייצ'ל ווד (Evan Rachel Wood).

מתוך "ווסטוורלד" (תמונה באדיבות HBO)

מתוך "ווסטוורלד" (תמונה באדיבות HBO)

אמפתיה למכונות

אף על פי שישנם גדולים ומוכרים ממנה בסדרה, ווד מושכת את מירב תשומת הלב בפרק. אין זה מקרי, שכן הפרק מתחיל ומסתיים איתה, אך חוץ מעבודת התסריט והבימוי המצוינת, ראוי לציין שווד עצמה בהחלט מושכת תשומת לב. היא מגלמת את דולורס אברנאת'י (Dolores Abernathy), אחת מה"מארחות" בפארק. דולורס היא ביתו של רועה בקר, אישה צעירה יפה ואנרגטית, שיכולה לממש מגוון רחב של פנטזיות למבקרים. לעתים קרובות היא לא רק כלי להגשמת אותן פנטזיות, אלא גם קורבן לאכזריות השחקנים בפארק.

ומה שמיוחד בה זה שאליה אנו, כצופים, חשים את עיקר האמפתיה שלנו – אליה יותר מלכל אחד אחר בפרק, וזאת בידיעה מוחלטת כבר מתחילתו שהיא אינה אישה בשר ודם, אלא בובה, רובוט, תוכנת מחשב מתוחכמת במיוחד שמטרתה לשעשע אנשים אמיתיים. הפיילוט מבסס אותה בתור דמות מרכזית, ואולי אפילו כגיבורה הראשית של הסדרה. אך האם יכולה תוכנת מחשב, שאין לה אפילו בינה מלאכותית מוחלטת, להיות גיבורה אמיתית של סדרת טלויזיה?

היופי הוא ש"ווסטוורלד" מעמידה בפנינו שאלה זו בדיוק. כמה רחוק אפשר ללכת כשרוצים לשעשע אנשים? בין אם אנחנו מבקרים בפארק שעשועים או צופים בסדרת טלויזיה, כמה אנושיים יכולים להראות ה"מארחים" בפארק לפני שנחווה אותם כאנשים אמיתיים? ואם דולורס אמיתית בתפישתינו, האם אנו חפים מפשע מוסרית כאשר אנו צופים בהתעללות שהיא עוברת, ומעזים אולי אף להנות ממנה?

מתוך "ווסטוורלד" (תמונה באדיבות HBO)

מתוך "ווסטוורלד" (תמונה באדיבות HBO)

פיילוט מושלם

בקצב מתון ובחשיפה הדרגתית של דמויות ואירועים "ווסטוורלד" שובה ומעוררת מחשבה ורגש, וזאת אפילו לפני שהתחיל הבלאגן האמיתי. פרק הפיילוט לא מספר הרבה, אך הוא חושף יותר משחושפות עונות שלמות של סדרות מעניינות פחות. מעבר לכך שפרק זה פורש בפנינו את כל מה שצפוי לבוא, הוא כבר שותל בנו רעיונות. חלקם מתבטאים בתחושות ורגשות, אחרים נאמרים במפורש מפי דמויות בפרק. רעיונות אלה נועזים מאד, ומתיימרים להוביל אותנו לעלילה מורכבת שתגרום לנו לא פעם לפקפק בדעותינו שלנו על אנושיות.

"ווסטוורלד" עלתה לשידור עם הייפ מאד גבוה. כעת, משעבר הפרק הראשון, היא מבטיחה אפילו יותר משהבטיחה קודם. האם היא תעמוד בהבטחה? זאת לא נדע עד שתסתיים עונה, אולי יותר, אך מה שכנראה יהיה לנו בכל מקרה זו סדרה מרשימה ומצוינת של בית ההפקה שהביא לנו את גדולות סדרות הטלויזיה בעשרים השנים האחרונות. "ווסטוורלד" בהחלט שווה צפיה, וציפיה לעוד פרק, ועוד פרקים שאחריו.

ווסטוורלד משודרת מידי יום רביעי בשעה 23:00 בערוץ yesOH בלווין ובימי שני ב-4:00 בבוקר וב-22:00 בערוץ HOT Plus ודרך HOT VOD.

במאגר הקופונים שלנו כבר ביקרתם?
סמארטפונים וגאדג'טים במחירים נוחים ובמשלוח ישיר עד הבית
לחצו כאן
תגובות לכתבה
גאדג'טי | Gadgety
ניווט באתר
קטגוריות
גאדג'טי
חיפוש כתבות